Γερμανία: «Άγιος» Κόπονεν γλύτωσε την Μπάγερν από το κάζο, δύσκολη νίκη και για Άλμπα (pic,vids)

Επιτέλους ήττα για την Λούντβινγκσμπουργκ (9-2), η Μπάγερν Μονάχου τα έκανε όλα λάθος κόντρα στην Γκέτινγκεν αλλά το τρίποντο του Πέτερι Κόπονεν στην εκπνοή την έσωσε. Πέρασε από το Μπαϊρόιτ η Άλμπα Βερολίνου.

Η Γκέτινγκεν έχει ρεκόρ 2-8 στην BBL αλλά έλεγχε το παιχνίδι στην Audi Dome Arena κόντρα στην αήττητη, πανάκριβη Μπάγερν Μονάχου. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Οι Βαυαροί μπήκαν νωθρά στο παρκέ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-37. Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε με την Γκέτινγκεν να μην χάνει το προβάδισμα και να προηγείται με 53-60 μετά από 30 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Ράντονσιτς πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (77-74) αλλά η ομάδα του Γιόχαν Ρόιγιακερς πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 79-81. Και τότε μίλησε ο clutch Φιλανδός killer, Πέτερι Κόπονεν ο οποίος μετά από έξοχη ασίστ του Λο ευστόχησε ακριβώς στην εκπνοή σε τρίποντο από την γωνία "σώζοντας" τους πρωταθλητές Γερμανίας από ένα πρωτοφανές κάζο. Κορυφαίος για την Μπάγερν ο Μονρό με 22 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε με 78-82 στο Μπαϊρόιτ την ομώνυμη ομάδα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι Βαυαροί μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς οι "πρωτευουσίανοι" άφησαν το "πόδι από το γκάζι". Πέντε διψήφιοι για την ομάδα του Ρενέσες με τον Νίκλας Γκίφει να είναι πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.