LUAVI header ad

Αδίκησε τον εαυτό του ο Παναθηναϊκός

Ο Κώστας Κεραμιδάς αναλύει για λογαριασμό του Basketblog.gr την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Βιλερμπάν και πώς έφτασαν οι "πράσινοι" στην πρώτη τους ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του χθες το βράδυ απέναντι στη Βιλερμπάν. Έχασε ένα παιχνίδι που το είχε σχεδιάσει, ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες λύσεις και σίγουρα μεγαλύτερη ποιότητα από την αντίπαλο του. Δεν προέβλεψε μόνο την αντίδραση των Γάλλων στην τελευταία περίοδο με άμυνα στα όρια του φάουλ, πάθος και θέληση να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι Γάλλοι έχουν μια πολύ αθλητική ομάδα, με συγκεκριμένες επιθετικές επιλογές και limited δυνατότητες. Θεωρώ ότι στην έδρα τους θα κάνουν κάποιες ζημιές, όμως είναι μια κακή ήττα για τον Παναθηναϊκό, γιατί στην πιο ανταγωνιστική Ευρωλίγκα των τελευταίων ετών, αυτό είναι ένα από τα παιχνίδια που έχεις κυκλώσει στο πρόγραμμα για να κάνεις έναν αριθμό εκτός έδρας νικών. Ο Παναθηναϊκός βασίστηκε σε αυτά που είχε εμφανίσει η Βιλερμπάν εναντίον του Ολυμπιακού. Έτσι, έτρεξε στο transition, έτρεξε πολύ. Οι επιθέσεις του ήταν των 10-12 δευτερόλεπτων. Ακόμη και στο 5 εναντίον 5 έκανε επιθέσεις των πρώτων δευτερόλεπτων βασιζόμενος στο spain pick n roll. Παράλληλα, πρόσεξε ιδιαίτερα την άμυνα του και προσπάθησε να χαλάσει το παιχνίδι της γαλλικής ομάδας που είχε κίνηση στόχευση και διάρκεια. Το έτυχε σε μεγάλο βαθμό για αυτό και ήταν μπροστά στο ματς διαρκώς. Δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ γιατί:

1) οι γκαρντ του ήταν επιρρεπείς στο λάθος παίζοντας πολλές φορές βιαστικά αντί γρήγορα,
2) έχασε τις μάχες μέσα στα καλάθια: με εξαίρεση τον Τόμας που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, οι πόντοι του στο ζωγραφιστό ήταν μετά το dive και πάσα από τα γκαρντ, ενώ ταυτόχρονα παρουσίασε πρόβλημα στην άμυνα του 5 και έχασε και πολλά αμυντικά ριμπάουντ
3) είχε εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό στις βολές (14/27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο διόρθωσε πολλά από τα παραπάνω και σε συνδυασμό με την αστοχία των Γάλλων στα σουτ 3 πόντων βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 13 πόντους και η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι ο Παναθηναϊκός θα επικρατούσε εύκολα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε το αναπάντεχο. Οι Γάλλοι τα έπαιξαν όλα για όλα. Πιεστική άμυνα στα όρια του φάουλ, αλλαγή του ρυθμού του αγώνα και σουτ 3 πόντων μετά από kick out πάσα και δημιουργία των γκαρντ. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τη θεαματική βελτίωση των ποσοστών τους στα σουτ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν αντέδρασε, πίστεψε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Στα τελευταία λεπτά πέραν των κακών επιθετικών επιλογών, στοίχισε και κάποιες αμυντικές ολιγωρίες.

Σε 2 περιπτώσεις είχαμε το φαινόμενο του overhelp, ενώ το drive που επιχείρησε ο παίκτης της Βιλερμπάν ήταν ελεγχόμενο από τον αμυντικό του, η άμυνα έκλεισε παρά πολύ και η πάσα προς την περιφέρεια δημιούργησε ένα πολύ ελεύθερο σουτ, 2 τέτοια τριποντά έκλεισαν την ψαλίδα και έτσι απρόσμενα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με ένα πόντο 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Απώλεσε και την τελευταία του ευκαιρία, με την βεβιασμένη προσπάθεια του Καλάθη στην τελευταία επίθεση και η Βιλερμπάν κέρδισε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο.

Σε επιμέρους ομαδικά στατιστικά στοιχεία άξια αναφοράς είναι τα παρακάτω:

80% στις βολές η Βιλερμπάν, έναντι 51.9% του Παναθηναϊκού.

14 ασίστ και 17 λάθη για τον Παναθηναϊκό.

18 ασίστ και 13 λάθη για την Βιλερμπάν.

18 επιθετικά ριμπάουντ η Βιλερμπάν έναντι 11 του Παναθηναϊκού (7 επιθετικά ριμπάουντ ο Τζεκίρι)

Σε ατομικά στατιστικά στοιχεία, αξίζει να σταθούμε στα εξής:

Πληθωρικός όπως πάντα ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους και 8 ασίστ, όμως αυτή τη φορά έκανε ρεκόρ καριέρας σε λάθη, 7 τον αριθμό, τα περισσότερα εκ των οποίων σε καταστάσεις transition, όπου είχε αρκετές βιαστικές επιλογές.

Τα 2 μεγαλύτερα επιθετικά όπλα του Παναθηναϊκού, ήταν σε καλή βράδια , οι Τόμας και Φριντετ πρόσφεραν 40 πόντους με καλά ποσοστά (22 και 18).

Σε μέτριο βράδυ ο Παπαπέτρου με 4 πόντους (2/7 σουτ και 0/2 βολές ) σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Δεν πηρέ μεγάλη βοήθεια από την θέση 3 ο Παναθηναϊκός καθώς και οι Γουέσλεϊ Τζόνσον & Ρίον Μπράουν δεν μπήκαν στο κλίμα του αγώνα

Τζονσον: 16 λεπτά , 0 πόντοι με 0/1 σουτ

Μπράουν: 4 λεπτά, 0 πόντοι με 0/2 βολές.

Αυτά τα 2 παιδιά, φαίνεται να ψάχνουν ακόμα τον ρολό τους όπως και ο Μπεντίλ ο όποιος είχε σε μικρό χρόνο συμμετοχής (3:27) δυο άστοχες βολές.

Συμπερασματικά, ο Παναθηναϊκός αυτοκτόνησε χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι. Τα σημεία κλειδιά του αγώνα ήταν:

• τα πολλά λάθη των Πρασίνων,
  • το πρόβλημα στην άμυνα του 5,
  • η έλλειψη inside παιχνιδιού με εξαίρεση το post up του Τόμας,
  • τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που επέτρεψαν στη Βιλερμπαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού
  • η κακή αντίδραση στο physical παιχνίδι των Γάλλων, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

H σεζόν είναι μεγάλη και ο Παναθηναϊκός με την πολύ μεγάλη ποιότητα που διαθέτει, μπορεί να ρεφάρει την σημερινή ήττα.