LUAVI header ad

Β' Εθνική (Βορράς): Μάχη στην Καβάλα

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής Βορρά, με τη σημερινή να αποτελεί την 4η αγωνιστική ημέρα της τρίτης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης.
Β' Εθνική (Βορράς): Μάχη στην Καβάλα

Το αήττητο των Ικάρων Σερρών και του Χαρίλαου Τρικούπη δοκιμάζονται, καθώς αμφότερες οι ομάδες έχουν δύσκολες εκτός έδρας αποστολές. Οι μεν νεοφώτιστοι καλούνται να περάσουν από τα Πεύκα, οι δε Μεσολογγίτες αντιμετωπίζουν την-φαβορί-για-άνοδο Καβάλα, η οποία πήρε νίκη-ψυχολογίας την προηγούμενη αγωνιστική (77-66 τη Χαλκηδόνα εκτός έδρας) και θέλει να χτίσει πάνω σε αυτή.

Σπουδαία μάχη αναμένεται να πραγματοποιηθεί στη Ξάνθη, καθώς η τοπική ομάδα φιλοξενεί την Χαλκηδόνα, θέλοντας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της μιας και οι Ακρίτες θέλουν να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους, προσπερνώντας παράλληλα στη βαθμολογία τον σημερινό τους αντίπαλο.

Εξίσου ενδιαφέρον, είναι το παιχνίδι ανάμεσα σε Αγρίνιο και Στρατώνι, μετά τις εξελίξεις στο στρατόπεδο των Αιτωλοακαρνανών με την παραίτηση και την επανα-πρόσληψη του Χρήστου Μυριούνη στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, η οποία δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης. Από την άλλη, το Στρατώνι θέλει να πάρει τη νίκη, ώστε να αναρριχηθεί στη βαθμολογία, εκμεταλλευόμενο τυχόν βαθμολογικές απώλειες των πρωτοπόρων.

Τέλος, τα εντυπωσιακά -βάσει της πορείας τους- Φάρσαλα αντιμετωπίζουν τα Ανατόλια εκτός έδρας, ο Ερμής Λαγκαδά την αδύναμη και δίχως νίκη Γέφυρα, ενώ η Ελίμεια φιλοξενεί το Πευκοχώρι με στόχο να σπάσει το ρόδι, παίρνοντας την πρώτη της νίκη για φέτος.

4η αγωνιστική (29-10):
«Αλ. Δημόγλου» 17.00 Καβάλα-Χαρίλαος Τρικούπης Τζίμα-Τζιοπάνος Νικ. (Σιμητόπουλος)
«Χρ. Χριστοδούλου» 17.00 Ασπίς Ξάνθης-ΓΑΣ Χαλκηδόνας Ελευθεριάδης-Δημάδης (Σαλικίδης)
ΔΑΚ Αγρινίου 16.00 Αγρίνιο-Στρατώνι Δημόπουλος-Κοτσίρης (Θεοδωρόπουλος)
Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Φάρσαλα Παπαδόπουλος Θ.-Παπαγερίδης (Τσιοπάνος)
ΔΑΚ Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξας Πεύκων-Ίκαροι Σερρών Καλογερόπουλος-Παριανόπουλος (Γκούμας)
Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Γέφυρα Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας (Πολυχρονίδης)
ΔΑΚ Κοζάνης 17.00 Ελίμεια-Ευρώπη 87 Πευκοχώρι Γερακίνης-Φακίτσας (Πλεξίδας)

Ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

Η Βαθμολογία:
1. Ίκαροι Σερρών 6 (3-0)
2. Χαρίλαος Τρικούπης  6 (3-0)
3. Χαλκηδόνα 5 (2-1)
4. Ασπίδα Ξάνθης 5 (2-1)
5. Στρατώνι 5 (2-1)
6. Ερμής Λαγκαδά 5 (2-1)
7. Μαχητές Δόξας Πεύκων 5 (2-1)
8. Φάρσαλα 5 (2-1)
9. Ανατόλια 4 (1-2)
10. Καβάλα 4 (1-2)
11. Ευρώπη Πευκοχωρίου 3 (1-1)
12. Τιτάνες Παλαμά 3 (0-3)
13. Αγρίνιο 3 (0-3)
14. Γέφυρα 2 (0-2)
15. Ελίμεια 2 (0-2)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο