Ένσταση ο ΠΑΟΚ

Μετά το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, με αφορμή τις αποφάσεις των διαιτητών, τόσο για το τρίποντο του love όσο και για το χρόνο στο τέλος.

Το ΑΕΚ – ΠΑΟΚ θα έχει όπως όλα δείχνουν και τρίτο ημίχρονο, μιας και έγινε το αναμενόμενο μετά τις αντιδράσεις των φιλοξενούμενων για τις αποφάσεις των διαιτητών στο τέλος και πήραν την απόφαση να καταθέσουν ένσταση.

Όπως έγινε γνωστό, ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση, τόσο για το μη καταλογισμό φάουλ του Ζήση στο εύστοχο τρίποντο του Love, για το 85-84, καθώς επίσης και για το γεγονός ότι οι διαιτητές αρνήθηκαν να δουν το instant replay για το χρόνο που απέμενε στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ.

Ο Μαciulis εκτέλεσε τις βολές, αστοχώντας, με 0,9 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να υποστηρίζουν ότι απέμενε, ο διπλάσιος χρόνος. Ωστόσο, ο Καρακατσούνης, δεν πήγε στο instant replay με αποτέλεσμα να επιτεθεί ο "Δικέφαλος του Βορρά" στα 0.9 και να χάνει το παιχνίδι εν τέλει στις λεπτομέρειες.

Η συνέχεια λοιπόν θα δωθεί στις δικαστικές αίθουσες με άπαντες να περιμένουν την απόφαση του αθλητικού δικαστή με αγωνία.