LUAVI header ad

Ζορίστηκε, αλλά είχε Γιούλ...

Εκανε το 1-0 η Ρεάλ Μαδρίτης, με μπόλικο άγχος, για τη φάση των "8" της Euroleague, απέναντι στην Νταρουσάφακα με 83-75

Η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία τερμάτισε 1η στην κανονική περίοδο της Euroleague, φιλοξένησε την 8η Νταρουσάφακα, η οποία μπήκε στη φάση των πλέι οφ, από το... παράθυρο, την τελευταία αγωνιστική. Πρώτο "πιάτο" σερβιρίστηκε στην έδρα της "βασίλισσας" με τους Μαδριλένους να επικρατούν με το αγχωτικό 83-75.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν... κεφάλι στο σκορ με τον Λουκ Χαρανγκούτι να είναι σε τρομερή βραδιά, καθώς στο 1ο δεκάλεπτο πέτυχε 8π. (2/2 τρ., 1/1 διπ.). Αξιος συμπαραστάτης του ο Γουαναμέικερ ο οποίος με 7π. στην 1η πρερίοδο έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ με 16-24. Για τη μέτρια Ρεάλ μέχρι εκείνη τη στιγμή μόνο ο Γκουστάβο Αγιόν "πάλευε" στη ρακέτα, ο οποίος είχε 6π. με 3/4 διπ.

Η 2η πράξη της βραδιάς συνεχίστηκε με την τούρκικη ομάδα να δείχνει πιο έντονα ότι έχει επιβάλει το ρυθμό της, καθώς η διαφορά άγγιξε διψήφιο αριθμό (28-18), ενώ λίγα λεπτά αργότερα το σκορ πήγε και στους +11 (25-36) με 3ποντο του Μπέρτανς. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τη Ρεάλ να έχει βελτιώσει αισθητά την άμυνα της, αφού στην 1η περίοδο δέχτηκε 24 πόντους, ενώ στη 2η δέχτηκε 13! Παρόλα αυτά το πρόβλημα της ήταν επιθετικό, καθώς στην 1η περίοδο σκόραρε 16π. αλλά στη 2η πέτυχε 20π. και έδειξε να ξυπνάει προς το τέλος με εμπνευστή τον . Σκορ Α' μέρους 36-37 και η βραδιά δε φαινόταν... ρόδινη για τη "βασίλισσα" απέναντι στην παρέα του πρώην κόουτς των Κάβαλιερς, Ντέιβιντ Μπλατ.

Αντίδραση...

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τους "γείτονες" μας να κρατάνε το προβάδισμα για 2', στη συνέχεια οι Αγιόν με 2 δίποντα και Γιούλ με ένα τρίποντο έδωσαν "αέρα" 5 πόντων για τη Ρεάλ (48-43). Αυτή η διαοφορά μεταξύ 5 και ενός καλαθιού συνεχίστηκε σε όλο το δεκάλεπτο σαν... ασανσέρ! Με την ομάδα του Λάσο να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ από τη μαχητικότατη Νταρουσάφακα. Ενα ξέσπασμα του Ράντολφ στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου έδωσε στην ισπανική ομάδα διαφορά 8 πόντων (61-53).

Με την έναρξη της 4ης και ακόμα "καυτής" περιόδου ο... λίγος μέχρι εκείνη τη στιγμή Γουίλμπενκιν (είχε μόλις 3π.) πέτυχε ένα τρίποντο και ένα δίποντο, αλλά αμέσως απάντησαν Τόμκινς και Ράντολφ κρατώντας τη διαφορά στο +7 (65-58). ΑΜέσως μετά ένα τρίποντο του "αόρατου" Κάρολ μέχρι τότε έστειλε τη διαφορά στο 68-58 και λίγο αργότερα με ένα 2ο τρίποντο έφερε το σκορ στο 72-60 και έδειξε 4.30'' πριν το φινάλε ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τη Ρεάλ. Φυσικά οι Τούρκοι δεν άφησαν να ξεφύγει το σκορ και με άμεσες... απαντήσεις από Χαρανγκούτι, Αντερσον και Κλέιμπερν μπήκαν πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας στους 6. Παράλληλα ο Γουαναμέικερ 1.44'' πριν το φινάλε έβαλε "φωτιά" στη Μαδρίτη, καθώς έφερε το σκορ στο 76-72. Φυσικά όταν "καίει" η μπάλα τα χέρια του Γιούλ είναι πάντα... κρύα, έτσι ο Ισπανός γκαρντ έπαιρνε όλες τις επαναφορές και κέρδιζε φάουλ για να πάει στις βολές και να πετύχει σίγουρους πόντους! Τελικά απέφυγαν το έμφραγμα οι οπαδοί της Ρεάλ και έφυγαν με ένα κρύο χαμόγελο από την έδρα τους, καθώς έγινε το 1-0 μετά το τελικό 83-75.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Σέρτζιο Γιούλ, καθώς πέτυχε 23π. (3/8 διπ., 3/9 τριπ., 8/9 βολ., 6 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-37, 61-53, 83-75

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 9, Ντρέιπερ 3(1), Φερνάντεζ 4, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 3(1), Ρέγες, Αγιόν 14, Κάρολ 6(2), Χάντερ 9, Γιούλ 23(3), Τόμκινς 5(1), Τέιλορ 3.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Γουίλμπεκιν 8(2), Γιαγκμούρ, Μπατούκ, Γουαναμέικερ 21(3), Κλέιμπερν 15, Μόερμαν, Αλντεμίρ, Αντερσον 8, Ζίζιτς 5, Σλότερ, Μπέρτανς 7(1), Χαρανγκούτι 11(3).