Σε ένα ματς στο οποίο η Πολωνία είχε προβάδισμα 7 πόντων (80-73) στο 1:32  πριν την λήξη, οι Τούρκοι κατάφεραν και έκαναν την μεγάλη ανατροπή και χάρις σε καλάθι του Larkin προσπέρασαν με 85-86. Οι Πολωνοί όμως δεν είπαν την τελυταία τους λέξη και με καλάθι του Balcerowski έκαναν το 87-86 στα 6″, ενώ κλείδωσαν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο “Ακρόπολις“, μετά από χαμένο σουτ του Sengun.

Πρώτος σκόρερ για τους Πολωνούς ήταν ο Ponitka με 16 πόντους, ενώ ο Cel ακολούθησε με 15. Ο Balcerowski που έκρινε τον νικητή πέτυχε άλλους 13, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Sokolowski με 12.

Για τους ηττημένους ο Osman σημείωσε 15 πόντους αρκετοί εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Mahmutoglu σημείωσε άλλους 13.

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και πήραν νωρίς-νωρίς πλεονέκτημα 6 πόντων (7-1). Οι Τούρκοι με μπροστάρη τον Hazer ισοφάρισαν άμεσα (7-7), αλλά οι παίκτες του Milicic επανήλθαν στην πρωτοπορία (14-7). Η αρμάδα του Ataman βρήκε δύο μακρινά σουτ και διαμόρφωσε το 18-15, αλλά οι Πολωνοί έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 23-17.

Ο Mahmutoglu πήρε το όπλο του και με δύο δικά του σουτ, η ομάδα του επανέφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς (26-26). Ο άσος της Fener συνέχισε ακάθεκτος το κρεσέντό του και με νέο σουτ έξω από τα 6,75μ έδωσε πλεονέκτημα τριών πόντων στους Τούρκους (28-31), το οποίο αργότερα διευρύνθηκε (28-35). Οι Πολωνοί αντλεδρασαν άμεσα και έκαναν το 35-35, με τους Τούρκους να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με ένα οριακό προβάδισμα (35-38).

Οι Τούρκοι ανέβαζαν ρυθμούς και ξέφυγαν με εννιά πόντους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (36-45). Στο επόμενο διάστημα συντηρούσαν διαφορές των έξι πόντων (45-51), ωστόσο οι Πολωνοί με ένα σερι 7-0 ανέκτησαν τα ηνία (52-51), τα οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (63-59).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 69 πόντους,αλλά λίγο αργότερα ακολούθησε ένα μίνι ξέσπασμα του συγκροτήματος του Milicic, καθότι αποσπάστηκε με επτά πόντους (80-73) στο 1:32 πριν την λήξη. Οι Τούρκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα τρίποντο του Sanli και ένα goal-foul του Osman έφεραν τον αγώνα στον πόντο (80-79) στα 54″ πριν την λήξη. Ο Cel  με τρίποντο έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του, αλλά τρεις βολές του  Osman κράτησαν ζωντανούς τους Τούρκους (83-82). Ο Ponitka με 2/2 βολές έκανε το 85-82 στα 13″, αλλά δύο βολές του Osman κι ένα καλάθι του Larkin από κλέψιμο έφεραν τους Τούρκους μπροστά με 85-86. Οι Πολωνοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με καλάθι του Balcerowski πέρασν μπροστά, ενώ το άστοχο σουτ του Sengun τους έδωσε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86