Β' Εθνική (Βορράς): Ντέρμπι με στόχο την άνοδο στο Πευκοχώρι

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου και τους Ικάρους Σερρών είναι αυτό που ξεχωρίζει από την 27η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο Βορρά.
Β' Εθνική (Βορράς): Ντέρμπι με στόχο την άνοδο στο Πευκοχώρι

Η Ευρώπη Πευκοχωρίου υποδέχεται τους Ικάρους Σερρών στο ντέρμπι της αγωνιστικής για την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τις δύο ομάδες να... γλυκοκοιτάζουν και τη 2η θέση μετά την ήττα της Καβάλας την προηγούμενη αγωνιστική.

Την ίδια στιγμή η Καβάλα θέλει να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα, έχοντας όμως δύσκολο έργο μιας και υποδέχεται το Ανατόλια, με την ομάδα του Κολεγίου να διεκδικεί και αυτή μία θέση στην πρώτη 3αδα της βαθμολογίας.

Ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης θέλει να κάνει ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στην Α2, υποδεχόμενος το Στρατώνι. Η ομάδα του κόουτς Δημητριάδη απέχει ελάχιστα πλέον από την άνοδο και θέλει να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή νικών μέχρι το τέλος της σεζόν.

Μάχη γίνεται στο κλειστό της Γέφυρας με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τη Χαλκηδόνα, με τις δύο ομάδες να θέλουν να απομακρυνθούν κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού και να κάνουν το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Τη νίκη που θα της δώσει και ανάσα ζωής για την παραμονή στη Β' Εθνική ψάχνει η Ασπίδα Ξάνθης, με την ομάδα των Ιωαννίδη-Κωτάκη να υποδέχεται το ανεβασμένο Αγρίνιο που θέλει να συνεχίσει το σερί νικών του.

Την ύστατη προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία θα κάνει η Ελίμεια, με την ομάδα της Κοζάνης να υποδέχεται τον Ερμή Λαγκαδά, ο οποίος μπορεί να μην έχει κάποιο ουσιαστικό στόχο, θέλει όμως να βρεθεί όσο το δυνατό ψηλότερα στη βαθμολογία.

Τέλος, εύκολο φαντάζει το έργο των Μαχητών-Πειραματικού που φιλοξενείται στην Καρδίτσα από τους Τιτάνες Παλαμά, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν το ροζ φύλλο αγώνα προκειμένου να τερματίσουν στο τέλος της σεζόν στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές της 27ης αγωνιστικής:

Μεσολογγίου 17.00 Χ. Τριοκούπης-Στρατώνι Καρακάσης-Καρπάνος (Πατσαντζόπουλος)
Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Χαλκηδόνα Παπαδόπουλος Χαρ.-Γαζέτας (Παραλυκίδης)
Ν. Μουδανιών 17.00 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Ίκαροι Σ. Σιμητόπουλος-Τζίμα (Γκούμας)
Κοζάνης 17.00 Ελίμεια-Ερμής Λαγκαδά Καρακώστας-Κοντογιάννης (Μπαταούλα)
Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Μαχητές Δόξα Πεύκων Τσιαπλής-Παπανικολάου (Τέγα)
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Ανατόλια Ταρενίδης Κ.-Ντούρας (Μπρίγκος)
Χρ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίς Ξ.-Αγρίνιο Σιταρίδης-Λουλουδιάδης (Σαλικίδης)

Βαθμολογία

1. Χαρίλαος Τρικούπης 45 (20-5)
2. Καβάλα 43 (19-5)*
3. Πευκοχώρι 42 (18-6)*
4. Ίκαροι Σερρών 41 (17-7)*
5. Ανατόλια 40 (16-8)*
6. Στρατώνι 39 (14-11)
7. Αγρίνιο 38 (14-10)*
8. Ερμής Λαγκαδά 36 (12-12)*
9. Φάρσαλα 36 (11-14)
10. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 35 (11-13)*
11. Γέφυρα 33 (9-15)*
12. Χαλκηδόνα 33 (8-17)
13. Ασπίς Ξάνθης 31 (7-17)*
14. Ελίμεια 29 (5-19)*
15. Τιτάνες Παλαμά 25 (1-23)*

(*) Έχουν κάνει τα ρεπό τους

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο