Α2: Πήρε εκδίκηση ο Ιωνικός, άνετα ο Ηρακλής, σπουδαία διπλά για Διαγόρα και Ψυχικό

Σε... πάρτι μετέτρεψε τον αγώνα με τον Ιπποκράτη ο Ιωνικός Νικαίας που συνέτριψε τους νησιώτες. Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής, αυτή τη φορά κόντρα στην Καβάλα. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ψυχικό και Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Αγωνιστική που δεν υπήρξαν μεγάλες εκπλήξεις, αλλά με πολλά παιχνίδια που κρίθηκαν κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν η 9η στροφή της Α2, με τον Ιωνικό Νικαίας και τον Ηρακλή να κάνουν το καθήκον τους και να πηγαίνουν στο μεταξύ τους ντέρμπι μεσοβδόμαδα με το νικητή να αναρριχάται στην κορυφή της βαθμολογίας. Πολύτιμες νίκες πήραν Ευρώπη Πευκοχωρίου και Μαρούσι με δεδομένο το στόχο της παραμονής, πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για το Ψυχικό που δίνει ότι φέτος έχει ανέβει επίπεδο. Εκτός έδρας νίκη κόντρα σε μία από τις δυσκολότερες έδρες για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη.

Πήρε την εκδίκηση με 100αρα ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός ήταν καταιγιστικός για ένα ακόμα παιχνίδι, "χτυπώντας" τόσο από τα 6,75 με πολύ μεγάλα ποσοστά (48.3%), όσο και εντός πεδιάς, έχοντας για ένα ακόμα παιχνίδι σε εξαιρετική κατάσταση τον Σαχπατζίδη. Ο Νίκος Βετούλας ευτύχησε να δει 7 παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, δίνοντας στον έμπειρο τεχνικό το... ιδανικότερο δώρο για την ονομαστική του εορτή. Ο Ιπποκράτης ήταν ανταγωνιστικός μόλις για ένα δεκάλεπτο, όπου και βρέθηκε πίσω στο σκορ για 1 πόντο, όμως οι 10 πόντοι που πέτυχε μόλις στο β' δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με τους 32 που δέχτηκε, έγειραν την πλάστιγγα στους γηπεδούχους.

Ανίκητος στην έδρα του ο Ερμής Αγιάς

Τι κι αν ο Ερμής Αγιάς είδε τον Κόροιβο να διεκδικεί τη νίκη και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση, οι Λαρισαίοι ήταν πανίσχυροι για μία ακόμα φορά εντός έδρας και πήραν τη νίκη με 99-97. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με εναλλαγές στο σκορ και τον Ερμή Αγιάς να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων. Παρόλα αυτά το σύνολο του Κώστα Σορώτου απέδειξε γιατί φέτος είναι μία από τις πλέον μαχητικές ομάδες της κατηγορίας, αν όχι η πιο μαχητική και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο όντας πίσω για 2 (45-43). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο β' ημίχρονο και πέτυχαν την ανατροπή του σκορ, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι επικό και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, η ευστοχία των γηπεδούχων και η εμπειρία του αρχηγού, Νέστορα Κόμματου ήταν αυτή που έδωσε τη σπουδαία νίκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο αρχηγός της ομάδας που πέτυχε ένα ακόμα double double με 12 πόντους και 11 ασίστ, κομβικός ο Τριανταφύλλου με 20 πόντους.

Φρέναρε τον Αμύντα το Πευκοχώρι

Στις νίκες επέστρεψε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία επικράτησε του Αμύντα με 69-65 σε ένα επίσης πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι βάση εξέλιξης. Οι ομάδες ξεκίνησαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και αυτό φάνηκε από το σκορ του α' δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια ανέβασαν στροφές, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα απαραίτητα σουτ και να έχουν με το... καλημέρα σε καλή κατάσταση τον νεοεισελθόντα Κάντιτς που πέτυχε 15 πόντους. Στο β' ημίχρονο ο Αμύντας ανέβασε στροφές και αφού μάζεψε αρχικά τη διαφορά των 6 πόντων, βρέθηκε μπροστά στο σκορ όμως ο Ακεψιμαΐδης και ο Κιτσούλης κράτησαν όρθια την Ευρώπη, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-48. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Αμύντα να είναι κοντά στο σκορ, να ισοφαρίζει και σε 53-53, όμως δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά στο σκορ. Εκεί, τη... μπαγκέτα πήρε ο Ελευθεριάδης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός τότε εκτελεστικά όσο και δημιουργικά και ουσιαστικά ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο γκαρντ της ομάδας πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Βελισσαρίου με 14 πόντους, κομβικοί οι Γκάτζιας και Κιτσούλης στα τελευταία λεπτά.

Έτοιμος για την κορυφή ο Ηρακλής

Την 7η νίκη του σε 8 αγώνες πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε της Καβάλας εκτός έδρας με 79-69 και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου. Η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν έχασε τη συγκέντρωση της και το προβάδισμα στο σκορ με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη. Η Καβάλα έδειξε... σημεία ζωής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το Νίκο Χουχούμη να είναι ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας 20 πόντους. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπορεί να συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη όμως αν συνεχίσει με εμφανίσεις όπως η σημερινή δεν θα αργήσουν τα θετικά αποτελέσματα. Ο "γηραιοός" από την πλευρά του ευτύχησε να έχει για ένα ακόμα παιχνίδι σε εξαιρετική κατάσταση τον Ροναλάντας Ρουτκάουσκας που πέτυχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ και ο Σοκ πρόσθεσε άλλους 14 με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πέρασε από το Μεσολόγγι και συνεχίζει αισιόδοξα

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων να φύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το Μεσολόγγι, με τους Αιγαλεώτες να κερδίζουν με 71-66. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α' ημίχρονο μιας και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-31. Στο γ' δεκάλεπτο ο Διαγόρας κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και αφού βρήκε το μακρινό σουτ, τον αγαπημένο του τρόπο να σκοράρει, πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 14-24, με το οποίο και προηγήθηκε στο σκορ. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ανέβασαν στροφές, ισοφάρισαν το σκορ, όμως δεν μπόρεσαν να παραμείνουν στην ίδια ένταση, με τον Διαγόρα να έχει λύσεις στην επίθεση και να φεύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό στις βαλίτσες του. Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο... assist-man Θωμάς Νίκου που πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Πάλεψε από την πλευρά των γηπεδούχων ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς με 19 πόντους.

Άνετη επιστροφή στις νίκες

Με τον ιδανικότερο τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Καστοριά, η οποία επιβλήθηκε με άνεση του Εθνικού με 91-70. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη δεν αντιμετώπισε σε κανένα σημείο του αγώνα πρόβλημα και ευτύχησε να δημιουργήσει από νωρίς διαφορά στο σκορ με το 27-19 του α' δεκαλέπτου να δείχνει προς τα που θα κινηθεί το παιχνίδι. Ο επιθετικός οίστρος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο β' δεκάλεπτο, με το επιμέρους 26-14 να σφραγίζει ουσιαστικά τη νίκη στους "γουναράδες", οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας. Μεστή εμφάνιση από τον Πέτρο Μελισσαράτο που πέτυχε 6 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και είχε και 2 κοψίματα. Πολύ καλός και ο Σάββας Χρυσόπουλος με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Να τελειώνει από νωρίς με την παραμονή

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 65-64 πήρε το Ψυχικό επί του Απόλλωνα Πατρών, κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την γρήγορη παραμονή στην κατηγορία για μία ακόμα σεζόν. Οι δύο ομάδες μπορεί να ξεκίνησαν στον ίδιο ρυθμό στο α' δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια ήταν κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του Ψυχικού, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να πετυχαίνει ένα επιμέρους σκορ 20-10, το οποίο της έδωσε 12 πόντων, με την οποία και πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Απόλλωνας αντέδρασε στη συνέχεια και όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά ανέτρεψε και το σκορ, κρατώντας το Ψυχικό στους μόλις 6 πόντους επιθετικά. Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ευτύχησαν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη, η οποία αν συνδυαστεί με θετικά αποτελέσματα στα επόμενα δύο εντός έδρας παιχνίδια, θα αποδειχθεί... θησαυρός. Εξαιρετικός ο Νίκος Παπανικολάου που πέτυχε double double με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλα 11 ριμπάουντ και 9 πόντους μέτρησε ο Κώστας Παπαντωνάκος. Ουσιαστικός ο Αντώνης Μάντζαρης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα.

Ανατροπή και επιστροφή στις νίκες το Μαρούσι

Σπουδαία νίκη πήρε το Μαρούσι επί της Καρδίτσας με 84-81, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή. Η Καρδίτσα ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο και μάλιστα βρέθηκε να έχει μία διαφορά 11 πόντων στην ανάπαυλα, όμως κάπου εκεί άλλαξε και η ροή του αγώνα. Οι... μπέμπηδες του Κώστα Κεραμιδά ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και το επιμέρους 27-22. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα θρίλερ, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 25-16 και να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, με τον Ξυδά να πετυχαίνει τους τέσσερις τελευταίους πόντους και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.