ΑΕΚ-Λάρισα 87-68: Καλή «προπόνηση» με εξαιρετικό Moreira

H AEK πατούσε το γκάζι όσο χρειαζόταν και το πάτησε ως το τέρμα στην 4η περίοδο και έτσι κέρδισε 87-68 την Λάρισα σε ένα ματς, που ήταν μια καλή «προπόνηση» για την «Ένωση», η οποία είχε σε σπουδαία μέρα τον Yanick Moreira (20π., 6ριμπ., 2ασ., 5κοψ.)

H AEK πατούσε το γκάζι όσο χρειαζόταν και το πάτησε ως το τέρμα στην 4η περίοδο και έτσι κέρδισε 87-68 την Λάρισα. Το ματς ήταν για την ΑΕΚ μια καλή «προπόνηση», στην οποία μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Yanick Moreira.

Ο Αφρικανός είχε απολογισμό 20 πόντους (με 6/7 βολές και 7/10 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κοψίματα στα 25΄.58΄΄ που αγωνίστηκε!

Πέρα από τον Moreira οι «κιτρνόμαυροι» κρατάνε από το ματς με τους Θεσσαλούς την γεμάτη εμφάνιση του Langford (16π., 4ριμπ., 5ασ., 1κοψ. και κανένα λάθος), την καλή εικόνα των Lojeski (13π., 6ριμπ.), Χρυσικόπουλου (13π. με 3/4τριπ., 4ριμπ.) και το «παρών» του «γερόλυκου» Μαυροειδή (10π., 3ριμπ., 1ασ.).

Η ΑΕΚ είχε εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (47% - 10/21), είχε 25 ασίστ και μόλις 8 λάθη, πήρε 36 πόντους από το ζωγραφιστό, 21 από τα λάθη του αντιπάλου, και 18 από δεύτετες ευκαιρίες, ενώ κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (39-31).

Μοναδικό «μείον» τα 12 επιθετικά που πήραν οι Θεσσαλοί στο καλάθι της.

Η αξιόμαχη Λάρισα πάλεψε σε κάποια σημεία, αλλά όταν η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε στην 4η περίοδο οι Θεσσαλοί… παρέδωσαν το πνεύμα.

Από την Λάρισα, που είχε 17 ασίστ και 13 λάθη, πρώτος σκόρερ και κορυφαίος της ομάδας ήταν ο Goodwin (14π., 8ριμπ.), ο Brown είχε 10π., 8ριμπ., ο Μούρτος πέτυχε 13 πόντους, o Webb είχε 10π., 8ριμπ., ενώ στα ρηχά έμεινε ο «μπόμπερ» της ομάδας, Brandon Rush (9π. με 1/5τριπ.).

Ξεκίνησε δυνατά, χαλάρωσε και ξαναπήρε φόρα η ΑΕΚ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο παρκέ και πήρε αέρα 13 πόντων στο 6΄.39΄΄ (20-7). Εκεί όμως, η «Ένωση» χαλάρωσε υπερβολικά και είπε να… αράξει. Η Λάρισα βρήκε την ευκαιρία, απάντησε με ένα σερί 8-0 με μπροστάρη τον Παπαδάκη (6π. με δυο σερί τρίποντα στο διάστημα αυτό) και μείωσε στους 5 πόντους (20-15 στο 7΄.49΄΄).

Άμεση απάντηση

Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, σοβαρεύτηκαν αμέσως και ανταπάντησαν με ένα 6-0 και το δεκάλεπτο τελείωσε 26-15. Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο

Στο πρώτο μέρος η κυριαρχία της ΑΕΚ αποτυπωνόταν στους αριθμούς, καθώς οι γηπεδούχοι (πρώτα τους βιολιά ήταν οι Moreira με 9π. 4ριμπ., Χρυσικόπουλος 11π., Langford 10π.) και είχαν 45% στα τρίποντα (5/11), 11 ασίστ και μόλις 6 λάθη, ενώ κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη στα ριμπάουντ (25 με 11 επιθετικά έναντι 14 των Θεσσαλών).

Νέο «χαλάρωμα» και στο -4 η Λάρισα

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ χαλάρωσε ξανά μετά το 21΄34΄΄ (49-37) και οι φιλοξενούμενοι αναθάρρυναν, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-9, πλησίασαν στους 4 πόντους (58-54 στο 26΄.56΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 63-56.

Έκοψε τ’ αστεία η ΑΕΚ, παραδόθηκε η Λάρισα

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ αποφάσισε να σοβαρευτεί. Πήρε μπροστά για να τελειώνει το ματς, ενώ η Λάρισα παραδόθηκε οριστικά. Η ΑΕΚ πήγε αρχικά στο +13 στο 35΄.13΄΄ (73-60). Συνέχισε όμως, ακάθεκτη και στο 38΄.49΄΄ η διαφορά πήγε στους 20 πόντους (85-65) και το μας έληξε 87-68 με την «Ένωση» να έχει στην περίοδο αυτή ένα επιμέρους σκορ 24-12.

Χωρίς Slaughter

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τoν Marcus Slaughter, ο οποίος ήταν αδιάθετος (ίωση) και την θέση του πήρε στην 12άδα ο Κωστής Γόντικας.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Langord 16 (2/2βολ., 4/8διπ., 2/3τριπ., 4ριμπ., 5ασ., 1κοψ.), Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 13 (3/4τριπ., 4ριμπ., 1ασ.), Μαυροειδής 10, Ρογκαβόπουλος 3 (1), Moreira 20 (6/7βολ., 7/10διπ., 6ριμπ., 2ασ., 5κοψ.), Maciulis 3 (1), Jankovic, Ζήσης 4 (4ριμπ., 7ασ.), Γόντικας, Γκίκας 3 (1), Lojeski 13 (2τριπ., 6ριμπ.).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Webb 19 (2τριπ., 8ριμπ), Rush 9 (1τριπ., 5ριμπ., 3ασ.), Κώττας, Smith 6 (1), Μούρτος 13 (1), Μόσιαλος, Brown 10 (1τριπ., 8ασ.), Goodwin 14 (8ριμπ.), Τσιούλκας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).