LUAVI header ad

Ανώτερη η Μπάγερν, νίκησε στο ρελαντί τη Ζενίτ

Δεν εντυπωσίασε αλλά έκανε το καθήκον της η Μπάγερν επικρατώντας της Ζενίτ με 77-69. Τραγικά ποσοστά για την ομάδα του Πλάθα.

Οι Γερμανοί δεν έκανα καμιά σπουδαία εμφάνιση όμως έκαναν τα βασικά απέναντι στους ανήμπορους Ρώσους οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν εύκολο σκορ και αρκέστηκαν απλά να σουτάρουν συνεχώς από το τρίποντο (10/36). Η ομάδα του Ράντονιτς με μπροστάρηδες τους Λο και Λούτσιτς έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, υποδεχόμενοι την “διαβολοβδομάδα” με βελτιωμένη ψυχολογία.

Το ματς:

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του ματς, με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν αφού μετά από 2 λεπτά παιχνιδιού δεν είχε σημειωθεί πόντος με τον Λo να...σπάει το ρόδι για τη Μπάγερν μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Η Ζενίτ είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, έχοντας μόλις 1 πόντο στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 2 λεπτά οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 με τους Γερμανούς με τη σειρά τους να δυσκολεύονται να σκοράρουν αφού σε ένα διάστημα 5 λεπτών σημείωσαν μόλις 4 πόντους,. Η περίοδος τελικά έκλεισε με την ομάδα του Πλάθα να προηγείται οριακά, 14-15. Ο Λο έκανε τη διαφορά σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο ο οποίος είχε 7 πόντους και 1 ασιστ για τη Μπάγερν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται κυρίως στην άμυνα με πολλές άστοχες επιθέσεις και χαμηλό σκορ. Οι Βαυαροί ήταν ελαφρώς ανώτεροι, είχαν μια μικρή διαφορά στο σκορ (2-6 πόντους) στοχεύοντας κυρίως με επιθέσεις στο ζωγραφιστό, όντας όμως αρκετά άστοχοι (52%). Την ίδια ώρα η ομάδα της Αγ. Πετρούπολης σόυταρε απελπιστικά άστοχα από τα 6,75 έχοντας 2/14. Το τρίτο όμως ήταν και….φαρμακερό για τη Μπάγερν ήταν και παράλληλα το highlight του ημιχρόνου, αφού σημειώθηκε στη λήξη του χρόνου από την γραμμή του κέντρου από τον Ρένφρο. Η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε με την ομάδα του Μονάχου να προηγείται με 37-35.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 12-3 κάνοντας διψήφια την διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Oι Ρώσοι ευστόχησαν μετά από 4 λεπτά αφλογιστίας και “ξύπνησαν” στην συνέχεια βρίσκοντας σκορ με συνεχόμενα τρίποντα, κατεβάζοντας την διαφορά στους 6. Η ομάδα του Ράντονιτς όμως μετά το τάιμ-άουτ μπήκε πιο αποφασισμένη και με δύο σερί εύστοχα σουτ από τα 6,75 πήγε εκ νέου στο +12. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν σκορ μέσα στη ρακέτα (10/25) ενώ παράλληλα είχαν και τις ίδιες προσπάθειες για τρίποντο (7/25). Από την άλλη πλευρά οι Βαυαροί ήταν ελαφρώς ανώτεροι όμως υπέπεσαν είτε σε λάθη είτε σε κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα να μη μπορούν να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά. Η λήξη της τρίτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 61-50.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Οι γηπεδούχοι περνούσαν τη μπάλα στους ψηλούς ψάχνοντας σκορ στη ρακέτα σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δε μπορούσαν να βρουν σκορ στο ζωγραφιστό και συνέχισαν να σουτάρουν από τη γραμμή του τριπόντου ευστοχώντας σε μερικά αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Η ομάδα του Ράντονιτς όμως δεν έπαιζε στα...κόκκινα όντας αρκετά χαλαρή με αποτέλεσμα να επιτρέπει στους Ρώσους να ελπίζουν (έριξαν την διαφορά στους 9) αφού έκαναν παιδικά λάθη, ενώ έχασαν 5 σερί αμυντικά ριμπάουντ στην ίδια φάση. Μετά το τάιμ-άουτ όμως και με 1:20 να περίπου να απομένει για τη λήξη έκαναν τα...βασικά και έφτασαν τελικά στην σχετικά άνετη επικράτηση με 77-69. Τραγικά ποσοστά για τους φιλοξενούμενους που τέλειωσαν με 45% στο δίποντο και 28% στο τρίποντο. Ξεχώρισαν οι Ρένφρο και Αμπρομάιτις με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Πλάθα, ενώ από τους νικητές οι Λούτσιτς με 17 και Λο με 11 και 7ας, βοήθησε και ο Κόπονεν με 11 και 3/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 23-20, 24-15, 16-19

Μπάγερν: Κινγκ, Κόπονεν 11 (3), Μονρό 12, Λούτσιτς 17 (3), Λο 11 (1), Ζίσπεςρ 2, Νέλσον 5, Φλοκαντόρι 11 (1), Λεσόρτ, Μπαρτέλ 3, Χουέστις, Γκραντ

Ζενίτ: Άιβερσον 3, Αλμπισί 7 (1), Πογκρασόφ 5, Χόλις 3 (1), Τόμας 5 (1), Μπαλάσοφ, Κοβστόφ 2, Ρένφρο 18 (3), Τρούτσκιν 6, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 13 (2), Αγιόν 7