Η Λάρισα έβαλε στοπ στο σερί του ΠΑΟΚ

Η Λάρισα με όπλο την επίθεση έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ και επικράτησε με 95-85, σταματώντας το σερί των δύο νικών του δικέφαλου σε Ελλάδα και Ευρώπη .

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και διατήρησε το προβάδισμα καθ ‘όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας διψήφια διαφορά με τον Χίκι ως...αιχμή του δόρατος με 14 πόντους. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να εξομαλύνει την κατάσταση και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά, σκοράροντας 27 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-42.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήτα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ, με υψηλό ρυθμό, μεγάλη ευστοχία και υψηλό σκορ. Οι γηπεδούχοι με όπ[λο και την άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη πήραν μια διαφορά ασφαλείας (+7), “κλειδώνοντας” έτσι τη νίκη. Το παιχνίδι έληξε τελικά στο +10, 95-85. Κορυφαίος ο Χίκι με 26, ακολούθησαν Γκάρετ και Χάρις με 18 και 13 αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ο Νόουλες είχε 18, ακολούθησαν οι Μπράουν και Σόρτερ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 25-15.23-27, 21-28, 26-15