Trace N Chase (top)

Β' ΕΣΚΑ playoffs (2ος όμιλος): Στην τελική φάση Αχαρνής και Νήαρ Ηστ!

Αχαρνής και Νήαρ Ηστ προκρίθηκαν και θα αναμετρηθούν για την άνοδο στην Α' ΕΣΚΑ...
Β' ΕΣΚΑ playoffs (2ος όμιλος): Στην τελική φάση Αχαρνής και Νήαρ Ηστ!

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση των playoffs του 2ου ομίλου της Β΄ΕΣΚΑ  με την Νήαρ Ηστ και τον Αχαρνή να προκρίνονται στην τελική φάση!

Η Νήαρ Ηστ συνέτριψε εντός έδρας στην Καισαριανή μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα, τον Κούρο με 86-52 και με νίκες 3-1 προκρίθηκε στην τελική φάση χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα. Τον ίδιο, αλλά λίγο πιο δύσκολο, δρόμο ακολούθησε και ο Αχαρνής, ο οποίος πήρε το θρίλερ μέσα στην έδρα της Αναγέννησης Πετραλώνων στο Ρουφ με 60-59 και τσέκαρε την πρόκριση με 3-1. Μάλιστα μετά το τέλος του ματς της Αναγέννησης με τον Αχαρνή, ο επί 16 χρόνια παράγοντας των γηπεδούχων Γιάννης Βασιλόπουλος γνωστοποίησε ότι αποχωρεί από τα κοινά για προσωπικούς λόγους και επίσης τόνισε ότι θέλει να ανοίξει τον χώρο για την νέα γενιά. Να θυμίσουμε ότι ο γιος του είναι ασίσταντ κόουτς (Βαγγέλης Βασιλόπουλος) στον Εθνικό του Βαγγέλη Βλάχου. 

Η σειρά της Νήαρ Ηστ με τον Αχαρνή θα ξεκινήσει την Πέμπτη στο Μενίδι με τις δύο ομάδες να είναι στο 1-1 και να αναμένονται οι «μάχες» τους με μεγάλο ενδιαφέρον.

Τα αποτελέσματα:

Αναγέννηση Πετραλώνων-Αχαρνής 59-60 (1-3)
Νήαρ Ηστ-Κούρος 86-52 (3-1)

 Τα φύλλα αγώνα:

Αναγέννηση 59
Αχαρνής 60

Διαιτητές: Τσολάκος, Σκαλτσής

Δεκάλεπτα: 13-14, 34-27, 45-41, 59-60.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τσιτσόπουλος): Βαζούρας, Ιμπραημάκης 8, Πουλέρης, Παπαδημητρίου, Χότζα 6, Διονυσόπουλος 9 (3), Παυλίδης 16, Τόρα 12 (2), Παρασκευόπουλος, Σίμος 3, Τσίτουρας 5, Ροκάς.

ΑΧΑΡΝΗΣ (Τσαπάκης, Φραγκούλης): Καϋμενάκης 2, Ζέρβας 4, Δέδες, Αναστόπουλος, Ρωμοσιός 10 (2), Χριστοφάκης 4, Κακουλίδης, Μπούα 10 (1), Λίτσος 4, Ρεντίφης 3, Μυστίλογλου 10, Σαρακασίδης 13 (3).

  

Νήαρ Ηστ 86
Κούρος 52

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-29, 65-34, 86-52.

ΝHAΡ ΗΣΤ (Ράπτης, Τούμπας): Θειακούλης 7, Χατζηκωστής 9 (3), Ζεχερλής 5, Σκέντζος 4, Tσεκούρας, Γκόφας, Μάγκος 36 (4), Τσαντήλας 4, Αττίκος 15 (2), Δήμητσας, Aντωνιάδης 6.

ΚΟΥΡΟΣ (Καράμπελας, Δάφνης): Τσόλας 2, Σιφναίος, Σπυρίδης Σ. 2, Καλούδης 4 (1), Μπίρμπας 8, Μαρκομιχάλης 9, Θεοφανίδης 1, Παξινός 12 (1), Καπετάνος 9, Μπαλόπητος 5.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο