Ζιάγκος: «Η ομάδα είναι καινούργια, χρειάζεται στήριξη, υπομονή, χρόνος»

Ο προπονητής του Ηρακλή, Βαγγέλης Ζιάγκος τόνισε ότι μετά την ήττα με 96-94 στην παράταση από τον Κεραυνό Στροβόλου και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Basketball Champions League ότι η ομάδα ειναι καινούργια και χρειάζεται στήριξη, υπομονή και χρόνο

Ο Ηρακλής δέχτηκε κεραυνό εν αθρία στην Κύπρο. Η ομάδα ηττήθηκε με με 96-94 στην παράταση από τον Κεραυνό Στροβόλου και έτσι... κάηκε και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Basketball Champions League. Ο προπονητής του Ηρακλή Βαγγέλης Ζάγκος μίλησε για την ήττα και τον αποκλεισμό μετά το ματς.

Ο κόουτς του συλλόγου της Θεσσαλονίκης στάθηκε αρχικά στην τρομερή ευστοχία των Κυπρίων από τα 6.75μ., αλλά τόνισε ότι ο Ηρακλής έμεινε όρθιος και γύρισε στο ματς
παρά το ότι βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους.

Ο Ζιάγκος, όμως, τόνισε ότι στη συνέχει έγιναν τα πάντα για να χάσει ο Ηρακλής. Ο κόουτς του Ηρακλή επισήμανε ότι υπήρξε μια σειρά από αρνητικές συγκυρίες, ενώ για άλλη μια φορά οι παίκτες του έχαναν εύκολα την μπάλα.

Από την άλλη, πάντως, ο Ηρακλή, Βαγγέλης Ζιάγκος, επισήμανε ότι η ομάδα ειναι καινούργια και χρειάζεται στήριξη, υπομονή και χρόνο.

Αναλυτικά η δήλωσή το προπονητή Ηρακλή, Βαγγέλη Ζιάγκου μετά την ήττα από τον Κεραυνό Στροβόλου και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια Basketball Champions League: «Σκοράραμε 86 πόντους στην κανονική διάρκεια και χάσαμε από μια ομάδα που ευστόχησε σε 18 σουτ τριών πόντων, νούμερο αστρονομικό. Σουτ στην εκπνοή της επίθεσης που σου κόβουν τα πόδια. Η ομάδα γύρισε από το -12, πέρασε μπροστά 4 πόντους και ήταν μια ανάσα από τη νίκη, όπου εκεί έγινε ότι έπρεπε για να χάσουμε. Το θέλαμε πολύ, φωνάζαμε ότι τέτοια εποχή μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Α

πόψε έγιναν όλες οι αρνητικές συγκυρίες που χρειάζονταν για να χαθεί το παιχνίδι. Μας δημιουργεί προβληματισμό ότι για ακόμα ένα παιχνίδι δώσαμε κλέψιμο της μπάλας μέσα από τα χέρια μας, το οποίο δίνει εύκολο καλάθι.

Είναι νωρίς, η ομάδα είναι καινούργια, χρειάζεται στήριξη, υπομονή και χρόνος».