Δώρο στον Παναθηναϊκό έκανε η Μπαρτσελόνα

Δεν έφταναν οι εκπληκτικοί Μίτσοβ και Τζέιμς.

Με εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ και μεγάλη ευστοχία άρχισε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 8-9 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα ανέβασε την άμυνά της και ξέφυγε με 8-13, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.  Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «Μπλαουγκράνα», κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -1,16-17.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 22-24. Αν και η ομάδα του Πέσιτς προσπάθησε αρκετές φορές να ξεφύγει, οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις και πέρασαν μάλιστα και μπροστά με 29-28, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αμφότεροι συμβάδιζαν μέχρι το ημίχρονο αλλά η  Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια με +1,37-36.

Διαφορά 6 πόντων απέκτησεη Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερο ημιχρόνου, ξεφεύγοντας με 39-46. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ αλλά η άμυνα τους «έμπαζε» δίνοντας την ευκαιρία στους «Μπλαουγκράνα» να διατηρήσουν  και να την αυξήσουν +9, 47-56. Η ομάδα του Πιανιτζάνι, αν και βρήκε σκορ συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο στο -8, 57-65.

Με τρίποντο του Μίτσοβ στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν πολύ γρήγορα την εις βάρος τους διαφορά, μειώνοντας στους 3, 63-66. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την άμυνα τους και με το καλάθι του Χάνγκα έβαλαν τις βάσεις για την νίκη, ανακτώντας τρία λεπτά πριν το τέλος διαφορά 9 πόντων, 73-64. Αν και η ομάδα του Μιλάνο μείωσε έως και τους 3, 83-86, με το τρίποντο του Μίτσοβ, ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να «κλέψει» εν τέλει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 21-19, 20-29, 28-25

Αρμάνι Μιλάνο: Ντελα Βάλε 3(1), Τζέιμς 20(2), Μίτσοβ 20(4), Γκουντάιτις 16, Μπέρτανς, Φοντέτσιο, Κουζμίνσκας 8, Τσιντσιαρίνι 2, Μπερνς, Μπρουκς 11(2), Τζέρελς 5(1), ‘Ομιτς

Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 16, Πάνγκος 6(1), Ρίμπας 11(3), Σίνγκλετον 3(1), Χάνγκα 15(1), Μπλάζιτς, Ερτέλ 21(2), Πούστοβι, Οριόλα 2, Κούριτς 5(1), Κλαβέρ 3, Τόμιτς,