Γ' Εθνική (Βορράς): Σπουδαία νίκη οι Γόμφοι, άνετος ο Ζέφυρος

Δείτε πώς διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα στους τρεις ομίλους του Βορρά της Γ' Εθνικής κατηγορίας.
Γ' Εθνική (Βορράς): Σπουδαία νίκη οι Γόμφοι, άνετος ο Ζέφυρος

Οι τρεις όμιλοι του Βορρά παρουσιάστηκαν "λειψοί", καθώς υπήρξαν αρκετές αναβολές, ειδικά στον πέμπτο και στον έκτο όμιλο της Γ' Εθνικής, αλλά το θέαμα ήταν πλούσιο στα παιχνίδια που διεξήχθησαν.

Στον τέταρτο όμιλο, μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Γόμφοι απέναντι στον Αλμυρό. Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, η ομάδα του coach Aλεξίου επικράτησε με 79-75 έχοντας τον Πανάρα σε εξαιρετική ημέρα, σημειώνοντας 23 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν 63-63.

Σπουδαία νίκη σε ματς για "γερά νεύρα" πήρε και ο Σπάρτακος Ιωαννίνων απέναντι στην αξιόλογη ομάδα της Αναγέννησης Καρδίτσας με 83-78, με πρωτεργάτη τους Σταυρόπουλο και Λαμπρόπουλο. Εύκολη σχετικά νίκη σημείωσε και ο Αμπελώνας απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου, ενώ ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατάφερε στο πρώτο του παιχνίδι για φέτος στην κατηγορία να επικρατήσει με το εμφατικό 82-64 στο Μεσολόγγι κόντρα στον Λέοντα.

Όσον αφορά τον πέμπτο όμιλο, ο οποίος είχε μόλις ένα παιχνίδι και σε αυτό ο ΦΟ Αριδαίας ήταν επιβλητικός απέναντι στον Αριστοτέλη Φλώρινας και έφτασε στη νίκη με 91-82. Τέλος, ο Ζέφυρος επικράτησε πολύ άνετα επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα στα πρώτα δύο παιχνίδια της Γ' Εθνικής.

Δείτε τα αποτελέσματα του 4ου Ομίλου:

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Σπάρτακος Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας 83-78
ΓΣ Αμπελώνα-Ολυμπιακός Βόλου 66-52
Αναγέννηση Λαμίας-Τιτάνες Παλαμά (αναβ.)
ΓΣ Γόμφοι-ΓΣ Αλμυρού  79-75
Λέων Μεσολογγίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων  64-82
Ρεπό: Αχέρων Καναλακίου

Τα φύλλα αγωνα:

ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ-ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ 79-75

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-35, 51-46, 63-63(κ.α.), 79-75
Διαιτητές: Ζαχαρής-Καρακώστας
ΓΣ Γόμφοι (Αλεξίου): Καγιαμανιδης 6, Πανάρας 23(3), Μαρτζελης 7(1) , Νίκας 12(1), Οικονόμου 1, Τσιτσάνης 2, Ευαγγελακοπουλος, Λιασκος, Αργυρός 7(2), Ψυρρας 6(1), Κουρεπης 14.
ΓΣ Αλμυρού (Νάνης): Κοντοσταθης 9(2), Μυλωνάς, Μαμουρας 2, Παπούλιας 7(1), Γιωτοπουλος 9(1), Νακος, Τσάβες 3, Χασιωτης 4, Χαρχαρης 5, Γωγουλας, πολίτης 18(3), Βαλαμουντης 9 (1).

ΛΕΩΝ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 64-82

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-43, 52-59, 64-82
Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη
Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Γεωργούλας 15(2), Τσαπατόρης 11(3), Παπαθανασόπουλος 2, Ξηρός 11(1), Σταμούλης Χ. 2, Σταμούλης Γ. 9(1), Λειβαδάς 14(3), Πάσσιος, Ζαρζάνης, Δρόσος, Βλάχος., Ντάλας.    
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Γιάτσιος): Γιωτάκης, Σιδηρόπουλος, Νταβουλτζόπουλος 8, Κολότσιος 13(3), Καννής 13, Αντωνίου, Ιωακειμίδης 26(3), Αποστολίδης, Μαντζιός 22(2), Στύλος, Φίλιος, Παππάς. 

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 83-78

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 49-41, 67-62, 83-78
Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηκώστας
Σπάρτακος Ιωαννίνων (Παππάς): Ζαμπέτης 8, Βαράκας, Μπαζάκας 7, Δήμος 12, Πρεμέτης 8, Σταυρόπουλος 16, Κύρκος, Πανταζής 2, Μάντζιος 4, Θώδης 10, Λαμπρόπουλος 16, Τζίμας.  
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Παπανδρέας, Ψυχογιός 9, Μπέφας, Γεωργαντζάς 16, Σαββόγλου, Τουφεξής, Αργύρης 13, Αντωνίου 14, Καλλιάρας 18, Κακκαβάς, Νότος 8.   

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 66-52

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 40-25, 55-36, 66-52 
Διαιτητές: Κάννης-Διαμαντής
ΓΣ Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 13(2), Χαιρετίδης 8, Κονδυλόπουλος 6, Κοτσώνας 6, Κυριακόπουλος 5, Αποστολάκης 6, Αναγνωστόπουλος 8, Σπυρόπουλος 12(2), Πασχάλης 2, Παλάσκας, Καραγιάννης, Γερονάτσος.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Ιλτσογλου 16, Τσιακλάγκαλος 10(1), Καραμήτσος 6(2), Ευαγγελινός 14(2), Σταθούρος 4, Μούμογλου 2, Σιμάκης, Παρασκευάς. 

Βαθμολογία (σε 2 παιχνίδια):

ΓΣ Γόμφοι   4 2-0
ΓΣ Αλμυρού 3 1-1
Σπάρτακος Ιωαννίνων 2 1-0 *   
ΓΣ Αμπελώνα 2 1-0*        
ΑΓΣ Ιωαννίνων 2 1-0*              
Λέων Μεσολογγίου           2 0-2
Τιτάνες Παλαμά     1 0-1    * 
Ολυμπιακός Βόλου  1 0-1 *           
 Αναγέννηση Καρδίτσας  1 0-1 *                  
Αναγέννηση Λαμίας *                       
Αχέρων Καναλακίου *                

* έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΓΣ Γόμφοι
ΓΣ Αλμυρού-Αναγέννηση Λαμίας
Τιτάνες Παλαμά-ΓΣ Αμπελώνα
Ολυμπιακός Βόλου-Σπάρτακος Ιωαννίνων
Αναγέννηση Καρδίτσας-Αχέρων Καναλακίου
Ρεπό: Λέων Μεσολογγίου

5ος Όμιλος

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

ΔΕΚΑ-Αετοί Βέροιας (αναβ.)
Ικαροι Γιαννιτσών-ΑΣ Καστοριάς (αναβ.)
Αργος Ορεστικό-ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης (αναβ.)
ΑΟΚ Βέροιας-Ναύαρχος Βότσης (αναβ.)
ΦΟ Αριδαίας-Αριστοτέλης Φλώρινας 91-82

Τα φύλλα αγωνα:

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 91-82

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-34, 74-55, 91-82
Διαιτητές: Δέλλας-Φίλλιος
ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης-Αναστασιάδης): Παπαδόπουλος, Γιώρτσιος 6(2), Φόρογλου 11(2), Τοπαλίδης, Θωμαϊδης 16, Πετρούδης, Μακρόπουλος 16(3), Γκαβέζος 18(2), Αμπάρης, Καραμπέκης 19 (1), Κανονίδης, Μπακιρτζής 5. 
Αριστοτέλης Φλώρινας (Μουρουζίδης): Παπαδόπουλος, Ντρίζα Τ., Ματούλας 6(2), Ντρίζα Ε.,  Γκόνος 10(1), Ναϊπλής, Γουάμπα 6, Πεταλωτής 27(4), Τασιούδης, Μανδαλάκης 15(1), Τσιάμης 5, Σαρρής 13(2).  

Βαθμολογία (σε 2 παιχνίδια):

ΦΟ Αριδαίας          4   2-0     
Αριστοτέλης Φλώρινας      3 1-1
Αετοί Βέροιας        2   1-0     *
ΑΣ Καστοριάς         2  1-0   *   
ΑΟΚ Βέροιας           2  1-0 *     
ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης         1  0-1*
Ναύαρχος Βότσης  1  0-1*
Αργος Ορεστικό     1  0-1   *  
Ικαροι Γιαννιτσών  1  0-1   *
ΔΕΚΑ         1  0-1  *

*έχουν παιχνίδι λιγλοτερο 

Επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

Ναύαρχος Βότσης-Αργος Ορεστικό
ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης-Ικαροι Γιαννιτσών
ΑΣ Καστοριάς-ΔΕΚΑ
Αετοί Βέροιας-Αριστοτέλης Φλώρινας
ΦΟ Αριδαίας-ΑΟΚ Βέροιας

6ος Όμιλος

ΑΟ Γαλάτιστας-Σταυρούπολη 62-81 (24/10)
Ανατόλια-Ελπίδα Αμπελοκήπων (αναβ.)
Ασπίδα Ξάνθης-Αρίων Ξάνθης (αναβ.)
Ζέφυρος-Απόλλων Καλαμαριάς  85-58
ΒΑΟ-ΚΑΟ Δράμας (αναβ.)

Τα φύλλα αγωνα:

ΖΕΦΥΡΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 85-58

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-30, 64-43, 85-58
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Καντερές
Ζέφυρος (Δεμερτζής): Τσέκος 2, Πάρος 14(1), Γιαννάκης 7(1), Δουβής 11(2), Κανάρας 8, Ντινάκης 14, Μπακάλης 14, Κώνστας, Δεληγκάρης, Τσίγκας Π.-Ρ. 15(2).
Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Πετρίδης 6, Γκαντίδης, Σμυρλής 12, Μακούλης 5, Αναστασάκης 3(1), Συμεών 2, Λεμονίδης, Λαγός 2, Κιουρτζίδης 13, Ζαφειρούδης, Φωτιάδης 7, Μπαγκντασαριάν 8. 

Bαθμολογία (σε 2 παιχνίδια):

Σταυρούπολη 3   1-1
Ζέφυρος      3  1-1
Αρίων Ξάνθης 2    1-0* 
Ιωνικός Ιωνίας 2   1-0* 
Ανατόλια 2 1-0* 
ΒΑΟ 2          1-0* 
Ασπίδα Ξάνθης 2  1-0* 
ΑΟ Γαλάτιστας 2   0-2*
Απόλλων Καλαμαριάς 2  0-2
Ελπίδα Αμπελοκήπων 1   0-1* 
ΚΑΟ Δράμας 0    * 

* έχουν παιχνίδι λιγότερο

Επόμενη αγωνιστική (3η, 1/11)

ΚΑΟ Δράμας-Ζέφυρος
Απόλλων Καλαμαριάς-Ασπίδα Ξάνθης
Αρίων Ξάνθης-Ανατόλια
Ελπίδα Αμπελοκήπων-ΑΟ Γαλάτιστας
Σταυρούπολη-Ιωνικός Ιωνίας

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο