Η 5η αγωνιστική της ACB είχε πολύ ενδιαφέρον με την Εστουντιάντες να κάνει την έκπληξη της ημέρας νικώντας την Μπαρτσελόνα με 80-70.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Basketball Champions League, που βρισκόταν πίσω στο σκορ γύρισε… τούμπα το παιχνίδι και πήρε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Αρκετά σκούρα τα βρήκε η Μπασκόνια απέναντι στην Χιπουσκόα κερδίζοντας στο τέλος χάρη στο buzzer beater καλάθι του Μπομπουά που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (36-46), αλλά η Μπασκόνια έφερε στα ίσα το παιχνίδι στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (67-67), για να ξεφύγει με ένα σερί 10-0. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Μπασκόνια θα έπαιρνε άνετη νίκη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-8 στο τελευταίο λεπτό, με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο (86-86). Στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα όμως ο Γάλλος γκαρντ σκόραρε και έδωσε τη νίκη για τους Βάσκους (88-86).

Στο πιο δυνατό παιχνίδι της ημέρας η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μάλαγα με 99-85, σε ένα παιχνίδι που οι δευτεραθλητές Ισπανίας είχαν τον έλεγχο από το 1′ λεπτό και κατάφεραν μέχρι το τέλος να είναι μπροστά στο σκορ και να πάρουν τη νίκη, παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η πρωταθλήτρια Βαλένθια δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μούρθια όμως κατάφερε στο τέλος να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη με 91-93, με τον Ντούμπλιεβιτς να πετυχαίνει το “χρυσό” καλάθι στα 2″ πριν από τη λήξη.