Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (Βορράς): Τα... φώτα πέφτουν στον Λαγκαδά

Η 17η αγωνιστική άρχισε χθες με την σπουδαία αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την Δόξα Λευκάδας αλλά και σήμερα το κυρίως μενού δεν θα μας αφήσει ασυγκίνητους. Ξεχωρίζει βέβαια το παιχνίδι στον Λαγκαδά όπου ο τοπικός Ερμής υποδέχεται την Καβάλα.
Β' Εθνική (Βορράς): Τα... φώτα πέφτουν στον Λαγκαδά

Ο τέταρτος Ερμής Λαγκαδά φιλοξενεί την τρίτη Καβάλα (τους χωρίζει μία νίκη) και οι δύο ομάδες έχουν ως αυτοσκοπό το ροζ φύλλο αγώνα για να... πάρουν κεφάλι στην "μάχη" της ανόδου!

Εκτός έδρας παιχνίδι που κρύβει... παγίδες έχουν τα Φάρσαλα στον Εύοσμο κόντρα στον Αίαντα. Οι φιλοξενούμενοι είναι σαφώς ποιοτικότεροι αλλά έχουν και διοικητικά προβλήματα τα οποία ενδέχεται να τους επηρεάσουν ενώ από την άλλη ο Αίας στην έδρα του μεταμορφώνεται προς το καλύτερο.

Ώρα για restart για την Ευκαρπία η οποία μετά από τρεις σερί ήττες επιστρέφει στην έδρα της και αντιμετωπίζει την Κομοτηνή.

Η Γέφυρα θέλει να πετύχει την 7η σερί της νίκη και να στείλει... μήνυμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος ότι είναι εδώ και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την άνοδο. Απέναντι της το Στρατώνι το οποίο ναι μεν βρίσκεται στην ζώνη των πλέι-άουτ αλλά εντός έδρας παρουσιάζει καλό πρόσωπο και μπορεί να βάλει προβλήματα στο συγκρότημα του κόουτς Καραπιπερίδη.

Πολύγυρος και ΧΑΝΘ "διασταυρώνουν τα ξίφη τους" σε ένα παιχνίδι που όποιος το πάρει θα κάνει... άλμα για την παραμονή.

Στα Πεύκα οι Μαχητές δεν έχουν πολυτέλεια για άλλη εντός έδρας ήττα καθώς θα μπουν σε περιπέτειες. Όμως, ο Έσπερος Λαμίας δεν είναι αμελητέα ποσότητα, στην προσπάθεια που κάνει να βγει από την τελευταία πεντάδα της βαθμολογίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1 Φεβρουαρίου

ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Λευκάδας 78-67

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου

Ευκαρπίας 17:00 Ευκαρπία-Κομοτηνή Παπαπέτρου Π.-Ξέρας-Καρακώστας (Σαμάλης)
Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά-Καβάλα Ευφραιμίδης-Ντόγκας-Χρυσάφης (Παπαδόπουλος Ν.)
Πεύκων 17:00 Μαχητές-Έσπερος Λαμίας Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου (Παραλικίδης)
Αρναίας 17:00 Στρατώνι-Γέφυρα Καλογερόπουος Ε.-Παζώλης-Μπούγλος Π. (Ιωαννίδου)
Αγ. Παύλου 15:30 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Πρωτέας Γρεβενών Σιταρίδης-Πράττος-Σελεβός (Θωμόπουλος)
Πολυγύρου 17:00 Πολύγυρος-ΧΑΝΘ Παφίλης-Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου (Μανιός)
Ευόσμου 17:00 Αίας Ευόσμου-Φάρσαλα Δημάδης-Ντούρας-Μπακάλης (Τσιοπάνος Ι.)

Η Βαθμολογία:

1.ΠΑΣ Γιάννινα* (15-2) 32
2.Δόξα Λευκάδας* (13-4) 30
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (12-4) 28
4.Ερμής Λαγκαδά (11-5) 27
5.ΓΣ Φαρσάλων (10-6) 26
6.ΠΣ Ευκαρπίας (9-7) 25
7.ΚΣ Γέφυρας (9-7) 25
8.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (8-8) 24
9.Πρωτέας Γρεβενών (7-9) 23
10.Αίας Ευόσμου (6-10) 22
11.ΑΟ Πολυγύρου (6-10) 22
12.ΓΑΣ Κομοτηνής (6-10) 22
—————————————
13.Εσπερος Λαμίας (6-10) 22
14.ΧΑΝΘ (5-11) 21
15.Στρατώνι (5-11) 21
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής (1-15) 16

*Έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο