Α2 Γυναικών: Νίκη στην παράταση για Οίακα, άνετα η Ολύμπια Λάρισας

Δείτε πώς διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών στη δεύτερη αγωνιστική τόσο σε Νότο, όσο και σε Βορρά.
Α2 Γυναικών: Νίκη στην παράταση για Οίακα, άνετα η Ολύμπια Λάρισας

Η Α2 Γυναικών συνεχίζεται και σήμερα (25/10) είχαμε τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος με εκπλήξεις, θέαμα και αμείωτο ενδιαφέρον τόσο στους δυο ομίλους του Νότου, όσο και στους άλλους δυο του Βορρά. 

Στον πρώτο όμιλο έπειτα από δυο αγωνιστικές έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, καθώς Εύνικος, Οίακας και Ατρόμητος Πειραιά πανηγύρισαν μεγάλες νίκες απέναντι σε Δαναούς, Αιγέα Χίου και Άμιλλα αντίστοιχα. Σπουδαία νίκη και με εμφατικό τρόπο σημείωσε και ο Φοίνικας Πειραιά απέναντι στον Άρη Καλαμάτας. Υπενθυμίζουμε πως χθες (24/10), η Ηλιούπολη πέρασε εύκολα από τον Θησέα Παναγιούδας. 

Στον δεύτερο όμιλο και τον τελευταίο του Νότου, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στον έξτρα χρόνο της παράτασης, ο Αμύντας ηττήθηκε εν τέλει από τα Μελίσσια. Αν και δυσκολεύτηκε, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα η ΚΑΠ απέναντι στην ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ εύκολες νίκες πανηγύρισαν οι ομάδες της Σαντορίνης, του Πρωτέα Βούλας απέναντι σε Αθηναϊκό και Τερψιθέα αντίστοιχα.

Ο τρίτος όμιλος της Α2 Γυναικών παρουσιάστηκε "λειψός", καθώς είχε δυο αναβολές. Ωστόσο, τα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν είχαν αρκετά εύκολες νίκες για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα, τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, ο Πιερικός Αρχέλαος, αλλά και η Ολύμπια Λάρισας πανηγύρισαν εύκολες νίκες κόντρα στους Αργοναύτες Αγρινίου, τη Νίκη Βόλου και τον Φίλιππο Βέροιας αντίστοιχα.

Δυο μόλις παιχνίδι είχε και ο τελευταίος όμιλος της κατηγορίας, καθώς τα υπόλοιπα πήραν αναβολή λόγω κρουσμάτων κορονοϊού. Σε αυτά όμως η ΑΕ Πυλαίας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, αλλά και εύκολο απόγευμα είχε το Πανόραμα απέναντι στον Ιερισσό.

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες της Α2 Γυναικών:

1ος Όμιλος

Αιγέας Χίου-Οίαξ Ναυπλίου 58-67 (παρ.)
Ατρόμητος Πειραιά-Άμιλλα 2000 57-54
Εύνικος-ΑΟ Άργους Οι Δαναοί 89-34
Φοίνικας Πειραιά-Άρης Καλαμάτας 85 -65
Θησέας Παναγιούδας-Ηλιούπολη 44-82 (24/10)

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Αιγέας Χίου – Οίακας Ναυπλίου 58-67 (παρ.)

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Κωστής
Δεκάλεπτα:14-11, 29-31, 41-45, 57-57, 58-67
Αιγέας Χίου (Γιασεμής – Γαλάτουλας):  Κοτσία  6(1), Δάνδουλα, Καράντζανου 3, Γιαμαλίδου 2, Μπουρέκα, Ατσάβε 6(2), Καρούση 2,  Κοματσιούλη 20(6), Αγκο, Καλιγέρη, Λοϊζου, Σβιρώνου 13.
Οίακας Ναυπλίου (Παπούλιας – Τσοτσίκος): Σπαθάρου 27(5), Μπάλλα 6, Στρατή 3, Μπετσάι, Καραπάνου 4, Ντόκου , Ζαροκώστα 23, Μπακάλη 4, Μπούνου.

Εύνικος ΓΑΣ – Οι Δαναοί ΑΟ Αργους 89-34

Διαιτητές: Τσίγκου-Κουλουμπαρίτσης
Δεκάλεπτα: 20-6, 51-16, 68-29, 89-34
Εύνικος (Βελτσίτσας – Βανάς): Τσίπρα 20(1), Εμμανουηλίδου 5(1), Ράδη 10(1), Καίσαρη 7(1), Κουτσοδήμου 6, Θωμαϊδου 10, Ισκιόγλου 12, Δρακοπούλου  1, Μέτσο 7(2), Παπαδοπούλου 9, Βούλγαρη 2, Αγγελοπούλου.
Δαναοί Αργους (Κτενά) : Αλμπέρτου 2, Δόση , Γιαννακούλη Φ. 3, Αρβανίτη 7(2), Δαλμάκη , Ντάρλα 4(1), Καπετάνιου, Λύκου 2, Δημοπούλου  6, Παναγιωτοπούλου 6, Μάρα 4, Τσαϊλακοπούλου.

Φοίνικας Πειραιά  - Αρις Καλαμάτας 85 -65

Διαιτητές:Μαρίγλη,Μύζικας
Δεκάλεπτα: 22-15,43-33,66-52,85-65
Φοίνικας Πειραιά (Αράπης, Τιόπουλος): Μαγγίνα 10,Οικονόμου, Ευμορφοπούλου 12, Βράκα 13, Στεφάτου 13 (3), Καψοκόλη 10, Οικονομόπουλου 6(2), Ιωαννιδου 21 (1), Ξανθοπουλου, Δράκου.
Αρίς Καλαμάτας (Μπακογιάννης): Κατσανάκη, Παπαδημητρίου 8, Παρθένη 4, Καραμάνου 4(1), Κουτράκου, Γκατζιώλη 13(3), Μπούζα, Χονδρουδάκη 13(2), Σούτα 2, Κουτέλα 21.

Ατρόμητος Πειραιά-Άμιλλα 2000 57-54
Διαιτητές:  Χαϊνά-Τσάλλας Γιαν
Δεκάλεπτα: 13-13, 24-27, 44-43, 54-54
Ατρόμητος Πειρ. (Χρυσοβελίδης): Καρρά 13, Ρούτση 4, Μαχλά, Καλογεροπούλου, Δρουμπούκη 2, Μάλαμα 14 (3),  Σακελλαρίου 2, Οικονομάκη11 (1), Μπαρμπαλιά, Ορφανού 2, Τσέρου 9.
Αμιλλα 2000 (Τσουκαλάς): Σαραντοπούλου 2, Μανιατά 6(1), Τσουκαλά Π. 15, Μαγγλάρη, Κουφογιάννη 8(2), Μπαρμπαγιαννίδη, Τριχονίδη 3, Παπούτση, Παναγιωτοπούλου, Τσουκαλά Χ.,

Η βαθμολογία

1) Εύνικος    4    159-94    65
2) Οίακας Ναυπλίου    4    127-113    14
3) Ατρόμητος Πειραιά    4    131-121    10
4) ΓΣ Ηλιούπολης    3    142-114    28
5) Φοίνικας Πειραιά    3    140-125    15
6) Αμιλλα Τρίπολης    3    105-96    9
7) Αρις Καλαμάτας    3    137-130    7
8) Αιγέας Χίου    2    97-118    -21
9) Δαναοί Αργους    2    101-163    -62
10) Θησέας Παναγιούδας    2    89-154    -65

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

Οίακας Ναυπλίου-Ατρόμητος Πειραιά
Αμιλλα Τρίπολης-Εύνικος
Δαναοί Αργους-Θησέας Παναγιούδας
ΓΣ Ηλιούπολης-Αρις Καλαμάτας
Φοίνικας Πειραιά-Αιγέας Χίου

2ος Όμιλος

Σαντορίνη-Αθηναϊκός 75-59
Πρωτέας Βούλας-Τερψιθέα 57-35 
ΚΑΟ Μελισσίων-Αμύντας  58-54 (παρ.)
Αγ. Παρασκευή - ΑΕΚ Περιστερίου 83-72

Αναλυτικά τα παιχνίδια 

ΑΕ Σαντορίνης – Αθηναϊκός  75-59

Διαιτητές: Καλαρέμας, Αντωνέλου
Δεκάλεπτα: 24-16, 38-34, 55-48, 75-59
ΑΕΣ (Μάμμος):  Τσολακίδου, Τρούνι,Τσούπα Μ.,Τσούπα Π.2,Παπαϊωάννου 2,Κεχαγιά 24(2), Ρεντζεπέρη 25, Αργυρού, Σιγάλα 13(2),Αξιοπούλου 7, Τσαβδαρίδη 2, Ξαγοράρη.
Αθηναϊκός (Παναγόπουλος):  Καραλή 21(1), Σκαρλη, Τσιμπήδη, Κουτσιρίμπα 4, Γεροντή, Τζέμη, Καλομιτσήνη 11(1), Πετράκη 9(1), Τραγουστή 12(2), Καρυοφύλλη, Μπέκιου 2, Οσαρένχοε.

Πρωτέας Βούλας-Τερψιθέα 57-35 

Διαιτητές: Γαρίνη-Μπαράκου
Δεκαλεπτα:11-12, 28-20, 36-26, 57-35
Πρωτεας Βούλας (Μίχα-Κουτρόγιαννου): Χατζηβασιλείου 15(5), Ξενιτοπούλου, Κουζούκα, Καπετάνιου, Γκουζέλου, Σακελλαρίου, Γρηγοροπούλου 14, Χατζηγιακουμή 5(1), Αναστασοπούλου Μ. 20, Ανασταδοπούλου Χ. 3(1), Οικονομάκη, Φρέρη.
Τερψιθέα Γλυφάδας (Αποστολάκης-Βασιλάκος): Κορδαλή 10, Μανουσέλη, Κούτρα, Κοντοθανάση 6(2), Λαμπράκη Δ., Φλώκα 2, Λαμπράκη Μ., Παπαδογούλα, Συγγρού, Γιγουρτάκη 3, Στεριοπούλου 14.

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

Αθηναϊκός-Πρωτέας Βούλας
Τερψιθέα Γλυφάδα-ΚΑΟ Μελισσίων
Αμύντας-Αγία Παρασκευή
ΑΕΚ Περιστερίου-Ικαρος Ικαρίας
Ρεπό: ΑΟ Σαντορίνης

3ος Όμιλος  

Εσπερος Λαμίας-Λασσάνης Κοζάνης (αναβλήθηκε)
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Αργοναύτες Αγρινίου 54-27
Πιερικός Αρχέλαος-Νίκη Βόλου 77-62
Απόλλων Πτολεμαΐδας-ΜΕΝΤ (αναβλήθηκε)
Ολύμπια Λάρισας-Φίλιππος Βέροιας 79-36

Αναλυτικά τα παιχνίδια  

Ολύμπια Λάρισας-Φίλιππος Βέροιας 79-36
Διαιτητές: Κολοκυθάς-Κανελλίδης
Δεκάλεπτα: 20-12, 46-19, 67-26, 79-36
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Σολωμού 10, Κλεισιάρη 2, Χριστοφοράκη 5(1), Καλακώνα Μ. 5(1), Καρτσαμάρη 24(2), Λιάσκου 4, Μιχαηλίδου 7(2), Πατούνη 6, Κουτσουνούρη 10(1), Αντωνοπούλου 6, Κολλιαδήμα, Τέλιου.
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Χαρίση, Σουκιούρογλου, Παπαχατζή 4, Γεωργαλή, Τσίλη, Ξανθοπούλου 1, Ζουζώ 3, Πεκιαρίδου 6, Σαρηγιαννίδου 4, Αμβρακίδου 9(1), Γεωργιάδου 1, Φλιούκα 8.

Πιερικός Αρχέλαος-Νίκη Βόλου 77-62

Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 15-16, 37-35, 54-45, 77-62
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 24(4), Κιολέογλου 10, Μάντζου 10(2), Καρανικόλα, Κιλ, Λάππα 6, Μάντη, Μπαγκλαρίδου 5, Μπουμπουλέντρα 10, Καρατάσιου 10(2), Παπακώστα 2, Ζαρκανέλα.
Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Ράπτη, Κωστούλα 9(1), Αγαγιώτη 13(1), Δεληγιάννη 18, Ντέγκα, Κοπάνου, Αρτεμισίου 11(1), Κατσιοπούλου 2, Τότση Ι., Ζουμπούλη 2, Τότση Α.

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Αργοναύτες Αγρινίου 54-27

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Σκρίνος
Δεκάλεπτα: 12-4, 25-6, 37-18, 54-27
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Μελετιάδης): Θεοδώρου 5, Παπαδοπούλου Κ. 3, Κουλουμπή 5, Δάδαλη, Χρυσοστομίδου, Στεργίου 15(1), Τσαλή 16(4), Τζέλου 10, Βουζούκου.  
Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Λέρη, Τσάντα, Πιστιόλα, Τασούλη 10, Καραγιάννη Χ., Στεργίου 4, Δασκάλου 4, Μαρούντα 9(1), Κουτσάφτη, Μολώνη, Γαλαζούλα.

Η βαθμολογία

1) Ολύμπια Λάρισας  4  154-93 61
2) Πιερικός Αρχέλαος 4  134-95 39
3) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη  2  54-27  27
4) Αργοναύτες Αγρινίου  2  60-111 -51
5) Νίκη Βόλου 1  62-77  -15
6) ΜΕΝΤ  1  57-75  -18
7) Φίλιππος Βέροιας  1  36-79  -43
8) Λασσάνης Κοζάνης 0  0-0  0
9) Απόλλων Πτολεμαϊδας  0-0  0  0
10) Εσπερος Λαμίας  0  0-0  0

*Νίκη Βόλου, Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, Φίλιππος Βέροιας και ΜΕΝΤ έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ Απόλλων Πτολεμαϊδας, Λασσάνης Κοζάνης και Εσπερος Λαμίας από δύο.
 
Η επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)
 
ΜΕΝΤ-Πιερικός Αρχέλαος
Νίκη Βόλου-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
Αργοναύτες Αγρινίου-Εσπερος Λαμίας
Λασσάνης Κοζάνης-Φίλιππος Βέροιας
Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Πτολεμαϊδας

4ος Όμιλος 

Πανσερραϊκός-Πάνθηρες Καβάλας (αναβλήθηκε)
ΑΕ Πυλαίας-Απόλλων Καλαμαριάς 64-49
Ιερισσός-ΑΣ Πανόραμα 54-99
Παναθλητικός-Ασπίδα Ξάνθης (αναβλήθηκε)
Ηρακλής-Αρης ΔΟΜECO (αναβλήθηκε)

Αναλυτικά τα παιχνίδια 

ΑΕ Πυλαίας-Απόλλων Καλαμαριάς 64-49

Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Αθανασιάδης Α.
Δεκάλεπτα: 18-7, 33-22, 56-31, 64-49
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Λάλου 17, Γράψα 19(2), Κωστανάκη 13(3), Οικονόμου 2, Βατσιτσίδου 10(1), Κουρατόρα 3, Τσούπου, Κοντογιάννη.  
Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Αντωνιάδου 13(1), Ιγγλέζου 4(1), Αβρονιδάκη, Μοδέα, Σουλιώτη 6, Διαμαντοπούλου 2, Τσαπόγα 6, Μιχαηλίδου Ε. 3(1), Μιχαηλίδου Κ. 10(1), Σακκά, Τσουριλά 2, Γιαντζακλίδου 2.  

Ιερισσός-ΑΣ Πανόραμα  54-99

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Αθανασιάδης
Δεκάλεπτα: 13-18, 28-46, 40-73, 54-99
Ιερισσός (Κούλλιας): Γκιούρα 2, Ισάκις, Πασχαλά 13(3), Τζέλιου 14(1), Μπαντή 3, Αργαλειού, Γκατζιώνη 13, Τσελέστε, Λεμπιδά 5, Κουτσούκου 4, Καμπάνη, Συκιώτη.
ΑΣ Πανόραμα (Καμπίτση): Μουμτζή 8(1), Ριτζαλέου 10(1), Καλογρίδου 22, Ζωγράφου 11, Νικολαϊδου 7, Κανέλλογλου 2, Κοκκίνου 3, Δαιμονάκου 16, Βασλαματζή 12, Ψαρέλη 8.

Η βαθμολογία 

1) ΑΕ Πυλαίας 4  131-107  24
2) Απόλλων Καλαμαριάς  3  135-112  23
3) ΑΣ Πανόραμα  3  154-138  16
4) Παναθλητικός  2  84-55  29
5) Ηρακλής  2  71-42  29
6) Αρης  2  66-44  22
7) Ιερισσός  2  102-185  -83
8) Πάνθηρες Καβάλας  1  58-67  -9
9) Πανσερραϊκός  1  44-66  -22
10) Ασπίδα Ξάνθης  1  42-71  -29

*Πάνθηρες Καβάλας, Πανσερραϊκός, Ασπίδα Ξάνθης, Παναθλητικός, Ηρακλής, Αρης ΔΟΜECΟ, έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

Ασπίδα Ξάνθης-Ιερισσός
ΑΣ Πανόραμα-ΑΕ Πυλαίας
Απόλλων Καλαμαριάς-Πανσερραϊκός
Πάνθηρες Καβάλας-Αρης 
Ηρακλής-Παναθλητικός

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο