Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο βράδυ απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας κερδίζοντας τον 65-96 αφού ήδη από την 1η περίοδο η διαφορά ήταν στους 14 πόντους. (12-26). Αγωνία για τον Walters πού τραυματιστηκε καί μένει να φανεί αν θα προλάβει το προσεχές παιχνίδι με τόν Ολυμπιακό στην  Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός από την 1η περίοδο έβαλε τα θεμέλια για μια εύκολη νίκη επί του Απολλωνα Πάτρας. Ο Ponitka σε κάποιο διάστημα στην 1η περίοδο είχε τους 10 από τους 12 πόντους του Παναθηναϊκου μετρώντας 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα. Η,mδιαφορά έκλεισε στο +14 για τους πρασινους. (12-26). Στη 2η περίοδο ο Απόλλωνας βρήκε λύσεις από τον Μπογρη και Γκριφιν και μείωσε στους 9. Ωστόσο γρήγορα οι φιλοξενουμενοι ανέβασαν  τη διαφορά στο +15 (21-36) ενω το ημίχρονο έκλεισε στο +19 (26-45) με καλάθια από William και Gudaitis.

Στην 3η περίοδο με κυριος εκφραστές τον Παναγιώτη Καλαιτζακη και τον Ponitka που είχε 15 ποντους ανέβασαν το σκορ στο +29. Ο Απόλλωνας μείωσε στους 21 πόντους (50-71) σε μια περίοδο πού επισκιαστηκε από τον τραυματισμο του Nate Walters στο δεξί πόδι. Στην 4η περίοδο ο Σιλα και ο Γρκιφιν έδωσαν την ευκαιρία στον Απόλλωνα να μειώσει στους 14 ( 61-75 στο 34′). Ωστόσο μετά το timeout του Ραντονιτς η διαφορά πήγε στους 26 (63-80).Στον χρόνο που απέμενε για το τέλος του ματς, ο Παναθηναϊκός έδωσε νέα διάσταση στη διαφορά και με αυτόν τον τρόπο «σφράγισε» αρκετά εύκολα τη νίκη κερδίζοντας 65-96.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ματέους Ποντικα, μετρώντας 15 πόντους (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε κάτι περισσότερο από 22 αγωνιστικά λεπτά, ξεκινώντας πολύ ζεστά το ματς και βοηθώντας την ομάδα του να επιβάλει το ρυθμό της.

Πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα ήταν ο Calhoun με 19 πόντους και 2 assist.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 16/38 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 3/6 βολές, 33 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/45 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 47 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά – 19 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη

Οι  επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11 αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (08/01, 15:45). Για τον Παναθηναϊκό μεσολαβεί η εξ’ αναβολής αναμέτρηση από την 5η αγωνιστική στην έδρα του Προμηθέα (02/01, 19:15).