Γ΄ Εθνική: Ξεκίνησε με το δεξί η Ερμιονίδα, κέρδισε 72-63 την ΑΕ Δικαίου

Η Ερμιονίδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, καθώς επιβλήθηκε 72-63 εντός έδρας της ΑΕ Δικαίου στον 3ο Όμιλο, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης Αγωνιστικής της κατηγορίας
Γ΄ Εθνική: Ξεκίνησε με το δεξί η Ερμιονίδα, κέρδισε 72-63 την ΑΕ Δικαίου

Η Ερμιονίδα έκανε το ξεκίνημα που ονειρευόταν στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα των Καλαϊτζάκη-Σκορδή ήταν εξαιρετική και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στην αντίπαλό της. Έτσι κέρδισε εύκολα με 72-63 εντός έδρας την ΑΕ Δικαίου στον 3ο Όμιλο στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης Αγωνιστικής της κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή των ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 20-7, λίγο πριν το τέλος του πρώτου 10λέπτου, που έληξε 23-11 υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ερμιονίδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Η ΑΕ Δικαίου είχε κάποια καλά διαστήματα αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από 10 πόντους και το ημίχρονο έληξε 37-27.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (57-42) και το δεκάλεπτο τελείωσε 57-44.

Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε στην 4η περίοδο, αλλά η διαφορά πήγε και στους 17 πόντους (72-55). Στο τέλος πάντως, η Ερμιονίδα χαλάρωσε και η ΑΕ Δικαίου κατόρθωσε να περιορίσει το μέγεθος της ήττας της σε μονοψήφιο νούμερο (72-63).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 72-63 

Διαιτητές: Γιαννακόπουλος Φ.-Πετράκης Γ.

Δεκαλεπτα: 23-11, 37-27, 57-44, 72-63 

Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Ζωτος, Αγγελής 13, Πουλής Α. 1, Μπινιάρης 10, Γκολέμης 9 (3), Πουλής Ανδ. 1, Μπουκουβάλας 7, Ευστρατίου 9, Χονδρόπουλος 9 (3), Δοξάκης 13 (3), Πουλής Ι.

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Τρύπας Γ. 21 (1), Τριτσάρης 4, Λάμπρου Π. 6, Κενανόπουλος 2, Καλής 2 , Χατζηγιακουμής 5 (1), Γεωργαδάκης 2, Χατζησταμάτης 17 (1), Δρόσος Π. 4, Μεταξωτός.

Τα αποτελέσματα και το αυριανό πρόγραμμα της 1ης Αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής

1ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Παναχαϊκής 17.00 Παναχαϊκή ΑΕ-ΑΣ Σφήκα Αμαλιάδας Ζακεστίδης-Αδαμόπουλος Κ. (Πίγκας)

ΔΑΚ Τρίπολης 15:30 ΣΔΥ Τρίπολης-ΓΣ Εργοτέλης Ελ Ανύ-Θεοδοσόπουλος (Γιαλικάρης)

ΕΑΠ 17.00 ΕΑ Πατρών-ΣΚ Καλαμάτα Μηλαπίδης-Κάννης (Θεοδωρόπουλος)

Γλαύκου 17.00 ΑΟ Γλαύκος-ΑΟ Αίολος Αγυιάς Καρπάνος-Λιαρομμάτης (Κώστης)

Κυπαρισσίας 14.00 ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς-Διαγόρας Ρόδου Τσακαλογιάννης-Λάμπος (Ηλιόπουλος Σπ.)

Ρεπό: Ήφαιστος Αχιλλέας ΣΦΑ

 

2ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μυτιλήνης 15.00 ΑΠΣ Παπάδος Γέρας-ΦΟ Βροντάδου Καλογριάς-Σπυρλιδάκης

Παν. Σαλπέας 17.00 ΑΟΦ Πορφύρας-ΑΟ Δάφνης Ορφανός Ιορδ.-Ζαγούρης

Εσπέρου 17.00 ΑΕ Ίκαροι Καλλιθέας-ΑΕ Έξω Παναγίτσας Μαρουδιάς-Τσίγκου

Χίου 16.00 Βούρειος ΑΟΛ-ΑΟΝΣ Μίλων Ντάνος-Μαρίγλη

Γ. Παπασιδέρης 17.00 ΓΣ Κορωπίου-Τελεθριακός ΑΣ Χατζημάρκος-Τσικριτσάκη

 

3ος Όμιλος

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

ΑΟ Ερμιονίδας-ΑΕ Δικαίου Κω 72-63

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μυκόνου 14.30 ΑΟ Μυκόνου-ΑΟ Πεύκης Μαυρέλης-Καρακωνσταντόπουλος

Κοντόπευκου 17.00 ΚΑΠ-ΑΣ Τήρων Αγ. Θεοδώρων Μπακετέα-Βαλούρδος

Α Μοσχάτου 12.30 ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕ Καρλοβάσου Καρανικόλα Ελ.-Ξυλάς

Γαλανόπουλος 17.00 ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου Χουγιάζος-Ξηροκώστας

Βυζαντινό Αθλ. Κέντρο 17.00 ΑΣ Πέρα-ΑΟΚ Χαλάνδρι Αργυρούδης-Κηπώσης

 

4ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Αλμυρού 17.00 ΓΣ Αλμυρού-Λέων ΑΣ Μεσολογγίου Πιτσίλκας-Γιατρόπουλος

Παλαμά 17.00 ΓΣ Παλαμά Τιτάνες-ΓΣ Γόμφοι Ζαχαρής-Μπουγλος Ι.

Τετάρτη 28 Οκτωβρίου

Αμπελώνα 17.00 ΓΣ Αμπελώνα 1986-ΑΣ Αναγέννηση Καρδίτσας Μπούγλος Π.-Αβραμίδου

ΕΑΚ Βόλου 17.00 ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου-ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας Ευφραιμίδης-Χατζηκώστας

ΔΑΚ Καναλλακίου 17.00 ΑΕ Καναλλακίου Αχερ.-ΑΟ Σπάρτακος Ιωαννίνων Διαμαντής-Βίννης

 

5ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μίκρας Α’ 17.00 ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης-ΦΟ Αριδαίας Λάδας-Καρυπίδης

Εκπ. Μαντουλίδη 18.00 ΜΑΣ Μαντουλίδης-ΑΟΚ Βέροιας Λυγούρας-Ιορδανίδης

Καστοριάς 17.00 ΑΣ Καστοριάς-ΑΣ Άργος Ορεστικό Παπαγερίδης-Τοπαλίδης

Δ. Βικέλας 17.00 ΚΣ Αετοί Βέροιας-ΑΟ Ίκαροι Γιαννιτσών Σελεβός-Τσαρδούλιας

ΔΑΚ Φλώρινας 17.00 ΦΣΦ Ο Αριστοτέλης-ΔΕΚΑ Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης

 

6ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

ΓΣ ΒΑΟ Μ. Γκράτσιος 18.00 Βυζαντινός ΑΟ-Απόλλων Καλαμαριάς Δέλλας-Κώννης

Αλ. Μπαλτατζής 17.00 ΓΣ Αρίων Ξάνθης-ΑΣΑΑ Ζέφυρος 02 Σαρακενίδης-Κωνσταντινέλλης

ΕΑΚ Αμπελοκήπων 18.00 ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων-ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης Τσαούση-Παπαδόπουλος Γρ.

Λαζ. Παπαδόπουλου 18.00 Σταυρούπολη ΕΚ-ΣΑΑΚ Ανατόλια Παπαθανασίου Κ.-Δικταπανίδης

Ιωνίας 17.00 ΑΣ Ιωνικός Ιωνίας-ΑΟ Γαλάτιστας Ηλιόπουλος-Θρασυβουλίδης

 

ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΗΣ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο