Γύρισε από το -18 αλλά ηττήθηκε στην παράταση το Περιστέρι

Αδίκησε τον εαυτό του το Περιστέρι στο Minsk

Το Περιστέρι λίγο έλειψε να υλοποιήσει μία επική ανατροπή στην Λευκορωσία, αλλά λύγισε στην παράταση από την Tsmoki Minsk με 87-85 (77-77 κ.δ.).

Βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους (68-50), μείωσε σε 70-56 στο 30΄ και προηγήθηκε με 77-75, χάρη σε γκολ-φάουλ του Petteway, ωστόσο με lay up του Clark και χαμένο σουτ του Petteway το ματς πήγε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα καίρια σημεία και πήραν το ροζ φύλλο.

Μπήκε δυνατά, αλλά κατέρρευσε

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε στο παρκέ με αποφασιστικότητα και προηγήθηκε με 17-7 στο 5΄, έχοντας τον Petteway σε δαιμονιώδη φόρμα.

Ωστόσο στη συνέχεια οι Λευκορώσοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και συνήλθαν άμεσα, για να μειώσουν στο τέλος της 1ης περιόδου σε 25-23. Στο 2ο δεκάλεπτο η Tsmoki βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ο Upshaw δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με το ημίχρονο να λήγει με 49-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η Tsmoki διατηρούσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και τελικά στο 30΄προηγήθηκε με 14 πόντους (70-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι γύρισε τον διακόπτη, προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη, αλλά ο Clark έστειλε το ματς στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν εξίσου δραματικό και στο 85-85 ο Petteway αστόχησε, για να σκοράρει ο Beliankou για το 87-85. Στα 20 δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Mc Cree  βρήκε σίδερο έξω από τα 6.75 και το Περιστέρι αποχωρεί με ήττα από την Λευκορωσία, στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, 87-85 παρ.