Trace N Chase (top)

Γ' Εθνική- 1ος όμιλος: Στην παράταση οι Καλαμάτα και Ήφαιστος/ Αχιλλέας - πήρε το ντέρμπι ο Αίολος

Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία
Γ' Εθνική- 1ος όμιλος: Στην παράταση οι Καλαμάτα και Ήφαιστος/ Αχιλλέας - πήρε το ντέρμπι ο Αίολος

H αγωνιστική δράση στον 1ο όμιλο της Γ' Εθνικής συνεχίστηκε από νωρίς το μεσημέρι της Κυριακής (31/10- 13:00) και μοιράστηκε σε Αμαλιάδα και Πάτρα.

Στην Ηλεία, ο Εργοτέλης κατάφερε να παρουσιαστεί πολύ ανώτερος κόντρα στον ΑΣΣ Αμαλιάδας και να επικρατήσει εν τέλει με 45-30 -έχοντας ως κύριο όπλο την αμυντική του υπόσταση, αφού δέχθηκε μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και κανέναν από την αρχή μέχρι και το φινάλε του τρίτου- και να διπλασιάσει τις νίκες του στην κατηγορία.


Τα δεκάλεπτα: 8-11, 16-29, 16-33, 30-45

 

Στο έτερο παιχνίδι των 13:00, ο Αίολος Αγυιάς κατάφερε να υπερασπιστεί στο φινάλε το «σπίτι» του κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου και να επικρατήσει με 59-55 στα τελευταία δευτερόλεπτα της συνάντησης φτάνοντας έτσι τις 2 φετινές επιτυχίες.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που οδηγήθηκε και στην παράταση, ο Ήφαιστος/ Αχιλλέας πήρε το άτυπο ντέρμπι της ΕΣΚΑ-Η στη Γ' Εθνική, κερδίζοντας την Παναχαϊκή με 69-64, όντας πιο ψύχραιμος στο φινάλε τόσο με καίριο καλάθι στα 40'' όσο και με ένα ζευγάρι βολών λίγο μετά -πριν κλέψουν και τη μπάλα στα 7'' για να εξασφαλίσει την πρώτη του νίκη από καταβολάς λίγκας.

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ.

 

Τέλος, η Καλαμάτα θριάμβευσε στο home opener της επί του Γλαύκου, τον οποίο και νίκησε στο έξτρα πεντάλεπτο σε μια ομηρική μονομαχία με αμείωτο ενδιαφέρον και φινάλε!

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:


Αίολος Αγυιάς- Διαγόρας Ρόδου 59-55
ΑΣΣ Αμαλιάδας- Εργοτέλης 30-45
Ήφαιστος Αχιλλέας- Παναχαϊκή 69-64 παρ.
Δρομείς- Δίων 48-45
Καλαμάτα- Γλαύκος 83-76 παρ. (60-60 καν. δ.)

 

 

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνος:

Αίολος Αγυιάς- Διαγόρας Ρόδου 59-55

Διαιτητές : Γρίβα – Χρόνης
Δεκάλεπτα : 20-18, 32-35, 45-44, 59-55
Αίολος Αγυιας (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος, Βουρνάς 25 (1), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 3, Αγγελούδης, Θανόπουλος 9 (3), Παπαβασιλοπουλος 7, Μαναβόπουλος 3, Καλλής 5 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Θεοδωρόπουλος, Γοργότσης 4.
Διαγόρας Ρόδου (Καλαϊτζίδης): Κ. Καταιβάνης, Κουρμαδιάς, Μαρουλάκης 10 (2), Καράβας 6 (1), Χατζηδημητρίου 12 (2), Χ. Καταιβάνης 2, Μήτσου 19 (1), Δερμετζάκης 6 (2), Κανυχης, Γιακάι.

