Ιωνικός-ΑΕΚ 68-81: Ζορίστηκε, αλλά το τελευταίο 5λεπτο της ήταν αρκετό

Ο Ιωνικός έβγαλε το λάδι της ΑΕΚ, αλλά η «Ένωση» αποφάσισε να σταθεί στο ύψος της έστω και αργά στο τελευταίο 5λεπτο, αλλά αυτό της ήταν αρκετό, καθώς πήρε τη νίκη με 81-68

Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ και την έκανε να ζοριστεί πολύ. Η «Ένωση», όμως, αποφάσισε να σοβαρευτεί στο τελευταίο 5λεπτο, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Νικαιώτες «κλάταραν» εκεί και έπαθαν ολικό μπλακ άουτ και η ΑΕΚ πήρε τελικά τη νίκη με 81-68 και ξεκίνησε με το δεξί τη νέα σεζόν στην Basket League.

Η ΑΕΚ είχε πολλά θέματα στα 35 λεπτά του ματς, αλλά στο τελευταίο 5λεπτο εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της και την κλάση του Langford και πήρε το «διπλό».

Από την ΑΕΚ ο Langford δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου σε ένα ματς που το ξεκίνησε με την ταχύτητα στη «νεκρά», καθώς ήταν άποντος στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, όμως, έβαλε 14 πόντους (είχε και 6ριμπ.) και καθάρισε την παρτίδα. Μεγάλο ματς έκανε και ο Νίκος Ζήσης (15π., 4ριμπ., 5ασ.).

Από τον Ιωνικό κορυφαίος ήταν ο Τολιόπουλος (παίζει δανεικός στους Νικαιώτες από την ΑΕΚ) που πέτυχε 19 πόντους.

Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο και είχε τον έλεγχο του ματς. Οι Νικαιώτες μπλόκαραν την ΑΕΚ με το ζον πρες, έβαζαν τα σουτ, είχαν ως ηγέτες τους Fitzpatrick (10π.), Τολιόπουλο (10π.), Pridgett (10π.).

Ο Ιωνικός είχε 63% στα δίποντα (12/19), 40% στα τρίποντα (4/10), ενώ πήρε τα ριμπάουντ (16-12).

Η ΑΕΚ είχε μεν 63% στα δίποντα (12/19), αλλά τα έσπασε από τα 6,75μ. (2/10 – 20%), ενώ το μεγάλο της όπλο ο Langford έμεινε άποντος στο πρώτο 20λεπτο..

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι από νωρίς και πήγε στο +11 στο 6΄.20΄΄ (17-6). Η ΑΕΚ με ηγέτη τον Ζήση μάζεψε την διαφορά στους 4 πόντους (17-13 στο 8΄.30΄΄), αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Ιωνικός δεν έχασε το πάνω χέρι, προηγήθηκε 37-28 στο 18΄.35΄΄ και το ημίχρονο έληξε 39-32.

Ανάκαμψη ΑΕΚ με ξύπνημα Langford

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ αγρίεψε, ενώ ο Langford βγήκε από το λήθαργο. Η «Ένωση» άρχισε να σκοράρει από τα 6,75μ. με κλειστά μάτια. Έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-6 και πέρασε μπροστά με 4 πόντους 45-49 στο 24΄.33΄΄ και 50-54 στο 26΄.07΄΄, έχοντας 3/3 τρίποντα.

Ξαναμπήκε στο ματς ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός όμως, με τον Hollowell να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος γύρισε το ματς και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 59-59.

Αντεπίθεση ΑΕΚ και ολικό μπλακ άουτ Ιωνικού

Στην τέταρτη περίοδο ο Ιωνικός ξέφυγε με 4 πόντους (65-61 στο 33΄). Μετά το 34΄.15΄΄ όμως (68-64) όλα άλλαξαν. Ο Langford βγήκε πάλι μπροστά, ο Ιωνικός έδειξε κουρασμένος και βραχυκύκλωσε τελείως.

Η ΑΕΚ έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ  με 81-68 στο 39΄.18΄΄ και καθάρισε την παρτίδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουφός): Smith 10 (1τριπ., 6ασ.), Zeisloft, Fitzpatrick (16 3τριπ., 6ριμπ.), Τολιόπουλος 19 (3τριπ., 4ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Χουγκάζ, Πετρόπουλος, Pridgett 10 (2ριμπ., 3ας., 2κλεψ., 1κοψ., 4λαθ.), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Hollowell 13 (1τριπ., 5ριμπ.).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Moreira 2, Langford 13 (1τριπ., 6ριμπ.), Jankovic 13 (1τριπ., 2ριμπ., 3ασ.), Χρυσιοκόπουλος 10 (2ριμπ., 2ασ., 2κοψ,.), Γκίκας, Maciulis 11 (3/5τριπ.), Κατσίβελης 6, Ζήσης 15 (5/7βολ., 2/3διπ., 2/3τριπ., 4ριμπ., 5ασ.), Lojeski 4 (5ριμπ., 4ασ.), Ρογκαβόπουλος, Slaughter 6 (5ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.).