Β' Εθνική (Νότος): Άνετα διπλά από Ιωνικό-Δάφνη

Τις πρώτες τους νίκες στην Β' Εθνική πέτυχαν η Δάφνη Δαφνίου και ο Ιπποκράτης Κω που νίκησαν τον Πρωτέα Βούλας και τον Πανελευσινιακό αντίστοιχα, την ώρα που ο Ιωνικός πέρασε εύκολα από τον Πανερυθραϊκό.
Β' Εθνική (Νότος): Άνετα διπλά από Ιωνικό-Δάφνη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν την παρουσία τους στην Β' Εθνική η Δάφνη Δαφνίου και ο Ιπποκράτης Κω, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τα ροζ φύλλα αγώνων στη Β' Εθνική στην παρθενική τους παρουσία.

Η Δάφνη Δαφνίου ξεκίνησε το όνειρο της για την Β' Εθνική περνώντας από το κλειστό της Βούλας κόντρα στον Πρωτέα με μία εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε το πρώτο μεγάλο διπλό σεζόν με 62-76. Οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Γιώργο Τσιάκο να είναι κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Καπώνης

Την πρώτη του νίκη στη Β' Εθνική πέτυχε και ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος χάρη σε ένα buzzer beater του Κούμπουρα πήρε τεράστια νίκη επί του Πανελευσινιακού με 78-75 στον πιο αμφίρροπο αγώνα της ημέρας. Οι παίκτες του Λευτέρη Τσαουσίδη φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι το 32', όμως το ξέσπασμα των νησιωτών στο τέλος με τα εύστοχα τρίποντα έδωσε τη νίκη στους νεοφώτιστους.

Άνετη νίκη πέτυχε ο Ιωνικός Νικαίας κόντρα στον Πανερυθραϊκό, με την ομάδα του Μάριου Γούναρη να δυσκολεύεται στην αρχή, όμως στη συνέχεια έλεγξε πλήρως τον αγώνα και πήρε το ροζ φύλλο. 

Εύκολο ήταν το απόγευμα του Παγκρατίου, το οποίο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στο Κορωπί και πήρε σπουδαία νίκη με 61-44 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία του στη Β' Εθνική.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Ίκαρος Ν. Σμύρνης  69-67
Πανερυθραϊκός-Ιωνικός Ν. 75-88
Κόρινθος-Τρίτων 54-70
Πρωτέας Β.-Δάφνη Δ. 62-76
Ιπποκράτης-Πανελευσινιακός 78-75
Παγκράτι-Κορωπί 61-44
Μανδραϊκός-
ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-79
Ηράκλειο-
Διαγόρας Δρυοπιδέων 75-66


ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-88
Δεκάλεπτα:
26-28, 38-42, 50-69, 75-88
Διαιτητές:
Ζακεστίδης, Τσολάκος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής):
Δέλλιος 16 (3 κλεψ.), Καλλιανιώτης 8 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 13 (2 τρίπ., 3 ασίστ), Σκάνδαλος 20 (3 τρίπ., 4 ασίστ), Γιαουρτόγλου, Τσικόπουλος, Αντωνίου 4 (1), Μακρόπουλος 6 (3 ασίστ), Σταθόπουλος 8 (2).
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Καράμπουλας 20 (1), Βουγιούκας 4, Πετροδημόπουλος 11 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Παλαιοχωρίτης, Μπατής 9 (3 τρίπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 1, Βασιλόπουλος Φ. 26 (8/11 τρίπ., 6 ασίστ), Κανονίδης 15.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 75-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Καμήτσος
Δεκάλεπτα: 25-14, 33-26, 58-42, 75-66
Ηράκλειο (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25 (3), Πετράκης 3 (1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9 (1), Παπαδάκης 10 (1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σ. Σαμόλης): Κουκάς 10 (1), Καλλίδας, Καραλής 3 (1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30 (3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1, Μπιμπούδης. 

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΚΟΡΩΠΙ 61-44
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 49-38, 61-44
Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Ξιούρας 5 (1), Καυκής 6, Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Κούτρας 2, Μήτσιαλος 8, Τζάτζας 2, Λυτόπουλος 6, Φάσουρας, Χριστόπουλος 10 (1), Μπένος 4, Γερονίκος 9.
Κορωπί (Κατσούνης): Παπαθεωδόρου, Μπουρδάνος, Γκοντόπουλος 3 (1), Σερέτης 2, Αγόρης 12 (2), Σιμιτζής 11 (1), Σπανός, Τσάτας, Μαλτέτσιος 13, Γκίνης, Θεοδωράκος, Πετς 3 (1).

ΑΕΝΚ-Ίκαρος Νέας Σμύρνης 69-67
Διαιτητές: Διμπινούδης-Μαραμής
Δεκάλεπτα: 21-16, 37-28, 58-42, 69-67
ΑΕΝΚ (Λιογας, Λαδικος): Καμαριανος 15(1), Μοσχοβιτης 9(1), Κεφαλας 4, Μαρινος 8(2), Μανουσος 2, Ντουζιδης, Χαϊκαλης 4, Χατζηνικολας 15(1), Ψαροπουλος 12(1).
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδατος): Γοργόνες 9(1), Μελισσουργος, Βελιζιωτης 9(1), Γραμματικός 18(2), Ανεστης, Βούζας 11(2), Λαβαρης, Δορκοφυκης 6, Μιχαλόπουλος , Ζούκας 14(1).

Ιπποκράτης Κω-Πανελευσινιακός 78-75
Διαιτητές:
Ρίζος-Κουτσοδήμος
Δεκάλεπτα:
18-14, 30-28, 47-52, 78-75
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης):
Καραθωμάς, Κουμπούρας 18(2), Τρύπας 7(2), Ονάσογλου 11(1), Σκούφης 6(1), Ασημακόπουλος 19(3), Λεκάκης, Χαρίσης 5(1), Τσακαλέρης 12(1).
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης):
Αβραμίδης 6, Νικολακόπουλος 15(4), Κελαϊδής 14(2), Ηλιάδης 7(1), Ρόκας, Κεφάλας, Ζούμπος 15(2), Τζιάλλας 8, Στέφος 6, Δούκας 1, Ματζιώρης 3(1).

Μανδραϊκός-ΕΦΑΟΖ 84-79 (75-75 κ.α.)
Διαιτητές: Καραβίτης-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 14-20, 38-43, 59-59, 75-75, 84-79
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 5, Κούσουλας 8 (2), Καραμπάτσος 13 (1), Γκαϊτάσοφ 2, Γεωργοπαπαδάκος 10 (2), Μουστόπουλος 24, Βαφιάς 5 (1), Ψυλέας 17 (2).
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 7 (1), Εμμανουηλίδης 6, Γκαβασιάσης 15, Κοψιάς 3 (1), Γρατσιάτος 7 (1), Αλεξανδρόπουλος 10 (1), Σαμοθράκης 9 (1), Στάθης, Σαρλής, Υφαντής 8, Καστανιώτης 4, Παπαρέγκας 10 (1).

Πρωτέας Βούλας-Δάφνη Δαφνίου 62-76
Διαιτητές: Μπούκας-Στρέμπας
Δεκάλεπτα: 17-14, 28-35, 39-55, 62-76
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Μόρφης 8(2) Αγγελόπουλος 11, Αθηνιώτης 7(2), Αυγενικός 4, Τοπάλης 13(2), Βαρδάβας 14, Γάργαλης 2, Μπάλλας 3(1), Ματαλιωτάκης, Παπαδής, Καματερός, Ματσάγγος.
Δάφνη Δαφνίου (Ρήγγας): Γεωργούτσος 10, Κουφόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 2, Γκίνης 6, Καπώνης 10, Μιχόπουλος 24(6), Γκιουζέλης 4(1), Τσιάκος 10, Τσελεμπής 6(1), Κοροβέσης.

Κόρινθος-Τρίτων 54-70
Δεκάλεπτα: 11-17, 29-40, 41-50
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Νάστος (Ζερδεβάς)
KAOK - ΠAΛAIMΩN: (Νικητόπουλος-Διαμαντίδης) Πρατής 8(1), Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 5, Μακρής 6, Κατσανάκης, Κεφαλάς 4, Καρούζος 9(1), Δανιήλ 7(1), Γεωργούλης , Αντωνόπουλος 2, Σκόρδας 8, Γιανναλέτσος 2
TPITΩNAΣ: (Μιχελάκος-Ανδρεαδάκης) Ευστρατίου 1, Κουτουλάς 6(1), Καλαντζής 12(2), Τασόπουλος 20, Ντιμπ 9(1), Θύμνιος 4, Καραδολάμης 2, Ντομπράρης , Φράγκος, Γκαβανόπουλος 12(2), Κουκουνιάς 4, Δαμιανάκος

Η βαθμολογία:
1. Παγκράτι 2 (1-0)
2. Τρίτων 2 (1-0)
3. Δάφνη Δαφνίου 2 (1-0)
4. Ιωνικός Νικαίας 2 (1-0)
5. Ηράκλειο 2 (1-0)
6. Μανδραϊκός 2 (1-0)
7. Ιπποκράτης Κω 2 (1-0)
8. ΑΕΝΚ 2 (1-0)
9. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 1 (0-1)
10. Πανελευσινιακός 1 (0-1)
11. ΕΦΑΟΖ 1 (0-1)
12. Διαγόρας Δρυοπιδεών 1 (0-1)
13. Πανερυθραϊκός 1 (0-1)
14. Πρωτέας Βούλας 1 (0-1)
15. ΚΑΟ Κορίνθου 1 (0-1)
16. Κορωπί 1 (0-1)

Η Επόμενη Αγωνιστική (2η):
Ικαρος Ν. Σμύρνης – Ιπποκράτης Κω
Ιωνικός Νικαίας – Ν. Κηφισιά
Δάφνη Δαφνίου – Πανερυθραϊκός
Τρίτων – Πρωτέας Βούλας
Κορωπί – ΚΑΟΚ
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Παγκράτι
ΕΦΑΟΖ – Ηράκλειο

Περισσότερα σε λίγο...

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο