LUAVI header ad

Β’ Εθνική (Βορράς): Ντέρμπι κορυφής στις Σέρρες

Με το ντέρμπι ανάμεσα στους Ικάρους Σερρών και τον Χαρίλαο Τρικούπη να μονοπωλεί το ενδιαφέρον διεξάγεται η 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά.
Β’ Εθνική (Βορράς): Ντέρμπι κορυφής στις Σέρρες

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Βορρά, το οποίο φαντάζει πιο αμφίρροπο από ποτέ. Το μεγάλο ενδιαφέρον της ημέρας είναι στο κλειστό των Σερρών, όπου οι Ίκαροι υποδέχονται τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη που ισοδυναμεί και με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι όμως διεξάγεται και στο κλειστό της Ξάνθης, όπου η τοπική Ασπίδα φιλοξενεί την Καβάλα και θέλει να σταματήσει το σερί που μετρά στις τελευταίες αγωνιστικές, με το γήπεδο της να αποτελεί και το όπλο της φέτος.

Αμφίρροπο φαντάζει και το παιχνίδι στο κλειστό των Πεύκων στη Θεσσαλονίκη, με τους Μαχητές να υποδέχονται την Ευρώπη Πευκοχωρίου. Οι Μαχητές καλούνται να δείξουν καλό πρόσωπο μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, την ώρα που η Ευρώπη Πευκοχωρίου συνεχίζει αθόρυβα αλλά έξυπνα την καλή της δουλειά, θέλοντας να πάρει ένα ακόμα αποτέλεσμα.

Τη Γέφυρα υποδέχεται το Στρατώνι, με την ομάδα της Χαλκιδικής να είναι… άλλη ομάδα εντός έδρας και να θέλει να πάρει και σήμερα μία ακόμα εντός έδρας νίκη.

Εύκολο φαντάζει το έργο των Εκπαιδευτηρίων Ανατόλια κόντρα στην Ελίμεια, με τους γηπεδούχους να θέλουν να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του κυνηγά το Αγρίνιο υπό τις οδηγίες του Γιάννη Διαμαντάκου, αντιμετωπίζοντας τους Τιτάνες Παλαμά, οι οποίοι πήραν ψυχολογία μετά τη νίκη επί της Ασπίδας Ξάνθης.

Τέλος, τα Φάρσαλα επιστρέφουν στο… κάστρο τους και υποδέχονται τη Χαλκηδόνα με σκοπό να πάρουν μία εντός έδρας νίκη και να διατηρήσουν όσο το δυνατό περισσότερο αλώβητη την έδρα τους. Μάλιστα, η Χαλκηδόνα θα έχει και την απουσία του Μάντσου, ο οποίος θα μείνει εκτός για αρκετό χρονικό διάστημα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές των αγώνων:
Σερρών 17.00 Ίκαροι Σ.-Χαρίλαος Τρικούπης Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης (Μήτσιου)
Φαρσάλων 17.00 ΓΣ Φαρσάλων-ΓΑΣ Χαλκηδόνας Ευφραιμίδης-Ελευθεριάδης (Μανάσης)
Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Γέφυρα Φακίτσας-Δολγύρας (Δροσόπουλος)
Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξα Πεύκων-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου Δημάδης-Παπαγεωργίου (Τσιοπάνος)
Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Ελίμεια Γερακίνης-Καλογερόπουλος (Γκούμας)
Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Τιτάνες Παλαμά Λογοθέτης-Τσακαλογιάννης (Μπέστιας)
Χ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίς Ξάνθης-Καβάλα Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης (Σαλικίδης)

Η βαθμολογία (Σε 9 αγώνες)

1.  Χαρίλαος Τρ. 8-1 17
2.  Ικαροι Σερ. 7-2 16
3.  Ερμής Λαγκ. 6-3 15
4.  Καβάλα 6-2 14*\
5.  Ευρώπη Πευκ. 6-2 14*
6.  Φάρσαλα 5-4 14
7.  Στρατώνι 4-5 13
8.  Μαχητές 4-4 12*
9.  Ασπίδα Ξ. 4-4 12*
10. Χαλκηδόνα 3-6 12
11. Ανατόλια 3-5 11*
12. Αγρίνιο 3-5 11*
13. Γέφυρα 2-6 10*
14. Ελίμεια 1-7 9*
15. Τιτάνες Παλ. 1-7 9*

* Εχουν κάνει το ρεπό τους

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο