ΑΕΚ: Κέρδισε 80-69 τον ΠΑΟΚ με σούπερ Moreira και γκάζι στην τέταρτη περίοδο

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Moreira που ήταν ασταμάτητος επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 80-69 σε φιλικό που έγινε στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ ζορίστηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η «Ένωση» αποφάσισε να πατήσει το γκάζι ως το τέρμα και με ηγέτη τον Moreira που έδωσε ρεσιτάλ και τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, επιβλήθηκε του «Δικεφάλου του Βορρά» με 80-69.

Ο ΠΑΟΚ… έβγαλε το λάδι της ΑΕΚ στις τρεις πρώτες περιόδους.

Η «Ένωση» ξεκίνησε καλά το ματς αρχικά (11-4 στο 4΄), αλλά ο ΠΑΟΚ με μπροστάρηδες τους Griffin και Turner και με όπλο την άμυνα, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 10’ (13-15) και πήγε στο +5 στο 15’ (19-24).

Οι Langford και Ζήσης έδωσαν πνοή στην ΑΕΚ (34-34 στο 19’), ενώ στην 3η περίοδο τα ηνία πήρε ο Rice και οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν μπροστά με 47-41 στο 26΄.  Ο ΠΑΟΚ όμως, απάντησε και το ματς ήταν στα… ίσια στο 30΄ (56-56).

«Αναστήθηκε» η ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η ΑΕΚ, όμως, πήρε μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο. Με τον Moreira να δίνει τον ρυθμό και τους Ζήση και Rice να σιγοντάρουν, η «Ένωση» κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 17-5, πήγε στο +12 (73-61 στο 36΄) και «καθάρισε» το ματς.

Πέρα από τον Μορέιρα καλή εμφάνιση έκαναν και οι Langford (10π.), Rice (11), Ζήσης (9).

Από τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Love (12π.).

Η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τους Slaughter, Jankovic (χτυπήθηκε από γαστρεντερίτιδα πριν το ματς), Lojeski (έχει ξεπεράσει την θλάση που τον ταλαιπώρησε, αλλά έμεινε εκτός του ματς για να προφυλαχθεί από το κίνδυνο υποτροπης).

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε στην αποστολή τους Κακλαμανάκη (τραυματίας), Herdon (ανέτοιμος) και Παπασάβογλου

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 56-56, 80-69.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Moreira 22 (15 ριμπ.), Rice 11 (2), Langford 10, Maciulis 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Beech 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Love 12 (1), Griffin 11 (2), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Turner 10, Long 6.