Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (Βορράς): Δύσκολη έξοδος για Ικάρους

Με πολλές αμφίρροπες αναμετρήσεις διεξάγεται η 7η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο Βορρά, όπου ξεχωρίζει η εκτός έδρας αναμέτρηση των Ικάρων Σερρών αλλά και η μάχη ανάμεσα σε Ευρώπη Πευκοχωρίου και Ασπίδα Ξάνθης.
Β' Εθνική (Βορράς): Δύσκολη έξοδος για Ικάρους

Οι πρωτοπόροι Ίκαροι Σερρών που έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις με τη μέχρι τώρα παρουσία τους φιλοξενούνται στο κλειστό των Φαρσάλων από την τοπική ομάδα σε ένα από τα αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης μετά το νικηφόρο πέρασμα του από το ντέρμπι της Αιτωλοακαρνανίας, φιλοξενεί το Ανατόλια, με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να έρχεται ανεβασμένη στο Μεσολόγγι, την ώρα που οι γηπεδούχοι θέλουν να συνεχίσουν δυναμικά την πορεία τους.

Η ενδεχομένως πιο αμφίρροπη αναμέτρηση είναι αυτή ανάμεσα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου και την Ασπίδα Ξάνθης. Η ακριτική ομάδα προέρχεται από το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, την ώρα που η ομάδα της Χαλκιδικής θέλει να επανέλθει στις νίκες μετά τη βαριά ήττα από την Καβάλα.

Η Χαλκηδόνα, η οποία βρίσκεται σε... καθίζηση τις τελευταίες αγωνιστικές παρά το καλό της ξεκίνημα, υποδέχεται τους Μαχητές Δόξας Πεύκων, οι οποίοι έχουν μπει πολύ δυναμικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Την πρώτη τους νίκη αναζητούν οι Τιτάνες Παλαμά, οι οποίοι φιλοξενούνται από την Γέφυρα, η οποία έδειξε τη δυναμική της προηγούμενη αγωνιστική και θέλει σήμερα τη νίκη για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τέλος, η Καβάλα θέλει να συνεχίσει το θετικό σερί που έχει δημιουργήσει και ταξιδεύει στην Κοζάνη για τον αγώνα με την Ελίμεια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

ΔΑΚ Μεσολογγίου 17:00 Χαρίλαος Τρικούπης-Ανατόλια: Κυριακόπουλος-Κοτσίρης (Πίγκας)
ΔΑΚ Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα-Μαχητές Δόξας Πεύκων: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης (Παραλικίδης)
Αρναίας 17:00 Στρατώνι-Ερμής Λαγκαδά: Καλογερόπουλος Λ.-Γερακίνης (Παπαγεωργίου)
Φαρσάλων 17:00 Φάρσαλα-Ίκαροι Σερρών: Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου (Αγορογιάννης)
Γέφυρας 17:00 Γέφυρα-Τιτάνες Παλαμά: Παπαδόπουλος Θ.-Ντόγκας (Τσιομπάνος)
Ν. Μουδανιών 17:00 Ευρώπη Πευκ.-Ασπίς Ξάνθης: Φουτζήλας-Γαζέτας (Πολυχρονίδης)
ΔΑΚ Κοζάνης 17:00 Ελίμεια-Καβάλα: Ευφραιμίδης-Παπαγερίδης (Βοντζας)

Η βαθμολογία:
1. Χαρίλαος Τρικούπης 11 (5-1)
2. Ίκαροι Σερρών 11 (5-1)
3. Ερμής Λαγκαδά 10 (4-2)
4. Μαχητές/Πειραματικό  10 (4-2)
5. Ανατόλια 9 (3-3)
6. Στρατώνι 9 (3-3)
7. Φάρσαλα 9 (3-3)
8. Καβάλα 8 (3-2)*
9. Ευρώπη Πευκοχωρίου 8 (3-2)*
10. Ασπίδα Ξάνθης 8 (3-2)*
11. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 8 (2-4)
12. Αγρίνιο 8 (2-4)
13. Γέφυρα 6 (1-4)*
14. Ελίμεια  6 (1-4)*
15. Τιτάνες Παλαμά 5 (0-5)*

*Οι ομάδες έκαναν τα ρεπό τους

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο