Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (4ος όμιλος / 13η αγωνιστική): Δια πυρός και σιδήρου Ερμής Λαγκαδά και Ευκαρπία

Δύσκολες νίκες για τον Ερμή Λαγκαδά και την Ευκαρπία, θρίαμβος του Πανσερραϊκού, περίπατος για Λεύκιππο στην Ξάνθη - Επέστρεψε στην κορυφή ο Μακεδονικός, ακολουθεί η Γέφυρα.
Β' Εθνική (4ος όμιλος / 13η αγωνιστική): Δια πυρός και σιδήρου Ερμής Λαγκαδά και Ευκαρπία

Ο Ερμής Λαγκαδά τα βρήκε σκούρα στην Κομοτηνή, κατόρθωσε όμως να αποδράσει με το “διπλό” επί του ΓΑΣ με 61-58 για τη 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Με το νέο θετικό αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Κυρούδη έφτασε αισίως τις 5 συναπτές νίκες στο πρωτάθλημα, παραμένοντας παράλληλα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Δύσκολο απόγευμα πέρασε και η Ευκαρπία απέναντι στην Αρετσού, την πλάτη της οποίας έβλεπε σε όλο το 1ο ημίχρονο, πριν κάνει την ανατροπή στο 2ο και πάρει τη νίκη με 85-84. Στο μεταξύ, μόνος πρώτος έμεινε ο Μακεδονικός μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Σάββα Ντολόπουλου συνέτριψε εκτός έδρας τον ΚΑΟΧ με το εμφατικό 92-53 και αναρριχήθηκε στην κορυφή, εκμεταλλευόμενος και το ρεπό του Αίαντα. Λίγο πιο πίσω ακολουθεί η Γέφυρα, η οποία επικράτησε εύκολα της ΜΕΝΤ με 75-62.

Νίκη-ανάσα σημείωσε ο Πανσερραϊκός, που επικράτησε των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με 70-57, κλείνοντας το 4ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-7. Περίπατο έκανε στην Ξάνθη ο Λεύκιππος, όπου ξέφυγε από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά και συνέτριψε τη ΧΑΝΘ 76-48. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους διαφορά στο 32' (67-36) και είχαν 1ο σκόρερ τον Γιώργο Μανάκα (19 πόντοι).

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

  1. Κυφωνίδης (Αρετσού) 31
  2. Παπανδρεόπουλος (ΓΑΣ Κομοτηνή) 25
  3. Χρυσόπουλος (Ερμής Λαγκαδά) 23
  4. Χολέβας (Ευκαρπία) 23

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΑΣ Κομοτηνή - Ερμής Λαγκαδά 58-61
Λεύκιππος Ξάνθης - ΧΑΝΘ 76-48
Γέφυρα - ΜΕΝΤ 75-62
Πανσερραϊκός - Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 70-57
Ευκαρπία - Αρετσού Καλαμαριάς 85-84
ΚΑΟΧ - Μακεδονικός 53-92

Ρεπό: Αίας Ευόσμου, Πολύγυρος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μακεδονικός 10-2 (863-749) 22
------------------------------------------------
2. Γέφυρα 9-3 (874-762) 21
3. Αίας Ευόσμου 9-2 (919-728) 20
4. Ερμής Λαγκαδά 9-2 (767-714) 20
5. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 7-4 (733-703) 18
6. Ευκαρπία 7-4 (788-797) 18
7. Λεύκιππος Ξάνθης 7-4 (855-766) 18
8. ΧΑΝΘ 6-5 (655-683) 17
9. Πανσερραϊκός 4-8 (801-816) 16
10. Πολύγυρος 4-7 (677-711) 15
-------------------------------------------------
11. Αρετσού Καλαμαριάς 3-8 (795-851) 14
12. ΓΑΣ Κομοτηνή 2-10 (700-830) 14
13. ΜΕΝΤ 1-10 (731-853) 12
14. ΚΑΟΧ 1-10 (639-834) 12

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14Η - 30/1)

Ερμής Λαγκαδά - Λεύκιππος Ξάνθης
ΧΑΝΘ - Αίας Ευόσμου
ΜΕΝΤ - Πανσερραϊκός
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων - Ευκαρπία
Αρετσού Καλαμαριάς - ΚΑΟΧ
Μακεδονικός - Πολύγυρος

Ρεπό: Γέφυρα, ΓΑΣ Κομοτηνή

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΚΑΟΧ - Μακεδονικός 53-92
Διαιτητές: Ταρενίδης, Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 8-15, 20-43, 35-74, 53-92
ΚΑΟΧ (Άριστος): Παναγιωτόπουλος 5 (1), Λάσκαρης 7 (1), Σερέτης 4, Φιλοξενίδης 9, Σαββίδης 2, Ματζίνος 6, Πούλος 6, Τύπος 4, Ντούνι 4, Ελευθερούδης 2, Βουτσάς 2, Ταραντάνας 2.
Μακεδονικός (Ντολόπουλος): Αμπαράς 13 (3), Ρόπουτης 8 (1), Βαρδής 11 (3), Γκύζης 17 (3), Λεονταρίδης 5 (1), Κομμάτας 1, Φλιάτης Ι. 7 (2), Πέργουλης 5, Φλιάτης Γ. 12 (1), Γεωργάκης 6, Πτωχίδης 7 (1).

Ευκαρπία - Αρετσού Καλαμαριάς 85-84
Διαιτητές: Θεοδώρου, Σελεβός, Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-22, 42-51, 73-67, 85-84
Ευκαρπία (Νίκου): Βογιατζής, Τουλούπης 7 (1), Φόρογλου 3 (1), Μελαδιανός 3 (1), Βρεττάς 11, Χολέβας 23 (2), Γκαβέζος 19 (4), Πλεξίδας 3, Ζαφειρούδης 2, Βουρτζούμης 6 (2), Βάσκος 6 (2), Χαρτόπουλος 2.
Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Φλιώνης, Βαρίτης 2, Καπώνης 9 (3), Φουρκιώτης, Κυφωνίδης 31 (3), Παπανικολάου, Βάνης 15 (2), Παπαδόπουλος 19 (2), Ντίαθ 8.

Λεύκιππος Ξάνθης - ΧΑΝΘ 76-48
Διαιτητές: Ντούρας, Ζαχαριάδης, Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 23-10, 42-19, 63-34, 76-48
Λεύκιππος Ξάνθης (Πέρκος): Μαραβέγιας 6 (2), Παλλάκης 9, Μακαρατζής 5, Περρής 2, Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 7, Παϊτάρης, Χρήστου 15 (3), Μηντζαρίδης 7, Μανάκας 19, Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 6.
ΧΑΝΘ (Κεραμεύς-Κοκκινόπουλος): Χιτικούδης 4, Μαργαριτόπουλος 2, Απαζίδης 10, Αλτίνης 2, Κυλαντωνίδης 7 (2), Ιωάννου 5, Συμεωνίδης 9, Δημητρίου, Ρουκουνάκης 1, Ιωαννίδης 5, Τσιριλάκης 1, Σαρρής 2.

Γέφυρα - ΜΕΝΤ 75-62
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας, Καντερές
Δεκάλεπτα: 24-11, 40-27, 61-46, 75-62
Γέφυρα (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης 3 (1), Μπρόζος 19 (2), Σαββίδης 2, Παπαδόπουλος 3 (1), Ανδρέου 2, Ευσταθιάδης, Χατζηκυριακίδης 17 (2), Στράτος, Μπένας 13, Καλαϊτζίδης 3 (1), Καλογιαννίδης 8, Σαμανδαράς 5 (1).
ΜΕΝΤ (Ποργιόπουλος): Ζεϊμπέκης, Ψευτογκάς 13 (3), Ζωγράφος, Μιχαηλίδης 4, Κατσαμούρης 10 (1), Τριανταφύλλου, Τοπουζίδης 18 (2), Στόλης 8, Κάσουρας, Ντεμιρσά, Καλιόνας, Πασχαλίδης 9.

Πανσερραϊκός - Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 70-57
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντόγκας, Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 20-11, 31-37, 49-50, 70-57
Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 9, Ντίνος 9, Δατσιάδης, Γεωργιανός 2, Χριστοδούλου 18, Δημητρακάς, Μπούτσιας, Ασημάκης 18 (1), Χαρίτογλου 6 (2), Γούνας, Μπίλιος 8 (2).
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζούλης): Γεωργίου 9 (3), Βαιντερλής, Ματενίδης 4, Παπασάβογλου 3 (1), Πετράκης 16 (4), Νότης 18, Καραγιώργος, Κόκκινος, Μισαηλίδης, Κουτσοκώστας 1, Κούζουλας 6 (1), Μπάδης.

ΓΑΣ Κομοτηνή - Ερμής Λαγκαδά 58-61
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκίζογλου, Λαδάς
Δεκάλεπτα: 14-12, 32-22, 42-43, 58-61
ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Μπορμπίδης 5 (1), Κιατίπ, Ζικιριέ 3 (1), Γκιουζελίδης 10, Κουτσοβασίλης, Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 25 (3), Κάλτσος 6, Μαλανδρής 7 (1), Χαλίλ 2.
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 11 (2), Μπακάλης, Μητρόπουλος, Πλιούκας 4 (1), Χρυσόπουλος 23 (4), Πεχλιβανίδης, Γκέλιος, Καμαριώτης 11 (2), Ταουσάνης, Λογοθέτης 12.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο