LUAVI header ad

Β’ Εθνική (Βορράς): Μάχες σε Καβάλα και Πευκοχώρι

Με αρκετές δυνατές αναμετρήσεις διεξάγεται η 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά με τα φαβορί να έχουν σχετικά εύκολο πρόγραμμα.
Β’ Εθνική (Βορράς): Μάχες σε Καβάλα και Πευκοχώρι

Το ενδιαφέρον στρέφεται στο κλειστό της Καβάλας, με την τοπική ομάδα να υποδέχεται το ανεβασμένο Αγρίνιο. Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλή κατάσταση και θέλουν να κλείσουν το πρώτο μέρος της σεζόν με νίκη.

Ο 2ος της βαθμολογίας Χαρίλαος Τρικούπης θέλει να αφήσει πίσω του την ήττα από τους Ίκαρους Σερρών υποδεχόμενος τα Φάρσαλα, με τη νίκη να φαντάζει μονόδρομος για να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής είναι αυτό που διεξάγεται στο κλειστό των Μουδανιών ανάμεσα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου και τον Ερμή Λαγκαδά με τις δύο ομάδες να έχουν επιδείξει καλή πορεία μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και να θέλουν τη νίκη.

Στις νίκες θέλει να επιστρέψει η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία μετά την εντός έδρας νίκη από την Καβάλα την προηγούμενη αγωνιστική, θέλει να «ρεφάρει» αντιμετωπίζοντας τη Γέφυρα, η οποία θέλει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στο κλειστό της Χαλκηδόνας η τοπική ομάδα υποδέχεται το Στρατώνι, με τους γηπεδούχους να θέλουν να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα, την ώρα που το Στρατώνι ψάχνει μία εκτός έδρας νίκη.

Οι Μαχητές Δόξας Πεύκων μετά την σημαντική νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου ταξιδεύουν στην Κοζάνη για τον αγώνα με την Ελιμεία, ψάχνοντας ένα «διπλό» που θα τους ανεβάσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Τέλος, οι Τιτάνες Παλαμά θέλουν να κυνηγήσουν τη 2η νίκη τους με όπλο την έδρα τους αντιμετωπίζοντας το Ανατόλια, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να δείξουν καλό πρόσωπο και στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Μεσολογγίου 17.00 Χαρ. Τρικούπης-Φάρσαλα Νάστος-Τσιμπούρης (Πατσαντζόπουλος)
Χαλκηδόνας 17.00 Χαλκηδόνα-Στρατώνι Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Πολυχρονίδης)
Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Ασπίς Ξ. Παγώνης-Κατωτικίδης (Σακελλαρίου)
Ν. Μουδανιών 17.00 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Ερμής Λαγκαδά Ντούρας-Μπακάλης (Θωμόπουλος)
Κοζάνης 17.00 Ελίμεια-Μαχητές Δόξα Πεύκων Παπαδόπουλος Θ.-Ελευθεριάδης (Βόντζας)
Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια Τσιαπλής-Παπανικολάου (Γκαρτζονίκας)
Α. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Αγρίνιο Φουτζήλας-Πετανίδου (Μπρίγκος)

Η βαθμολογία:

1. Ίκαροι Σερρών 18 8-2
2. Χαρίλαος Τρικούπης 18 8-2
3. Φάρσαλα 16 6-4
4. Καβάλα 16 6-4
5. Ερμής Λαγκαδά 15 6-3*
6. Στρατώνι 15 5-5        
7. Ευρώπη Πευκοχωρίου 15 6-3*
8. Μαχητές/Πειραματικό 14 5-4*
9. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 13 3-7
10. Ανατόλια 13 4-5*
11. Ασπίδα Ξάνθης 13 4-5*
12. ΑΟ Αγρινίου 13 4-5*
13. Γέφυρα 11 2-7*
14. Ελίμεια 10 1-8*
15. Τιτάνες Παλαμά 10 1-8*

 

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο