Trace N Chase (top)

Α2: Διπλό... ανόδου η Καρδίτσα, μαχητικός Κόροιβος, πρώτη 100αρα για Ιωνικό

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων πήρε η Καρδίτσα, την ώρα που ο Κόροιβος σταματούσε στην Ήλιδα την Καστοριά. Συνεχίζει το σερί του ο Ιωνικός με 100αρα κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη.

Με νίκη συνέχισε τη φετινή του πορεία ο Ιωνικός Νικαίας, ο οποίος επικράτησε του Χαριλάου Τρικούπη και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα. Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Απόλλωνα Πατρών, με τον "γηραιό" να επιστρέφει με άνεση στις νίκες. Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανήκει στην Καρδίτσα, η οποία πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων και σκαρφάλωσε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ιωνικός Νικαίας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη, επικρατώντας με 102-63 και πετυχαίνοντας την πρώτη 100αρα για τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Μάριου Γούναρη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα και δημιούργησε από το α' κιόλας δεκάλεπτο μία διαφορά ασφαλείας την οποία επέκτεινε όσο περνούσε η ώρα. Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ στα θετικά είναι και η εμφάνιση του διεθνή με την Εθνική Νέων, Ιάκωβου Μιλεντίγεβιτς που πέτυχε 11 πόντους.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων πήρε η Καρδίτσα, νικώντας με 81-83 σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Διαγόρας ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι το τέλος της γ' περιόδου είχε μία διαφορά 10 πόντων που φάνταζε ικανή να του δώσει τη νίκη. Το σερί 1-8 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου έβαλε τον ΑΣΚ στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα να κυνηγούν πλέον στα ίσα το παιχνίδι. Στα τελευταία δεύτερα ο Κακλαμάνος ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής, μιας και με τις βολές του έκανε αρχικά το 80-81, ενώ μετά από νέο φάουλ που δέχθηκε έκανε το 80-83. Ο Νίκου στο τέλος κέρδισε φάουλ, ευστόχησε όμως στη μία από τις δύο βολές, με το σκορ να κλείνει στο 81-83.

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 75-55. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α' ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να κοιτά στα ίσα τους γηπεδούχους και να φιλοδοξεί να πάρει κάτι από αυτό τον αγώνα. Οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά, με τους Πατρινούς να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13-14. Στο β' ημίχρονο ο Ηρακλής ανέβασε στροφές, ο Ρουτκάουσκας κυριάρχησε κάτω από το καλάθι με τους 11 πόντους και τα 9 ριμπάουντ, ενώ ο Πολυτάρχου με τα τρίποντα του (16 πόντοι με 5/9 τρίποντα) άνοιξε τη διαφορά, δίνοντας μία εύκολη νίκη στον "γηραιό".

Τι κι αν ο αρχηγός, Γιώργος Τσιάκος, ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, ο Κόροιβος δεν κατάλαβε τίποτα και πήρε σπουδαία νίκη επί της Καστοριάς με 84-74, δείχνοντας για μία ακόμα φορά τη μαχητικότητα που τον διέπει φέτος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα του, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν ισόπαλες το α' δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε ένα ισχνό κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-38. Η Καστοριά δεν άφησε το παιχνίδι, ακολούθησε το ρυθμό των γηπεδούχων, όμως δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει αρκετά τη διαφορά, με τον Τομς Λεϊμάνις να είναι για μία ακόμα φορά ασταμάτητος, πετυχαίνοντας 28 πόντους. Πολύ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Χείλαρης με 16 πόντους και 9 τρίποντα.

Το πρώτο της διπλό στη φετινή Α2 πέτυχε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία επικράτησε της Καβάλας με 68-70 και διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ευρυπίδη Μελετιάδη ευτύχησε να βρεθεί από νωρίς μπροστά στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 12-20, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις και όχι απλά μείωσαν στο σκορ αλλά βρέθηκαν και μπροστά με 37-31. Το φινάλε του αγώνα ήταν επικό, με το παιχνίδι να έχει συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Στα 6'' πριν το φινάλε η Ευρώπη ήταν μπροστά με 65-68, με τα φάουλ να διαδέχονται το ένα το άλλο και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος τη νίκη.

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος επικράτησε με σχετική άνεση του Εθνικού με 64-76. Οι Θεσσαλοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχτισαν από νωρίς μία διαφορά στο σκορ, την οποία και αύξαναν συνεχώς.Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε για μία ακόμα φορά ο Κούκσιτς με 15 πόντους, ουσιαστικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Κόμματος με 10 πόντους.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε και ο Αμύντας, ο οποίος νίκησε το Ψυχικό με 61-50. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και είχε μία μικρή, αλλά σταθερή διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους.