Αγχώθηκε αλλά υπέταξε την ΤΣΣΚΑ η Μακάμπι

Ακόμα μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ που επιβλήθηκε με 90-80 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Τι κι αν η Μακάμπι είχε ουκ ολίγες απουσίες λόγω τραυματισμών, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να ανταπεξέλθει πλήρως κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη με 90-80.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στο α' ημίχρονο, στη συνέχεια όμως έπαιξε ακριβώς όπως ήθελε, πέτυχε την ανατροπή και έφτασε στο τέλος σε έναν θρίαμβο, με αποτέλεσμα η ομάδα του λαού να φτάνει στο 9-4, την ώρα που οι Ρώσοι έμειναν στο 8-5. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν που πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, ενώ άλλους 20 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Οθέλο Χάντερ. Για την ΤΣΣΚΑ, ο Μάικ Τζέιμς ήταν μεν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, όμως τα 5/17 σουτ του δεν ήταν η καλύτερη δυνατή συγκομιδή.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, με την Μακάμπι να έχει ένα μίνι προβάδισμα με 17-14 στα πρώτα 6' λεπτά, όμως τότε η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε και δια χειρός Μάικ Τζέιμς αλλά και με άξιους συμπαραστάτες τους Χάινς και Μπέικερ, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 16-3, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-29. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν βρει πλέον ρυθμό και διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι τα πρώτα 4' λεπτά. Η Μακάμπι κατάφερε να επανέλθει στον αγώνα και παρά το σερί 6-0 των Ρώσων, ο Ντόρσεϊ ήταν αυτός που έδωσε ανάσα και έκανε το 45-52, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η Μακάμπι παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο β' ημίχρονο, μιας και μπορεί η ΤΣΣΚΑ να βρέθηκε ξανά με διψήφια διαφορά μπροστά στο σκορ, όμως το μπλακ άουτ που υπέστη, έγινε απόλυτα εκμεταλλεύσιμο από τους γηπεδούχους και Χάντερ, Ζούσμαν και Μπράιαντ, η Μακάμπι έτρεξε ένα σερι 13-0 και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τους Ισραηλινούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +6 (86-80). Με 34'' να απομένουν για το φινάλε, ο Τζέιμς είχε την ευκαιρία να μειώσει και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι, όμως δεν τα κατάφερε, ενώ οι βολές του Έισι και το λέι απ του Γουίλμπεκιν έκαναν το τελικό 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80.