Α2 (10η αγων.): Ξέσπασαν Διαγόρας και Ελευθερούπολη, συνεχίζουν την πορεία τους Τρικούπης και Ολυμπιακός

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άφησαν πίσω τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και η Ελευθερούπολη, ξεσπώντας πάνω στον Κόροιβο και την Καρδίτσα. Συνεχίζει την αήττητη πορεία του ο Χαρίλαος Τρικούπης. Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Ολοκληρώθηκε σήμερα το 1/3 του φετινού πρωταθλήματος της Α2, σε μία αγων. με πολύ μεγάλα αποτελέσματα, αλλά και σημαντικές εκτός έδρας νίκες. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ξέσπασε στον Κόροιβο, ξεπερνώντας τους 100 πόντους και δείχνοντας γιατί παρά τις δύο ήττες του έχει ακόμα το ρόλο του φαβορί. Ανάλογο ξέσπασμα και για την Ελευθερούπολη που συνέτριψε την Καρδίτσα. Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού ο Χαρίλαος Τρικούπης που επιβλήθηκε του Τρίτωνα. Άνετη νίκη και για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με άνεση του Αγρινίου. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Δάφνη Δαφνίου και Ψυχικό κόντρα σε Φίλιππο Βέροιας και Οίακα Ναυπλίου αντίστοιχα.

Ξέσπασαν Διαγόρας και Ελευθερούπολη

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το παιχνίδι του Διαγόρα Δρυοπιδέων με τον Κόροιβο, με την ομάδα του Αιγάλεω να επικρατεί με ιδιαίτερη άνεση επικρατώντας με 113-80, όντας μόνος δεύτερος στη βαθμολογία. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόλις στα πρώτα 4' λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κόροιβο να είναι κοντά στο σκορ, έκτοτε όμως ξεκίνησε ένα σερί 24-5, με το οποίο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά 23 πόντων και δίνοντας το... σήμα πως το σημερινό παιχνίδι θα μετατραπεί σε περίπατο. Ο Κόροιβος είχε τεράστιο πρόβλημα εν τη απουσία του Μάριου Ματαλών, ενώ και ο Σιγκούνας μπορεί να βρέθηκε στην αποστολή, όμως δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις, αγωνιζόμενος μόλις για 4' λεπτά. Λιακόπουλος και Καράμπουλας έκαναν ότι ήθελαν στο αντίπαλο καλάθι, με τη διαφορά να μεγαλώνει όσο περνά η διαφορά και πλέον το μοναδικό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση ήταν αν θα ξεπεράσει η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη τους 100 πόντους. Ο Πετροδημόπουλος το πέτυχε και αυτό και στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές, προκειμένου να γίνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Ελευθερούπολη, με τους νεοφώτιστους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα έναντι της Καρδίτσας, επικρατώντας με 87-63. Οι Θεσσαλοί είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και είχαν χαλαρώσει οι γηπεδούχοι, δεν ξεπέρασαν ποτέ ούτε τους 16 πόντους, με το πρόβλημα στα σουτ δύο πόντων να είναι εμφανές (37,5% ευστοχία), ενώ "πληγή" αποτέλεσε για την ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα και η ευστοχία στις βολές, έχοντας 15/26. Οι γηπεδούχοι είχαν από την πλευρά τους σε εξαιρετική ημέρα το Νεμάνια Μανοΐλοβιτς, ο οποίος επέστρεψε στις παλιές καλές εμφανίσεις πριν τον τραυματισμό του, φτάνοντας πολύ κοντά στο double double, με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Έκανε το 10/10 ο Χαρίλαος Τρικούπης

Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού ο Χαρίλαος Τρικούπης, με την ομάδα του Μεσολογγίου να παίρνει τη νίκη κόντρα στον αξιόμαχο Τρίτωνα με 80-73, φτάνοντας τις 10 σερί νίκες σε ισάριθμους αγώνες, όντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η νίκη βέβαια δεν ήρθε τόσο εύκολα, όσο ίσως να υπολόγιζαν ο Ντίνος Καλαμπάκος και οι παίκτες του, με τον Τρίτωνα να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά και να εναλλάσσεται στο σκορ με τους γηπεδούχους. Στο β' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και με βάση την σφιχτή άμυνα τους κατάφεραν να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο όντας μπροστά με 42-30. Ο Τρίτωνας δεν τα παράτησε και στο β' ημίχρονο μπήκε αποφασισμένος να δείξει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια και ισχυρότερους αντιπάλους, με αποτέλεσμα να μειώσει ακόμα και στο καλάθι, βάζοντας δύσκολες... εξισώσεις στο μυαλό του Ντίνου Καλαμπάκου. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα παρόλα αυτά ο Τρικούπης ήταν σοβαρός και εύστοχος, έφτασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πανηγύρισε στο τέλος τη 10η σερί νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Φώτης Βασιλόπουλος που πέτυχε 19 πόντους, πετυχαίνοντας παράλληλα και double double με 11 ασίστ, ενώ πολύ κοντά σε double double έφτασε και ο Τάσος Αντωνάκης έχοντας 9 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Διπλά κερδισμένος ο Ολυμπιακός

Την 9η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Αγρινίου με 90-73 και κάνει βλέπεις όλο και για πιο ψηλά στη βαθμολογία. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν διπλό κέρδος από τη σημερινή αναμέτρηση με την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας, αφενός γιατί ήρθε το πολύτιμο αποτέλεσμα, αφετέρου γιατί ο Δημήτρης Τσαλδάρης είχε την ευκαιρία να ανοίξει το rotation και να παίξουν περισσότερα λεπτά οι νεαρότεροι παίκτες της ομάδας, με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη να αποτελεί ένα τρανταχτό παράδειγμα, αγωνιζόμενος για 22' λεπτά. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να έχει μεν τον πρώτο λόγο, αλλά τους παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου να ακολουθούν στο ρυθμό των γηπεδούχων και βρίσκονται ακόμα και μπροστά στο σκορ, όμως ένα σερί 6-0 έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά με 6 (20-14). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β' δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να φτιάξει διαφορά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίνονταν στα δεδομένα του αγώνα. Όλα άλλαξαν στην έναρξη του β' ημιχρόνου, εκεί όπου οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και με εφαλτήριο την άμυνα, πέτυχαν ένα επιμέρους 24-11, με το οποίο απέκτησαν πλέον διαφορά ασφαλείας και το οποίο οδήγησε τους γηπεδούχους στην πολύτιμη νίκη.

Σπουδαία διπλά για Δάφνη Δαφνίου και Ψυχκό

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που την κάνει να ονειρεύεται ακόμα και... playoffs, πανηγύρισε η Δάφνη Δαφνίου, με τους "πράσινους" να περνούν από τη Βέροια επικρατώντας του τοπικού Φιλίππου με 84-81. Μπορεί ο Φίλιππος Βέροιας να είχε ένα ιδεατό ξεκίνημα, έχοντας διαφορά 10 πόντων (16-6), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δύο τρίποντα του Σταυρακούκα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (20-20), ενώ οι τέσσερις σερί πόντοι του Κανονίδη έφεραν την ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη από άποψη ρυθμού αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και τον Φίλιππο Βέροιας να επιτυγχάνει να ισοφαρίσει το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Χαϊδαρίου ήταν ασταμάτητη με την έναρξη του β' ημιχρόνου, με τους παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη να παίζουν το μπάσκετ που ξέρουν και αγαπούν και να πετυχαίνουν 31 πόντους στο γ' δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα το πάλεψαν και λίγο έλειψε να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή, όταν με 26'' για το φινάλε ο Κοθράς έκανε το 81-82, όμως ο ηγέτης της ομάδας της Βέροιας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει ξανά σε μακρινό σουτ, με τον Κανονίδη να κάνει το τελικό 84-81. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάνος Φιλιππάκος που πέτυχε double double με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Εκτός έδρας νίκη πήρε και το Ψυχικό, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να περνά από το Ναύπλιο επικρατώντας του τοπικού Οίακα με 80-76 σε ένα από τα παιχνίδια που η αγωνία βρισκόταν στο κατακόρυφο μέχρι και την κόρνα της λήξης. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (44,7%), αλλά και τα πολλά λάθη, έχοντας 18 έναντι 9 των φιλοξενούμενων. Το Ψυχικό κατάφερε να πάρει ένα μίνι προβάδισμα στο α' δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε ακόμα και με +9 (12-21), όμως έκτοτε το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς το ίδιο σκορ στα δύο δεκάλεπτα (20-20 στο γ' δεκάλεπτο και 19-19 στο δ' δεκάλεπτο). Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Αντώνη Μάντζαρη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ εξίσου καλή εμφάνιση είχε και ο Νίκος Παπανικολάου με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Πάλεψε το Ανατόλια, πήρε τη νίκη ο Απόλλων

Την 7η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επιβλήθηκε του Ανατόλια με 75-68 και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, με το Ανατόλια να κερδίζει το χειροκρότημα, μιας και βρέθηκε στην πρωτεύουσα της Αχαΐας με μόλις 10 παίκτες, δεν παράτησε όμως τον αγώνα και πάλεψε μέχρι τέλους για να διεκδικήσει ότι του αναλογεί. Το α' ημίχρονο δεν ήταν αρκετά καλό και ειδικά στο β' δεκάλεπτο οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το βραβείο της... αστοχίας, με το επιμέρους 8-9 να αποδεικνύει τα προαναφερθέντα. Οι παίκτες του Κώστα Δελέγκου επέβαλλαν το παιχνίδι τους στην έναρξη του β' ημιχρόνου και είχαν πλέον διαφορά 14 πόντων. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι και 5' πριν το φινάλε, εκεί όπου οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές, με το Ανατόλια να μειώνει σιγά σιγά τη διαφορά, χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω. Στα θετικά για τους Αχαιούς είναι η χρησιμοποίηση και η καλή εμφάνιση του Περικλή Μπαζίνα που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 4/4 τρίποντα.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 75-68
Διαιτητές: Σκούτας-Θεοδωρόπουλος Ρ.-Σκαλτσής (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 25-19, 33-28, 57-43, 75-68
Απόλλων (Δελέγκος): Τσιακμάς 5, Νιφόρας, Κούτρας, Κάδρας 6, Τσάμης 6, Μολφέτας 21 (2), Ζούμπος 11 (3), Μπαζίνας 15 (4), Τζακόπουλος 3 (1), Εζόμο 2, Κουκουλάς 6.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 12 (2), Γκατζιάς 5, Γαλανίδης 8 (2), Καραποστόλου 9 (1), Ξενιτίδης, Ντούβνιακ 5, Μπρόζος 16 (4), Πιλκούδης 8, Τόζιος 5.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 87-63
Διαιτητές: Λόρτος-Ευφραιμίδης-Σιμητόπουλος (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 20-16, 46-30, 68-42, 87-63
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας 6 (2), Μανοΐλοβιτς 15 (3), Γοργόνης 12 (2), Τσούτσος 12 (4), Γκέλιος 6 (1), Μοτσενίγος 9 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 5 (1), Καμπουρίδης 11 (1), Μπένας 8, Δεληγεώργης 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7 (1), Γράβας 17 (2), Ζωιτσάκος, Μπιλλής 6 (2), Παππάς 2, Κακλαμάνος 3 (1), Παπαδόπουλος 3, Ερμείδης 4, Καλλές 7, Σανδραμάνης 2, Τριανταφύλλου 5 (1), Νάκης 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΓΡΙΝΙΟ 90-73
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Δόλγυρας-Χριστινάκης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 21-16, 47-40, 71-51, 90-73
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 8 (2), Πετρόπουλος 12 (3), Μωραΐτης 7, Νοέας, Κολοβέρος 7 (1), Καμπούρης 3 (1), Τζόλος 7, Αρσενόπουλος 10 (1), Χρηστίδης 16, Μελισσαράτος 23, Νίκου, Τσουμάνης 2.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 8, Μπερέρης 8, Μιχάλογλου 11 (1), Χατζηνικόλας 6, Κέβιν 13, Γκρέκας 9, Κασιούμης 5, Σταματογιάννης 7, Ψαράς 6 (2), Παπαχρήστος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. – ΚΟΡΟΙΒΟΣ 113-80
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Παντελίδης-Ρίζος (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 33-10, 67-32, 91-54, 113-80
Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 2, Κουκάς 11 (3), Λεβέντης, Καράμπουλας 22 (2), Πολυτάρχου 8 (2), Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 30 (1), Καρασταμάτης 5 (1), Παπαδολιάς 6, Βλάχος, Μαχαίρας 9, Γκιουζέλης 10 (1).
Κόροιβος (Κεραμιδάς): Μάινς 4, Ρουτκάουσκας 7, Χουχούμης 12 (2), Δημητρακόπουλος 16 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Χατζηδάκης 8, Σιγκούνας, Κάτζος 8 (2), Αθανασούλας 6 (2), Μπεκρής, Τάταρης 12 (2).

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 74-58
Διαιτητές: Καλδίρης-Τσολάκος-Τηγάνης (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 22-14, 43-28, 57-39, 74-58
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 5, Κάπρης 2, Καλδής 2, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 8 (2), Γκαβανόπουλος 15 (3), Κομποδιέτας 10 (2), Χάλαρης 17 (3), Φακοπουλίδης 2, Κωνσταντακόπουλος.
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 19 (1), Πίνης 5, Μίχαλος 8 (1), Ξύδης 5 (1), Ντράσκοβιτς 10, Δελίδης 3 (1), Μουστόπουλος 6, Μιχαλούτσος 2.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΨΥΧΙΚΟ 76-80
Διαιτητές: Ζαχαρής-Κατραχούρας-Μαντήλας (Μαυραντζάς)
Δεκάλεπτα: 14-21, 37-41, 57-61, 76-80
Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 7 (1), Ραζής 2, Κουμπούρας, Παπαντωνίου 3, Τζόρτζεβιτς 26, Βύρλας 2, Καλλινικίδης, Σκορδάς, Μακρής 6, Ζώρζος 17 (2), Ψημίτης 13 (3).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 11, Κοντούδης 6 (1), Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 22 (3), Μιλεντίγεβιτς 7 (1), Μαστόρος 12, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 9 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. – ΔΑΦΝΗ Δ. 81-84
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παγώνης-Καλογερόπουλος Λ. (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 56-66, 81-84
Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 6 (2), Βάλλιος 3 (1), Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 10 (1), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 16 (1), Καντάρκος 10, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 14 (1).
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 9 (2), Σταυρακούκας 6 (2), Κουφόπουλος 3, Δομπρογιάννης, Αγγέλου 12 (3), Φιλιππάκος 25, Γκάτζο, Μπάλος, Αρνόκουρος, Κανονίδης 18 (1), Κουρτίδης 11 (3).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΤΡΙΤΩΝ 80-73
Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Σοφιανόπουλος (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 19-18, 42-30, 58-52, 80-73
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Μάρκοβιτς 3, Παπαδιονυσίου 14 (1), Αντωνάκης 9 (1), Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 15, Ράπτης 8, Οικονομόπουλος 7 (1), Βασιλόπουλος 19 (4), Σκουλίδας 2.
Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 2, Κουτούλας 9 (1), Γάργαλης 2, Καλαντζής 17 (2), Κόκκαλης 25 (4), Παπαρέγκας, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 10, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 5, Βερτούδος 3 (1).