Παραλίγο να «αυτοκτονήσει» η ΑΕΚ

Δεν μπήκε συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο και παραλίγο να γνώριζε την ήττα από την Αντβέρμπ η ΑΕΚ.

Πολύ καλά ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι, ξεφεύγοντας αρχικά με 12-6, ενώ στη συνέχεια έφτασε και στο +12, 18-6. Η Αντβέρπ σκόραρε με το σταγονόμετρο κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 25-13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες διατηρώντας την διαφορά στο +11. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση της «ένωσης» μειώνοντας σε 34-27, όμως βρέθηκαν με το τέλος  του ημιχρόνου στο  -14, 46-32 και αυτό διότι η ομάδα του Μπάνκι ανέβασε ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Δεν μπήκε τόσο δυνατά η ΑΕΚ στην επανάληψη δίνοντας την ευκαιρία στους Βέλγους να μειώσουν στους 12, 49-37. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά 14 πόντων, ολοκληρώνοντας εντέλει την τρίτη περίοδο με 61-50. Η Αντβέρμπ μείωσε στους 5 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου 62-59. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με τον Σάκοτα έστειλα γρήγορα την διαφορά στο +12, 71-59 με 5 λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Οι  Βέλγοι χάρη στον Μπακό ισοφάρισαν σε 70-70 τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Θίοντορ με 2/2 εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του, 77-72 περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος. Η Αντβέρμπ χάρη στο τρίποντο του Τάτε μείωσε στον πόντο 77-76, όμως στο τέλος έχασαν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 21-19, 15-18, 16-26

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος 2, Γκρίφιν 10, Λαρεντζάκης 9(1), Σάκοτα 10(1), Τσαλμπούρης, Χάντερ 19, Τζέιμς 7, Ματσιούλης 3, Μωραίτης, Σαντ Ρος 6, Θίοντορ 11(1), Ξανθόπουλος

Αντβέρμπ: Ακιαζίλι 3, Καλινιόσκι 4, Τάτε 17(1), Τόμπσον 2, Βανζουίν 7, Μπακό 19, Ντόνκορ 3(1), Ντουντζίνσκι 4, Λι 15(3), Σάντερς 2, Σέπεν