Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (Νότος): Πήρε το θρίλερ ο Έσπερος, άνετα ο Πανερυθραϊκός, σεφτέ για Ιωνικό ΝΦ

Το 5λεπτο της παράτασης χρειάστηκαν Έσπερος και Μαρούσι, με την ομάδα της Καλλιθέας να φτάνει στη νίκη. Εκπληκτικός Πανερυθραϊκός συνέτριψε στο δ' δεκάλεπτο τη Μεγαρίδα. Πρώτη νίκη για τον Ιωνικό ΝΦ κόντρα στον Πανελευσινιακό.

Εκπληκτικός παιχνίδι διεξήχθη στην Καλλιθέα, με τον Έσπερο να φτάνει ακόμα και στο +10 κόντρα στο Μαρούσι, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη. Εντυπωσιακό παιχνίδι στην Ερυθραία με τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί με άνεση της Μεγαρίδας. Κακό παιχνίδι στο Δαΐς, με τον ΚΑΟ Μελισσίων να επικρατεί του Δούκα. Άνετη νίκη για τον ΟΦΗ κόντρα στον Παπάγου. Νίκη με ανατροπή για τον Μανδραϊκό κόντρα στον Εθνικό. Εκτός έδρας νίκη για την Πεντέλη στην Αταλάντη.

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς στην Καλλιθέα

Πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Έσπερος, ο οποίος επικράτησε στην παράταση του Αμαρουσίου με 97-96, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν είχαν τον Αντώνη Μάντζαρη στον πάγκο, ελέω της παρουσίας του την ίδια ώρα με το Ψυχικό για αγώνα της Α2, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, με τον Μανώλη Ματαλιωτάκη να είναι απόλυτος ηγέτης κάτω από το καλάθι στο α' ημίχρονο, πετυχαίνοντας 25 πόντους, την ώρα που Ντακούλιας και Καπώνης μοίραζαν τη μία ασίστ πίσω από την άλλη. Η ομάδα της Καλλιθέας ευτύχησε να φτάσει ακόμα και στο +18, στο β' ημίχρονο όμως το Μαρούσι ανέβασε στροφές και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, σε ένα χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία, ενώ 1:30 πριν το φινάλε το Μαρούσι βρέθηκε να είναι και μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, εκεί όπου το σκορ έληξε στο 88-88. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και εκεί ο Έσπερος ήταν ο ψυχραιμότερος και πιο εύστοχος, με τον Γκαγκαλούδη να χάνει την τελευταία επίθεση, με τη μπάλα να γλιστρά από τα χέρια του, με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη για τους γηπεδούχους.

One Παππάς Show

Μία μοναδική παράσταση χάρισε στο κοινό που βρέθηκε να παρακολουθήσει τον αγώνα του Πανερυθραϊκού με τη Μεγαρίδα ο Άλκης Παππάς, με τον Ηπειρώτη γκαρντ να είναι ο κορυφαίος πετυχαίνοντας 33 πόντους και οδηγώντας την ομάδας του στη νίκη με 96-76. Το αποτέλεσμα ξεγελά, μιας και ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα του, με τον Πανερυθραϊκό να έχει μεν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως η ομάδα της Δυτικής Αττικής κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους και πάλεψε για τη νίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ από τα μέσα της γ' περιόδου, όταν όλα... έμπαιναν, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε για τα καλά, με την ομάδα των Βορείων προαστίων να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη.

Ανατροπή και νίκη για τον ΟΦΗ

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε του Παπάγου με 85-65, πετυχαίνοντας μάλιστα ανατροπή και σταματώντας το "τρένο" της ομάδας του Γιώργου Διαμαντόπουλου. Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-19 στο τέλος της α' περιόδου, όμως η αντεπίθεση των Κρητικών ήταν άμεση, με τον Καραδολάμη να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και να βοηθάει για την αρχική ανατροπή του σκορ. Τα φάουλ με τα οποία γέμισαν οι "στρατηγοί" δεν βοήθησαν την ομάδα στην αμυντική της λειτουργία και κυρίως στη συγκέντρωση της, με αποτέλεσμα στο β' ημίχρονο ο ΟΦΗ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάσει στην πολύ σημαντική νίκη.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Κακό παιχνίδι διεξήχθη στο Δαΐς, με τον ΚΑΟ Μελισσίων να παίρνει εκτός έδρας νίκη επί του Δούκα με 59-50. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο α' ημίχρονο, με τα νούμερα της α' περιόδου να είναι ενδεικτικά. Το 11-11 του α' δεκαλέπτου έδειξε πώς θα πήγαινε το παιχνίδι, με την εικόνα να μην αλλάζει και τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Η ανάπαυλα βοήθησε το Δούκα, με τα τρίποντα των Σεργιένκο και Ζαρκαδούλα αλλά και το καλάθι του Τζέμη να βγάζουν ένα σερί 8-0, ενώ 3' πριν το φινάλε του δεκαλέπτου η διαφορά είχε φτάσει στο +8 (37-29). Ο ΚΑΟΜ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 41-41, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει πλέον τον έλεγχο και το momentum και συνδυαστικά με τα λάθη των παικτών του Κώστα Αγγέλου στο φινάλε, ήρθε το τελικό 50-59.

Έκανε σεφτέ ο Ιωνικός ΝΦ

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής πέτυχε ο Ιωνικός ΝΦ, επικρατώντας του Πανελευσινιακού με 66-65. Ο Ιωνικός ΝΦ κέρδισε εξ αρχής τις εντυπώσεις, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, βάζοντας δύσκολα στους "σταχυοφόρους" που έδειχναν για ένα ακόμα παιχνίδι επηρεασμένοι από τις απουσίες και τους τραυματισμούς. Η ομάδα των Καραχάλιου-Βούλγαρη έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε ένα σερί 13-2, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 6-0 έφτασαν στο φινάλε σε μία πολύ σημαντική νίκη που δίνει τόσο βαθμολογική ανάσα, όσο κυρίως ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ξέσπασε στο φινάλε η Πεντέλη

Την 4η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πεντέλη, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας του Λοκρού Αταλάντης με 81-73. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τον Λοκρό να έχει το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος και της γ' περιόδου. Τότε, οι παίκτες του Κώστα Χαρτοματσίδη επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και αφού "έσφιξαν" την άμυνα τους δεχόμενοι μόλις 12 πόντους, έβγαλαν την απαιτούμενη παραγωγικότητα στην επίθεση και έφτασαν στο τέλος στη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Καρούζος με 17 πόντους και σημαντική συνεισφορά στη δημιουργία, ενώ πολύ κοντά στο double double έφτασε ο Ορέστης Μπέλη με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.