Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Τη 13η νίκη του στα 15 ματς της ΕΚΟ Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας του Λαυρίου Megabolt με 105-74 στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο -υπό το βλέμμα του νέου παίκτη της Άντι Ράουτινς- είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σκόραραν και οι 12 και εκτέλεσε με πολύ υψηλά ποσοστά εντός παιδιάς (66% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα) ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (42 έναντι 31 των φιλοξενούμενων).

Με οχτώ πόντους του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 14-8 στο πεντάλεπτο και δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου άνοιξε την “ψαλίδα” στους 11 (25-14). Οι “πράσινοι” άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο ξέφυγαν με 16 (34-18). Σε αυτό συνετέλεσε και η “αφλογιστία” του Λαυρίου Megabolt που μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 6/27 σουτ εντός παιδιάς. Στα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 και 1,5 λεπτό πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 50 πόντους (50-29). Στο φινάλε του ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζαν 21 πόντοι (52-31).

Το Λαύριο Megabolt έβγαλε κάποιες καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά για να μειώσει μέχρι τους 17 στο 24' (59-42) όμως γρήγορα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (65-42 στο 25'). Στο 30' η διαφορά ανέβηκε στους 30 -μέγιστη ήταν οι 32 του 85-53 στις αρχές της τέταρτης περιόδου- και στην πραγματικότητα ο χρόνος που απέμενε έδωσε τη δυνατότητα στον Πιτίνο και τον Σερέλη να δοκιμάσουν παίκτες και από τα βάθη των πάγκων τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 52-31, 83-53, 105-74.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10 (2), Ράις 5, Παπαπέτρου 25 (4), Καλάθης 5 (1), Γουάιλι 11, Παπαγιάννης 4, Παππάς 7 (1), Περσίδης 3, Βουγιούκας 8, Παπαδάκης 2, Φρεντέτ 14 (4), Μήτογλου 11 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Άλμαν 15 (1), Μουράτος 2, Ντάιμ 13, Ντέιβις 7, Ντεκόζι 4, Μαστρογιαννόπουλος 7 (1), Λούντζης 4, Γουάτσον 3, Λεγκίκας 5 (1), Κουζέλογλου 6, Γερομιχαλός, Άουτλο 8 (2).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.