Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Φενέρμπαχτσε

Παρά τα άσχημα ποσοστά έξω από τα 6.75 η Φενέρμπαχτσε πήρε το ντέρμπι.

Καλύτερα άρχισε το παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε σε άμυνα και επίθεση, ανακτώντας προβάδισμα 6 πόντων, 8-2. στα πρώτα τριάμισι λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, παρά του μουδιασμένο ξεκίνημά τους, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το τρίποντο του Κάρολ σε 10-10. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, μετά το τάιμ-αου του ίδιου, ανέβασε στροφές ολοκληρώνοντας  τη πρώτη περίοδο με 22-12

Πιο συγκεντρωμένα  μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λάσο, μειώνοντας στους 7, 24-17. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ στην επίθεση ελέω της πολύ καλής και δυνατής άμυνας της Ρεάλ, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να μειώσουν στους 4, 24-20. Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε  την διαφορά στο +3 μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Τόμπκινς με ποστ απ παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 32-32.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη αλλά την πρωτοπορία του σκορ κατείχαν οι Τούρκοι με 36-34 στα πρώτα τέσσερα περίπου λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι με τρίποντο κατάφεραν να ξεφύγουν από την Ρεάλ Μαδρίτης με 5 πόντους, 41-36, αλλά οι Ισπανοί με τον Γιουλ πήραν κεφάλι στο σκορ με 41-42. Η Φενέρμπαχτσε ανέκτησε εκ νέου στο τέλος της τρίτης περιόδου το προβάδισμα  με 4 πόντους, 48-44.

Παρότι το συγκρότημα του Ζοτς ξέφευγε με 4-5 πόντους, η Ρεάλ έβρισκε πάντα τη λύση να επιστρέψει στο παιχνίδι, κάνοντας το 55-54 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Λάσο ανέκτησε διαφορά  4 πόντων, 57-61, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, αρχικά μείωσαν σε 60-61 και στη συνέχεια με το γκολ φ-φαουλ του Ντατόμε έκαναν το 65-63, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Η Ρεάλ Μαδρίτης πάντως είχε την ευκαιρία να οδηγήσει στην παράταση το παιχνίδι όμως ο Καμπάτσο αστόχησε σε λέι-απ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 10-20, 16-12, 17-19

Φενέρμπαχτσε: Κάλινιτς 3(1), Γκριν, Άλι 10(2), Βέσελι 13, Μέλι 4, Λοβέρν 4, Γκούντουριτς 11(1), Άρνα, Γκιουλέρ, Ντουβερίογλου, Μαχμούτογλου 3(1), Ντατόμε 17(1)

Ρεάλ: Γιουλ 2, Τόμπκινς 4, Κάρολ 11(3), Φερνάντεθ 12(4), Καμπάτσο 7(1), Ρέγιες, Τέιλορ, Ντεκ, Κοζέρ 2, Ταβάρες 6, Αγιόν 8, Ράντολφ 11(1)