Β' Εθνική (Νότος): Στην Κω ο Τρίτων, μάχη στην Ελευσίνα

Με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίζεται η 5η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο Νότο.
Β' Εθνική (Νότος): Στην Κω ο Τρίτων, μάχη στην Ελευσίνα

Η αρχή στην 5η αγωνιστική γίνεται στην ακριτική Κω, με τον τοπικό Ιπποκράτη να υποδέχεται τον πρωτοπόρο Τρίτωνα, στο πιο δυνατό παιχνίδι της ημέρας, με τις δύο ομάδες να καίγονται για τη νίκη για να συνεχίσουν τις μέχρι τώρα καλές εμφανίσεις.

Οι επίσης πρωτοπόροι Δάφνη Δαφνίου και Ιωνικός Νικαίας έχουν εκτός έδρας αναμετρήσεις κόντρα σε Ίκαρο Ν. Σμύρνης και Πανελευσινιακό αντίστοιχα και κυνηγούν την 5η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα που θα τους διατηρήσει και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει το παιχνίδι στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας, όπου ο Πανερυθραϊκός μετά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα θέλει να συνεχίσει με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις του, αντιμετωπίζοντας τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, ο οποίος θέλει να επανέλθει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα με τον Πρωτέα Βούλας.

Μία από τις αμφίρροπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής δεν είναι άλλη από αυτή ανάμεσα στο Παγκράτι και το Ηράκλειο, με τους Κρητικούς να θέλουν να δείξουν τις ικανότητες τους και εκτός έδρας, την ώρα που η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη ψάχνεται για την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα. Στα βόρεια της Αττικής διεξάγεται και το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΝ Κηφισιάς και το Κορωπί, το οποίο ξεκινά από την αρχή έχοντας πλέον τον Κώστα Ρουμελιώτη στον πάγκο και θέλει να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη.

Τέλος, ο ΚΑΟ Κορίνθου θέλει να χρησιμοποιήσει την έδρα του σαν όπλο στον σημερινό αγώνα με τον Μανδραϊκό για να γνωρίσει την 2η νίκη του, την ώρα που ο Μανδραϊκός μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, θέλει να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 5ης αγωνιστικής:
Κω 16.00 Ιπποκράτης-Τρίτων Λιότσιος-Μαντήλας
Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Κορωπί Κάρδαρης-Σκαλτσής (Σταύρου)
Στ. Καλαϊτζής 17.00 Πανερυθραϊκός-Διάγορας Δρ. Διμπινούδης-Στρέμπας (Παλάτος)
Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Β.-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Χρηστίδης Ηλ.-Πολυχρόνης (Βιδάλης)
ΔΑΚ Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος Χαλαμπαλάκης-Καρπάνος (Μαυρατζάς)
Μετς Α 17.00 Παγκράτι-Ηράκλειο Κυριακόπουλος-Τσάτσης (Μπουρνάς)
2ο Ελευσίνας 17.00 Πανελευσιανιακός-Ιωνικός Ν. Ζακεστίδης-Παυλόπουλος (Ντίνος)
Ν. Σμύρνης 17.00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Δάφνη Δ. Παπαφωτίου-Μαραμής (Ζώης)

Η Βαθμολογία:
1. Ιωνικός Ν. 8 (4-0)
2. Τρίτων 8 (4-0)
3. Δάφνη Δ 8 (4-0)
4. Ηράκλειο 7 (3-1)
5. ΕΦΑΟΖ 7 (3-1)
6. Μανδραϊκός  6 (2-2)
7. Διαγόρας Δρ. 6 (2-2)
8. Ιπποκράτης  6 (2-2)
9. Πρωτέας Β. 6 (2-2)
10. Παγκράτι 6 (2-2)
11. ΚΑΟΚ 5 (1-3)
12. Πανελευσινιακός 5 (1-3)
13. ΑΕΝΚ 5 (1-3)
14. Πανερυθραϊκός 5 (1-3)
15. Ικαρος Ν.Σμ. 4 (0-4)
16. Κορωπί (0-4)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο