Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο του λεπτό, η Εθνική ομάδα των Παίδων κατάφερε να επιστρέψει από το -11 κόντρα στο Ισραήλ και με πρωταγωνιστή τον Νεοκλή Αβδάλα να επικρατήσει με 75-67 -εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στην τελική 4άδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-16!

Αν και το παιχνίδι ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ και έδειχνε πως θα εξελισσόταν σε ένα μεγάλο ντέρμπι ήδη από τα πρώτα του λεπτά (14-13 στο 8′, 19-15 στο 10′), το Ισραήλ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατόρθωνε πάντοτε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ με περισσότερους των πέντε πόντων διαφοράς -έχοντας εγκλωβίσει πολύ χαμηλά την Εθνική μας (21 πόντοι μέχρι το 14′, 26 πόντοι μέχρι το 16′).
Μάλιστα, κατάφεραν να φτάσουν και σε διψήφια κλίμακα τη διαφορά τους (32-21 στο 15′), ενώ για πολλή ώρα στη δεύτερη περίοδο ήταν συνεχώς στο +8 με διαφορετικά σκορ.
Η Ελλάδα όμως, βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αμυντική της υπόσταση -που μέχρι στιγμής είχε επιτρέψει 37 πόντους σε 18′ λεπτά- και κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι χάρις σε ένα καίριο 3-7 σερί μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη όμως περίοδο, και παρά το γεγονός πως βρισκόμασταν σταθερά πίσω στο σκορ μέχρι και το 24′ (47-41), ο Αβδάλας πήρε το… όπλο του και πετυχαίνοντας τους 12 από τους 18 μέχρι στιγμής πόντους του στα επόμενα λεπτά όχι απλά έκανε ακόμα περισσότερο ντέρμπι το ματς αλλά μας έφερε και μπροστά στο σκορ μετά από πάρα πολλή ώρα! Ο άσος του Παναθηναϊκού, εν τη απουσία του Λιοτόπουλου για ακόμα έναν αγώνα, έκανε ό,τι ήθελε επιθετικά και επανέφερε με το δικό του τρόπο την πατρίδα του στην υπόθεση «πρόκριση».
Μάλιστα, η Ελλάδα ήταν έτοιμη να μπει και με το αξιοπρόσεκτο προβάδισμα του +6 (49-55) στην ύστατη περίοδο, ωστόσο το buzzer beater τρίποντο του Yair έριξε την απόσταση στο καλάθι (52-55)…

Στην τέταρτη περίοδο και με το σκορ κολλημένο στο 57-61 υπέρ της Ελλάδας, ο Αβδάλας πέτυχε 7 σερί πόντους, μάζεψε ένα ριμπάουντ και έκανε και μια τάπα σε ένα περίπου λεπτό και έφερε τη χώρα μας στο +11 (57-68) 3 λεπτά πριν το φινάλε -με την Εθνική να βγάζει και την άμυνά στη συνέχεια!
Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με την Ελλάδα να αντέχει στην πίεση του Ισραήλ και να κλείνει μια θέση για τον σπουδαίο ημιτελικό με την Λιθουανία το βράδυ της Παρασκευής (19/8)!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-33, 52-55, 67-75

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 29 (3), Μαραγκουδάκης 8 (2), Σοϊλεμετζίδης 8 (2), Σπάρταλης 4, Τσαχτσίρας 13 (2), Αμπόσι 8, Χαβούτσας 1, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Ροζακέας

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.