ΑΣΣ Αμαλιάδας- Εργοτέλης 30-45

Διαιτητές : Μπακετέα-Μπαβέλας
Δεκάλεπτα : 8-11, 16-29, 16-33, 30-45
ΑΣΣ Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Νοέας 9, Τζίμης 1, Συνετός 2, Πελίγκος 4, Μπεκρής 4, Σαρίκας2, Δασκαλόπουλος 2, Αγραπιδάκης , Μπουγάς 3(1), Τεφάνης 2, Βασιλείου 1.
Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Αναστασάκης, Αθανασιάδης 7(1), Μαιστρέλης 3(1), Μανιάδης 2, Χριστοδούλου 2, Κουμάκης 2, Μαχαιριανακης 7, Καραλής 7, Γουμενάκης 3(1), Γιαννακόπουλος 10, Μπουμπάρης 2.


Καλαμάτα- Γλαύκος 83-76 παρ. (60-60 καν. δ.)

Διαιτητές: Κούλης-Αδαμόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-21, 35-37, 46-51, 60-60, 83-76 (παρ.)
Καλαμάτα (Νώντας): Χατζηαγγέλου, Χρονόπουλος, Μπούσι 13 (1), Πολίτης 2, Πετρίδης, Νάκης 32 (3), Σαλάι 15 (1), Περρωτής 13, Πέζος 3, Φραγγέας, Μπάκας 5, Παναγόπουλος
Γλαύκος (Μπορμπόλης): Διαμαντόπουλος 17 (2), Χουλιάρας 13 (1), Σταθόπουλος 14 (1), Ροκανάς 6 (2), Σπύρου 2, Καραγγελής, Λαμπρόπουλος 8 (2), Παλλαδινός 15 (2), Σίδας 1, Νακόπουλος

 

Ήφαιστος Αχιλλέας ΣΦΑ – Παναχαϊκή ΓΕ 69-64 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 19-17, 34-27, 44-40, 58-58 (κ.α.), 69-64

Διαιτητές: Γρίβα, Χρόνης

Ηφαιστος Αχιλλέας (Γιούπης): Γκόβας 18(1), Κεφαλάς 16(1), Βεργανελάκης 6, Τσεκλένης 7(1), Γιαννούτσος 5(1), Οικονομόπουλος 2, Ντουλές 9(3), Καραγιάννης 6, Ιατρόπουλος, Χριστόπουλος.

Παναχαϊκή (Λιόνας): Λυμπερέας 9, Νικολάου 9, Τσουλέας 10(1), Μοσχοβάκης 17(1), Εφέπουλος 3(1), Κούτρας 9(1), Βανδώρος 2, Κατωπόδης 5, Γκότσης, Γιοβάς.

 

ΣΔΥ Τρίπολης – ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 48-45

Δεκάλεπτα: 18-8, 30-19, 37-37, 48-45

Διαιτητές: Πλέγας, Λιόνας

Σύλλογος Δρομέων (Μπαλής, Αλικάκος): Κόκκορης, Μπάχα, Μαντίκος 10(1), Πασολάρι, Μπαλής 10, Αγγουράς 19(2), Σακελλαράκος 2, Σταματόπουλος, Καρλής 7.

Δίων (Ρουστέμης): Κωνσταντινόπουλος 7, Γιαννόπουλος, Κλεφτάκης Θεοφ., Καμαρινός 9(1), Τζαγισβίλι 17(1), Καραγιαννίδης 5, Μίχος, Ευαγγελούδης 7.

 

Αναλυτικά η κατάταξη:

 

1. Εργοτέλης 2-0
2. Αίολος 2-0
3. Καλαμάτα 2-0
4.  Διαγόρας 1-1
5. Αμαλιάδα 1-1
6. Δρομείς 1-1
7. Δίων 0-2
8. Παναχαϊκή 0-2
9. Γλαύκος 0-2
10. Ήφαιστος 0-1


Η επόμενη αγωνιστική (3η αγωνιστική- 7/11- 17:00):


Παναχαϊκή- Αίολος Αγυιάς
Διαγόρας Ρόδου- Δρομείς
Δίων- ΑΣΣ Αμαλιάδας
Εργοτέλης- Γλαύκος
Καλαμάτα- Ήφαιστος Αχιλλέας

 

Συνεχής ενημέρωση...

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο