Α2: Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλων, δυσκολεύτηκε το Περιστέρι

Το ροζ φύλλο αγώνα στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής πήρε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος επιβλήθηκε με 73-68 του Ηρακλή, την ώρα που το Περιστέρι δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο Περιστέρι, νίκησε όμως με 71-73.

Με νίκη συνέχισε στην 4η στροφή της Α2 το Περιστέρι, το οποίο μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Εθνικό, όμως πήρε στο τέλος τη νίκη και παραμένει αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα. Αντίθετα, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί τους ο Ηρακλής με τον Χολαργός, με τις δύο ομάδες να χάνουν σε εκτός έδρας αγώνες από τον Απόλλωνα Πατρών και την Καστοριά αντίστοιχα. Πολύ σημαντικές νίκες πήραν ο Ερμής Αγιάς με το Μαρούσι, ενώ σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα έκαναν η Καρδίτσα με τον Δούκα που κέρδισαν την ΑΕΛ και τον Αμύντα αντίστοιχα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη νέα του σεζόν με τη φανέλα του Απόλλωνα Πατρών ο Άλεξ Άκερ, ο οποίος φαίνεται πως έφερε γούρι στην ομάδα, με τους "μελανόλευκους" να είναι οι νικητές στο μεγάλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής κόντρα στον Ηρακλή. Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου κατάφερε να πάρει την πρώτη μεγάλη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και με καλή εμφάνιση μάλιστα, όντας συνέχεια μπροστά στο σκορ, ενώ κατάφερε κιόλας να φτάσει σε υψηλά σκορ στα δεκάλεπτα, χωρίς όμως να μπορεί να διατηρεί τις διαφορές που έχτιζε, με τον Ματαλών να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με 31 πόντους. Ο Ηρακλής από την πλευρά του γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και έχασε την κορυφή της βαθμολογίας.

Πολύ κοντά στην πρώτη του ήττα έφτασε το Περιστέρι, με τον Εθνικό του Μιχάλη Κουταλιανού να εμφανίζεται αρκετά διαβασμένο και να δυσκολεύει σε πολύ μεγάλο βαθμό τους "κυανοκίτρινους", όμως στο τέλος πήραν τη νίκη με 71-73. Οι Πειραιώτες πάλεψαν τον αγώνα και βρίσκονταν μπροστά για περίπου 32' λεπτά, με τους Τσούτσο και Οικονομόπουλο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, όμως ο ασταμάτητος Κέιντρεν Κλαρκ ήταν για μία ακόμα φορά ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ το πρώτο του μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Γάιος Σκορδίλης, ο οποίος μάλιστα πέτυχε και το καλάθι της νίκης. Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι είναι πλέον μόνο πρώτο στην βαθμολογία, εκμεταλλευόμενο και τα αποτελέσματα των διωκτών του.

Την πρώτη της νίκη στην Α2 πήρε η Καρδίτσα, η οποία στο ντέρμπι της Θεσσαλίας κόντρα στην ΑΕΛ κατάφερε να περάσει δια πυρός και σιδήρου κερδίζοντας με το επιβλητικό 67-42. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και οι "βυσσινί" ήταν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13, όμως το επιμέρους σκορ του β' δεκαλέπτου (14-10), ήταν και αυτό που άνοιξε σιγά σιγά τη διαφορά. Η ομάδα του κόουτς Χασανίδη δεν κατάφερνε να βρει εύκολους πόντους με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχει μόλις 6 πόντους, με τον ΑΣΚ να παίρνει την παρθενική του νίκη στην κατηγορία.

Η Καρδίτσα δεν ήταν η μόνη ομάδα που έκανε σεφτέ στις νίκες, μιας και ο Δούκας των πολλών προβλημάτων κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα με εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Αμύντα με 96-98. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων πάλεψε με νύχια και με δόντια για την πρώτη της νίκη, με τον φύσει και θέσει ηγέτη της ομάδας, Αλέξη Κυρίτση, να πετυχαίνει 30 πόντους. Ο Δούκας ήταν πολύ καλός ειδικά στο α' ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 14 (54-40), όμως ο Αμύντας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιθετικό κρεσέντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως η θέληση των παικτών του Δούκα έφερε στο τέλος τη μεγάλη νίκη.

Σε ένα από τα αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής μιας και οι ομάδες του πιθανότατα θα κυνηγήσουν την παραμονή, ο Ερμής Αγιάς ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στον Αρκαδικό με 81-79. Ο Αρκαδικός παρά τις επιστροφές που είχε αυτή τη βδομάδα από τραυματισμούς, πλήρωσε την καθυστερημένη προετοιμασία των παικτών, την ώρα που η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη από την άλλη είχε σε εξαιρετική κατάσταση για έναν ακόμα αγώνα τον Νέστορα Κόμματο με 26 πόντους. Οι Αρκάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως παρέμεινε στο τέλος το 81-79.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Ψυχικό, το οποίο νίκησε με 81-73 τη Δόξα Λευκάδας, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη και να χρειάζονται το 5λεπτο της παράτασης. Η Δόξα Λευκάδας ήταν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ, με τον Νίκου και τον Τσιώκο να παίρνουν την ομάδα των Βορείων Προαστίων στα χέρια τους και να οδηγούν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, η κούραση των παικτών της Λευκάδας έπαιξε σημαντικό ρόλο, όπως και η θέληση των παικτών του Ψυχικού, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη νίκη, η δεύτερη της ομάδας του κόουτς Ρεμεντέλα.

Στον έτερο αγώνα των Βορείων Προαστίων, στο ντέρμπι της περιοχής, ο Παπάγος δεν τα κατάφερε κόντρα στο Μαρούσι, γνωρίζοντας την 3η ήττα του στις πρώτες 4 αγωνιστικές. Το παιχνίδι στο "Σαλούν" ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα του, με το Μαρούσι να παίρνει ένα προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους παίκτες του Κώστα Σορώτου να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στα τελευταία λεπτά και η νίκη να πηγαίνει στο Μαρούσι.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98 (88-88 παρ.)
ΨΥΧΙΚΟ - ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 81-73 (67-67 παρ.)
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 81-79

Τα φύλλα αγώνα

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα, Τσαχάκης
Δεκάλεπτα: 15-19, 35-34, 55-52, 71-73
Εθνικός (Κουταλιανός): Πάντσιος 3(1), Καρακωνσταντάκης 3, Τσούτσος 10(2), Λάανε 15(2), Οικονομόπουλος 16(3), Μαχαίρας 12(1), Δρόσος 5, Περσίδης 3, Σκλήβας 4.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 25(7), Παππάς, Καράμπελας, Μαγκουνής 10(1), Αγγέλου, Μάντζαρης, Σκορδίλης 15, Σιγκούνας 6, Σίμτσακ 3, Δημητριάδης 11(1), Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98
Δεκάλεπτα: 21-21, 40-54, 60-71, 88-88, 96-98 (παράταση)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μπούκας, Σπυρόπουλος
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 21, Πίνης 5, Τοπάλι 11(1), Διαμαντόπουλος 10, Μαντζούρος, Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 16 (1), Κουκουνιάς 11 (1), Μανσαράι, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 11, Καμπούρης 9.
Δούκα (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15(1), Παναγιωταράς 7(1), Σακελαρίου, Τσουργιάννης, Ιωάννου 13(1), Τσιότρας 10(1), Κουπίδης 14(2), Μαστόρος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 5, Κυρίτσης 30(1) Δούβλης.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-29, 53-52 και 73-68.
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σκούτας, Γιακείμη
Απόλλων CARNA (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Άκερ 6, Ματαλών 31 (4),  Μπαζίνας  Αποστολίδης 8 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Κιτσούλης 6 (1), Παπαβασιλόπουλος, Χείλαρης 3 (1), Τσιάρας 7 (1), Γόντικας 8, Κουρέπης 2, Αναγνωστόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 9, Τότσιος 2, Παπαδιονυσίου, Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 9 (1), Κακαρούδης 19 (3), Γιαννακίδης, Μπούμπαλο 10, Κάτσιος, Καλαϊτζίδης 7 (2)