Η Virtus Bologna ανέβασε στροφές μετά την πρώτη περίοδο, ήλεγξε πλήρως το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να καταφέρει να επικρατήσει επί της Olimpia Milano (85-66) και να υπερασπιστεί την έδρα της για τρίτη φορά στην σειρά. Με αυτόν τον τρόπο οι “μαύροι” έφεραν την σειρά στα ίσα (3-3) και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε έβδομο παιχνίδι που θα λάβει χώρα στην έδρα των Μιλανέζων.

To παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με τους δύο “μονομάχους” να αποδίδουν ωραίο μπάσκετ και την Olimpia Milano να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (23-27) έπειτα από το τρελό τρίποντο του Voightmann. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία και σε συνδυασμό με την εξαιρετική τους επίθεση, έκαναν ένα επιμέρους 26-16 και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +6 (49-43). Το συγκρότημα του Scariollo εξακολουθούσε να μένει μονίμως στην πρωτοπορία του σκορ (60-51) και μάλιστα να έχει ικανοποιητικές αποστάσεις, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην τελική ευθεία του αγώνα στο +8 (67-59). Η Virtus είχε “βάλει για τα καλά στην μέγγενή” της τους Λομβαρδούς και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (71-61 στο 35′), ενώ στην συνέχεια όχι μόνο δεν κινδύνεψε, αλλά ξέφυγε με 18 πόντους (79-61) και έφτασε με θριαμβευτικό τρόπο στην ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 49-43, 67-59, 85-66