Ηρακλής-Kormend 94-76: Ξεκίνησε με ροπαλιά στους Ούγγρους

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις τους αγώνες του στον Α’ Όμιλο της Προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup, που διεξάγεται στην φούσκα του Den Bosch στην Ολλανδία, και έριξε μεγαλοπρεπή ροπαλιά (94-76) στην Kormend, ενώ στο άλλο ματς η Reggio Emilia κέρδισε την Mons με 70-69

Ο Ηρακλής ξεκίνησε φόρα και με άγριες διαθέσεις τους αγώνες του στον Α’ Όμιλο της Προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup, που διεξάγεται στην φούσκα του Den Bosch στην Ολλανδία. Ο «γηραιός» πήρε σβάρνα την Kormend και έριξε μεγαλοπρεπή ροπαλιά (94-76) στους Ούγγρους.

Νίκησε τον Λέων Σούμποτιτς

Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα από τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου και μετά το 14΄.29΄΄ πάτησε το γκάζι ως το τέρμα και έφτασε στην άνετη νίκη επί τις Kormend, που έχει στον πάγκο της ως βοηθό έναν… γνωστό μας, τον γιο του Λευτέρη Σούμποτιτς, Λέων.

Ο «γηραιός» σκόραρε με κλειστά μάτια στο ματς. Είχε το μυθικό 80% στα δίποντα (24/30). Στα τρίποντα είχε 47,6% (10/21), αλλά μπορούσε κι εκεί να σπάσει τα κοντέρ. Είχε πάνω από 61% από τα 6,75μ. ως τα μέσα τα τρίτης περιόδου, αλλά μετά άρχισε να χάνει κάποια τρίποντα και το ποσοστό του έπεσε κάπως.

Από τον «γηραιό» μεγάλο ματς έκανε ο Hanlan (21π. με 7/8διπ., 3/4τριπ.), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Suggs (15π.).

Από τους Ούγγρους, που έκαναν 20 λάθη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Thames (18π.). Ο Ireland πλησίασε το double – double (11π., 8ασ.), αλλά κατόρθωσε να κάνει 8 λάθη,

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε μάχη και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο κεφάλι του σκορ. Ο Ηρακλής έκανε ένα μικρό ξέσπασμα μετά το 3΄.54΄΄ (9-11) και με ένα σερί 5-0 βρέθηκε στο +3 (14-11 στο 4΄.55΄΄). Οι Ούγγροι απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 8-2 και πήραν αυτοί προβάδισμα 3 πόντων (16-19 στο 7΄.09΄΄).

Ο «γηραιός» δεν πτοήθηκε. Πίεσε στην άμυνα, πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου βρήκε σκορ με τον Τσαϊρέλη και έτσι απάντησε με ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 24-19 στο 10΄.

Πήγε στο +9, κόλλησε, αλλά συνήλθε

Στην 2η περίοδο ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος στο παρκέ, έβαλε τα τρίπονμτα, πίεσε και προηγήθηκε με 27-19 στο 10΄.03΄΄ και στο 12΄.05΄΄ η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (33-24).

Εκεί ο «γηραιός» κόλλησε και οι Ούγγροι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-2 με τους Mocsan, Taylor, Thames να βγαίνουν μπροστά και μείωσαν στους 2 πόντους (35-33 στο 14΄.21΄΄).

Ο Ηρακλής δεν το έβαλε κάτω. Συνήλθε, κυριάρχησε και έτσι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ και προηγήθηκε και πάλι με 9 πόντους (44-35 στο 17΄.23΄΄) και το ημίχρονο έληξε 50-42.

Πάτησε γκάζι, πήγε στο +18

Στην 3η περίοδο ο Ηρακλής ήταν… θύελλα και σκόρπισε την Kormend. Με ηγέτες τους Hanlan, Suggs, Η ελληνική ομάδα συνέχισε να βάζει τα τρίποντα με κλειστά μάτια, έτρεξε, πίεσε και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-6 και πήγε στο +18 (66-48 στο 13΄.59).

Ο Ηρακλής έδειξε να… χαλαρώνει εκεί και η ουγγρική ομάδα έκανε ένα σερί 7-0 και ψαλίδισε την διαφορά στους 11 πόντους (66-55 στο 16΄.41΄΄), αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν το ματς και το δεκάλεπτο έληξε 72-60.

Ασταμάτητος

Στην 4η περίοδο ο Ηρακλής ήταν ασταμάτητος. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-6 και προηγήθηκε με 20 πόντους (86-66) στο 36΄.21΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-42, 72-60, 94-76.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αστέριος Καλύβας): Bowlin 9 (1τριπ., 6ασ.), Enechionyia 7 (1τριπ., 4ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Hanlan 23 (7/8διπ., 3/4τριπ.), Καββαδάς 7 (4ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Suggs 15 (1/2βολ., 4/6διπ., 2/3τριπ., 3ριμπ.), Ebanks 3 (1), Φίλλιος, Γκιουζέλης 3 (1), Hatcher 4, Σχίζας 7 (1), Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 5.

KORMEND (Ziga Mravljak): Durazi 16 (2), Ferencz, Mocsan 15 (3), Taylor 10 (7ριμπ., 5λαθ.), Thames 18 (1τριπ., 4ασ.), Ireland 11 (8ασ., 8λαθ.), Mosely 4, Nemeth, Oroszi, Takacs, Toth 2.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Κέρδισε έστω και με την ψυχή στο στόμα η Reggio Emilia

Στο άλλο παιχνίδι του Α’ Ομίλου στον οποίο μετέχει και ο Ηρακλής η Reggio Emilia επιβλήθηκε έστω και με την ψυχή στο στόμα της Mons με 70-69 σε ένα ματς, που πήγε να γυρίσει ανάποδα στα τελευταία 39 δευτερόλεπτα.

Ο Brandon Taylor έκανε το 69-63 για τους Ιταλούς στα 39΄΄ πριν το τέλος και κέρδισε και φάουλ. Ο παίκτης της Reggio Emilia έβαλε και την βολή και έκανε το 63-70. Οι Ιταλοί υπέθεσαν ότι το ματς τελείωσε. Δεν ήταν έτσι όμως. Ο Jabril Durham έκανε το 66-70 στα 29΄΄ με τρίποντο. Η μπάλα πήγε στην Reggio Emilia, που  «έφαγε» τον χρόνο της επίθεσης (οι Βέλγοι δεν έκαναν φάουλ), αλλά έχασε την επίθεση, καθώς ο Dominique Sutton αστόχησε από τα 6.75μ. Ο Jabril Durham βρήκε στόχο από την γραμμή του τριπόντου στην επίθεση της Mons και έκανε το 69-70 στα 3΄΄, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι άλλο και έτσι η Reggio Emilia πήρε τη νίκη.

Στο ματς έγινε αληθινή μάχη, αλλά στην 4η περίοδο οι Ιταλοί ήταν πιο ψύχραιμοι πήραν ένα προβάδισμα στο τέλος και παρά τα 2 τρίποντα που δέχτηκαν στο τέλος πήραν τη νίκη.

Από τους νικητές που είχαν 45% στα τρίποντα (9/20), πρώτος σκόρερ ήταν ο Candi (16π.). Από 14π. είχαν οι Taylor και Koponen (είχε 4/7τριπ), ενώ ο Baldi-Rossi πλησίασε στο double – double (11π., 8ριμπ.)

Από την Mons, που πήρε τα ριμπάουντ (35 με 8 επιθετικά, έναντι 29), αλλά είχε μόλις 26,1% στα τρίποντα (6/23), κορυφαίος ήταν ο Durham (16π., με 3/7τριπ., 6ριμπ., 5ασ., 1κλέψ., 1κοψ.), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Penava (15π., 6ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα:18-18, 32-37, 52-52, 69-70.