LUAVI header ad

Α2 Γυναικών:Εύκολα ο Πρωτέας Βούλας, μεγάλη νίκη για τον Άρη

Σε νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι και των δύο ομίλων της Α2 Γυναικών. Ο ΕΦΑΟΖ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη του επί της Αγίας Παρασκευής, με τον Πρωτέα Βούλας να τον ακουλουθεί σταθερά. Το ίδιο ισχύει και στον όμιλο του Βορρά με τον Παναθλητικό να είναι στην κορυφή και τον Άρη να ακουλουθεί.
Α2 Γυναικών:Εύκολα ο Πρωτέας Βούλας, μεγάλη νίκη για τον Άρη

Στον νότιο όμιλο ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας ΕΦΑΟΖ συνέχισε με δύσκολη νίκη απέναντι στην Αγία Παρασκευή με 57-48 με όπλο του την άμυνα. Σε νίκη προχώρησε και ο Πρωτέας Βούλας που είχε πιο εύκολο έργο απέναντι στον Φοίνικα Πειραιά τον οποίο κέρδισε με 54-41. Η τρίτη της βαθμολογίας Ηλιούπολη επικράτησε του Αθηναϊκού με 73-59, ενώ ο Εύνικος είχε εύκολο έργο στη Χίο απέναντι στον Αιγέα. Τέλος, στην Καλλιθέα, οι "Δαναοί" πήραν μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Αετό με 53-65 στο "ντέρμπι" των ουραγών της βαθμολογίας. 

Στο βόρειο όμιλο με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας. Ο Παναθλητικός είχε εύκολο απέναντι στην ομάδα της ΜΕΝΤ. Ο Άρης από την άλλη έστω και δύσκολα σε έναν αγώνα "θρίλερ" πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Πιερικό με 64-66. Εύκολο έργο είχε επίσης και ο Ηρακλής, αλλά και ο Πανσερραϊκός που πήραν νίκες με μεγάλη σε έκταση διαφορά απέναντι σε Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και Ολύμπια Λάρισας αντίστοιχα. Τέλος, οι ομάδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς και της Πυλαίας πήραν σημαντικές νίκες εν όψει της δύσκολης συνέχειας. 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

1ος Ομιλος

Ηλιούπολη -
Αθηναϊκός 73-59
Πρωτέας Βούλας -
Φοίνικας Πειραιά 54-41
Αιγέας Χίου-Εύνικος 53-84
Αετός Καλλιθέας-ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί» 53-65
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-
Αγ. Παρασκευή 57-48

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

Ηλιούπολη - Αθηναϊκός 73-59
Διαιτητές:Αντωνιάδης-Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 23-12, 39-41, 52-50,73-59
Ηλιούπολη (Γερουδάκης - Φέξης): Δασκαλοπούλου 18(1), Νάτσκου 2, Καρανάσιου 6(2), Νεαρχάκου, Γούλα 2, Χατζηλεοντή 17, Κορρέ 10(1), Παπαδοπούπόυ, Οικονομίδου 18, Δαμουλάκη, Νικολαϊδου, Αλεξία.
Αθηναϊκός (Παναγόπουλος - Μαρώσης): Κλείτσα, Καμμένου 6(2), Ευμορφοπούλου 4, Κουτσιρίμπα 4, Καριοφύλλη, Καλημέρη 13(1), Χελιώτη 17, Οικονομάκη 8, Τσιμπίδη 7(1). 

Αιγέας Χίου - Εύνικος 53-84
Διαιτητές:Μαρίγλη-Ροδίτης 
Δεκάλεπτα: 9-24, 24-49, 46-65, 53-84
Αιγέας Χίου (Γαλάτουλας): Κοτσία, Κρουσουλούδη, Καράτζανου 5(1), Αγκο 3, Παπαδοπούλου 12(2), Τόσκα 6, Καρούση 3, Μπάμπικερ 1, Δάνδουλα 1, Κοματσιούλη 17(3), Λοϊζου 3(1), Γιαννιώδη 2.
Εύνικος (Γκουζίνη): Μοίρα 9, Σκαμαντζούρα 2, Παπαδοπούλου 4, Θωμαϊδου 1, Ισκιόγλου 7, Δρακοπούλου 4, Μάρκου 2, Τσέρου 30(1),Πετράκη 15(1), Θεοδωρομανωλάκη 11(1).

Πρωτέας Βούλας - Φοίνικας Πειραιά 54-41
Διαιτητές: Γαρίνη-Νικολοπούλου 
Δεκάλεπτα: 19-15, 29-20, 42-30, 54-41
Πρωτέας (Τσεμπερης, Ρουμάνι): Μανουσελη 3, Κητσιου 6, Θεόδωρου 6, Κολλατπυ 5, Μπουντουρη 8(2), Χατζηγιακουμη 11(1), Παντελή 2, Αναστασοπούλου 14(1), Καλόγερια, Κουζουκα
Φοινικας Πειραιά(Αραπης,Καραγανης): Γιγουρτακη 1, Μαγγίνα 14, Ξεπαπαδεα 4, Δανδουλακη Α. 3(1), Βράκα 8(2), Καψοκολη 4, Οικονομόπουλου 4, Δανδουλακη 2, Δράκου

Αετός Καλλιθέας - ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί» 53-65
Διαιτητές: Μπακετέα-Κυριακού
Δεκάλεπτα: 15 -09, 32-28, 41-42, 53-65
Αετός Καλλιθέας(Σταυρακοπουλος,Μηνάς): Γραμματικού 17, Νάκου 2, Μηνά 10(2), Σανταμούρη, Κουτσοδήμου 7, Ντερμίση, Κατσοχειράκη 6(2), Μωραΐτη 2, Τζινλή 9 , Δρακοπουλου.
ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί (Καπετάνιου - Κουλούκης):: Μπενέκη 17(1), Ζαροκώστα 8, Γιαννακούλη 24(3), Αλμπέρτο, Καζάρα, Κοπιπέτσα, Μάρα 4, Καπετάνου, Αρβανίτη 12.

ΕΦΑΟΖ-Αγία Παρασκευή 57-48
Διαιτητές Μαρτινάκος, Παπαδόπουλος Χ.
Δεκάλεπτα:16-11, 26-28, 44-35, 57-48
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μιχα, Φατουρος): Κυρίου, Μπαλαμπάνη, Μούκα 3(1), Βαμβακά 17,Λιναρά, Ζουρνή 13, Κεσσέ 13, Στεφανίδου 7(1), Κουρούβανη, Κιουρτζίδου, Χόνι, Μυλωνάκη 4.
Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής (Τασιοπουλος): Κασδαγλή 6(2), Στούπα, Σιγιώργη 4, Κοντογιάννη 10, Γρίσπου 4, Ευαγγελάτου 5(1), Παπαντώνη, Κυρκοπούλου, Πετυχάκη 5,Κριμιτζά 7, Μπεζαϊτη, Κόρμπου 5

Η βαθμολογία

1. ΕΦΑΟ Ζωγράφου  30
2. Πρωτέας Βούλας 29
3. ΓΣ Ηλιούπολης 28
4. Πανιώνιος 26
5. Αθηναϊκός 25
6. ΓΣ Αγίας Παρασκευής 24
7. Εύνικος  22
8. Φοίνικας Πειραιά 20
9. Αιγέας Χίου 18
10. Αετός Καλλιθέας 17
11. Δαναοί Αργους 16

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 23/2)

Δαναοί Αργους-Αιγέας Χίου
Αθηναϊκός-Πανιώνιος
Φοίνικας Πειραιά-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Εύνικος-Πρωτέας Βούλας
ΓΣ Αγίας Παρασκευής-ΓΣ Ηλιούπολης

Ρεπό: Αετός Καλλιθέας

2ος Ομιλος

Πιερικός Αρχέλαος-Αρης 64-66
Πανσερραϊκός-
Ολύμπια Λάρισας 91-45
Απόλλων Καλαμαριάς-
Ασπίδα Ξάνθης 56-42
ΑΕ Πυλαίας-
ΑΣ Πανόραμα 65-46
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ηρακλής 38-57
ΜΕΝΤ-Παναθλητικός 50-91

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ηρακλής 38-57
Διαιτητές: Κωνής-Τζαγκατζής
Δεκάλεπτα: 9-15, 18-34, 24-48, 38-57
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μπαλλά 4, Κωστανάκη 3, Σουλιώτη 4, Τσαλή 4, Καλογρίδου 3, Καλομιτσίνη 6(1), Κανέλλογλου 5, Βατσιτσίδου 5, Παπαδάκη, Κουλουμπή 4.
Ηρακλής (Λαμπρόπουλος-Κατωπόδη): Τσουμπερλή 8, Τζίκου 8, Μυγδαλιά 8, Σακουλάκη 3(1), Λογδανίδου 3, Γιαννούδη 11(1), Πετρίδου, Βασιλειάδου 4, Θωμά 12(4).  

ΑΕ Πυλαίας-ΑΣ Πανόραμα 65-46
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Κ.-Ντόντης
Δεκάλεπτα: 20-15, 29-24, 43-40, 65-46
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Χρυσοστομίδου 4, Αντωνιάδου 2, Αρσένογλου , Γράψα 15(1), Λάλου 4, Τζιαμπάζη, Πετρίδου 2, Παπαρδέλα 20(3), Δεληγιάννη 16, Κουράτορα 2, Τσούπου.
ΑΣ Πανόραμα (Μαυρίδης): Αραμπατζή 3, Ριτζαλέου 5, Νάκη 3, Αβραμίδου 1, Δαιμονάκου 8, Βασλαματζή 14(2), Χατζηθεοδώρου 2, Νικολαϊδου 10.

Πιερικός Αρχέλαος-Αρης 64-66
Διαιτητές: Γιαννούλης Σ.-Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-19, 27-35, 43-54, 64-66
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 17(3), Κιολέογλου 3(1), Μάντζου, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη, Λάππα 10, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 7(1), Αρτεμισίου 19(2), Ζαρκανέλα.
Άρης (Συρόπουλος): Καζαμία, Νταουντάκη, Μαρίνη 18 (1), Παπαϊωάννου 6, Τσαμπούρη 13(2), Ευσταθίου, Σλούκα 6, Βεντουρά 1, Δροσούνη, Νάστου 18, Κασαπίδη 2, Στεργάκη 2.

Απόλλων Καλαμαριάς-Ασπίδα Ξάνθης 56-42
Διαιτητές: Τοπαλίδης-Γρηγοριάδης
Δεκάλεπτα: 20-16, 31-21, 39-29, 56-42
Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Οικονόμου 4, Σιφναίου 12, Παλάνη 3 (1), Φλώρου 4, Ιγγλέζου 2, Καλαντίδου 2, Διαμαντίδου 11, Καϊμακτσή 11, Μαϊδάτση, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 7.
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 5, Καραλίδου Σ. 6(1), Τσακίρη 7, Ευθυμίου, Μαμαλίγκατζη, Καραλή 2, Αντώνογλου 4, Πετρίδου, Σουλιώτη 10, Καρακώστα 4, Βαρελτζή 4.

Πανσερραϊκός-Ολύμπια Λάρισας 91-45
Διαιτητές: Τσάνταλη-Τζεκάκης
Δεκάλεπτα: 25-7, 46-19, 70-32, 91-45
Πανσερραϊκός (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Σ. 15(2), Γκέγκα, Γαϊτάνη 14(4), Τσάντα 7(1), Μπακιρτζίδου 5, Χωλοπούλου Μ. 6, Θανοπούλου 16(4), Πελτέκη 7((1), Κουτούση 12, Πιτσιάβα 7, Δαμιανάκου, Μίχου 2.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μοδέα, Καρκάντου, Ψαρρή,  Λιάσκου 9, Μαργαρίτη 7(1), Πατούνη 8(2), Κλεισιάρη, Καρτσαμάρη 21.

ΜΕΝΤ-Παναθλητικός 50-91
Διαιτητές: Δημακόπουλος-Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 16-27, 25-51, 36-76, 50-91
ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Γενναίου 2, Μουμτζή , Θώμογλου 6(1), Φειδά 5(1), Κουλακιώτη 9, Γιαννουσίου 9, Παπαδοπούλου 9(1), Μπουντούκα 10, Ψαρέλη, Αβρονιδάκη. 
Παναθλητικός (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 34(3), Σταμπή 5(1),  Μπαξεβάνου 3(1), Σαράντη 2, Τράντα 17(1), Γράψα 14(3), Καραμπατζάκη 14, Σιδηροπούλου 2. 

Η βαθμολογία

1. Παναθλητικός    33    
2. Αρης    31    
3. Ηρακλής    30    
4. Πανσερραϊκός    29    
5. ΑΕ Πυλαίας    27    
6. Πιερικός Αρχέλαος    25    
7. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου    25    
8. Απόλλων Καλαμαριάς    24    
9. ΑΣ Πανόραμα    22    
10. Ασπίδα Ξάνθης    21    
11. ΜΕΝΤ    19    
12. Ολύμπια Λάρισας    19    

*Ο Ηρακλής έχει ένα μηδενισμό

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 23/2)

ΑΣ Πανόραμα-ΜΕΝΤ
Αρης-ΑΕ Πυλαίας
Ηρακλής-Πιερικός Αρχέλαος
Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Καλαμαριάς
Παναθλητικός-Πανσερραϊκός
Ασπίδα Ξάνθης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο