Ιωνικός-Περιστέρι 75-80: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα, αλλά πήρε τη νίκη

Το Περιστέρι βρέθηκε ακόμα και στο +17, αλλά ο Ιωνικός του γύρισε το ματς και το έκανε να αγχωθεί, αλλά στο τέλος η ομάδα της «δυτικής όχθης» ήταν σοβαρή και ψύχραιμη και πήρε το «διπλό», καθώς κέρδισε με 75-80

Το Περιστέρι έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά πήρε το «διπλό» στο «Σοφία Μπεφόν», καθώς κέρδισε τον Ιωνικό με 80-75.

Το Περιστέρι βρέθηκε ακόμα και στο +17, αλλά ο Ιωνικός του γύρισε το ματς και το έκανε να αγχωθεί. Στο τέλος όμως, η ομάδα της «δυτικής όχθης» ήταν σοβαρή και ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

Το Περιστέρι είχε 50% στα δίποντα (20/40), αλλά είχε μόλις 25% στα τρίποντα (τα έσπασε στο δεύτερο μέρος). Από την άλλη έκανε μόνο 10 λάθη, ενώ είχε 17 ασίστ, έβαλε 34 πόντους στο «ζωγραφιστό» και πήρε 28 πόντους από τον πάγκο του.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο «μπόμπερ» τους, Steven Gray (18π., 4ριμπ., 3ασ.), ενώ 15π. και 6ριμπ. είχε ο McLean.

Ο Ιωνικός είχε κι αυτός θέμα στα τρίποντα (23% με 7/30), αλλά στην επανάληψη έβαλε κάποια σημαντικά τρίποντα και είχε 6/19 σε σχέση με το πρώτο μέρος που είχε μόλις 1/11.

Οι Νικαιώτες επίσης, είχαν μόλις 8 ασίστ, ενώ έκαναν 11 λάθη, αλλά το σημαντικό είναι ότι τα 10 λάθη τα έκαναν στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο είχαν μόλις 1.

Ο Ιωνικός, που δεν το έβαλε κάτω και πήγε να γυρίσει το ματς στην επανάληψη είχε ως κορυφαίους τους Τολιόπουλο (20π.) και Smith (17π., 5ασ.), ενώ το double – double άγγιξαν οι Hollowell (11π., 9ριμπ.) και Χουγκάζ (9π., 8ριμπ.).

Κυριαρχία Περιστερίου μετά το πρώτο δεκάλεπτο

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός κάπως το πάλεψε, αλλά παρόλα αυτά το Περιστέρι είχε τον έλεγχο και έκλεισε το 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 19-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ εκμεταλλεύτηκαν τα 10 λάθη του Ιωνικού, που είχε μόλις 2 ασίστ) και το γεγονός ότι οι Νικαιώτες τα έσπαγαν από την γραμμή του τρίπόντου και είχαν μόλις 1/11 τρίποντα. Έτσι το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους σκορ 19-10 και πήγε στο +14 στο 18΄.55΄΄ (24-38) και το ημίχρονο έληξε τελικά 28-40.

Ξύπνησε ο Ιωνικός με ηγέτη τον Τολιόπουλο

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι πήγε στο +15 (36-51 στο 26΄.21΄΄) και συνέχισε να  κυριαρχεί στο παρκέ ως το 28΄.29΄΄ όπου ήταν μπροστά με 12 πόντους (41-53).

Εκεί οι φιλοξενούμενοι έχασαν στροφές και ο Ιωνικός ξύπνησε, ενώ ο Τολιόπουλος πήρε το όπλο του. Ο γκαρντ των Νικαιωτών έβαλε 7 πόντους (2/2διπ., 1/1τριπ.) και ο Ιωνικός έκανε ένα σερί 7-0 και  μείωσε  την διαφορά στους 5 πόντους (48-53 στο 30΄).

Αποβολή Κουφού

Ο Ιωνικός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την φόρα που είχε πάρει  από το τρίτο. Έχασε πάντως τον προπονητή του Στέργιο  Κουφό, που αποβλήθηκε με το ξεκίνημα της περιόδου, καθώς διαμαρτυρήθηκε για μια φάση, δέχτηκε 2 τεχνικές ποινές και… έφαγε κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν πτοήθηκαν. Έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-3 και μείωσαν στον πόντο (58-59 στο  32΄.19΄΄), ενώ από τη  στιγμή που είχαν βρεθεί στο -12 (41-53 στο 28΄.29΄΄) ως εκεί είχαν καταγράψει ένα επιμέρους σκορ 17-6!

Οι Gaddy και Gray οδήγησαν το Περιστέρι στο +5 (58-63 στο 33΄.25΄΄), ο  McLean έκανε με τρίποντο το 61-66 στο 34΄.19΄΄, αλλά ο Pridgett μείωσε στους 3 πόντους με 2ποντο (63-66 στο 24’.38΄΄). Μια βολή του Jones και ένα τρίποντο του Gaddy πήγαν την διαφορά στους 7 πόντους (63-70 στο 35΄.30΄΄).

Ο Ιωνικός μείωσε στους 4 πόντους με 3ποντο του Zeisloft (66-70 στο 35’.57΄΄), αλλά  έχασε 2 τρίποντα (Τολιόπουλος, Zeisloft) στις επόμενες επιθέσεις, ενώ αντίθετα το Περιστέρι βρήκε 4 πόντους από τους McLean και Jones και πήγε την διαφορά στους 8 πόντους (66-74 στο 37΄.23΄΄). Το ματς όμως, δεν τελείωσε εκεί.

Ο Ιωνικός μείωσε στους 4 πόντους (71-75) με καλάθι και φάουλ του Smith στα 32΄΄. Ο Gray έκανε το 73-79 με 2/2βολές στα 21΄΄, αλλά ο Τολιόπουλος μείωσε σε 75-79 με δίποντο στα 14΄΄.

Ο Gray που είχε βάλει 39 πόντους με 10/13 τρίποντα προ ημερών απέναντι στην Rytas στο BCL, κέρδισε φάουλ στα 9΄΄, αλλά έβαλε μόνο τη μια βολή (75-80). Η 1 βολή ήταν αρκετή, πάντως, καθώς το Περιστέρι πήγε στο +5, ο Smith αστόχησε από τα 6.75μ. στα 8΄΄ και το ματς έληξε με νίκη των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουφός): Smith 17 (1/6τριπ., 3ριμπ., 5ασ.), Pridgett 2, Fitzpatrick 7 (6ριμπ.), Τολιόπουλος 20 (1/1βολ., 8/12διπ., 1/7τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Χουγκάζ 9 (1τριπ., 8ριμπ.), Zeisloft 9 (3/5τριπ.), Πετρόπουλος, Βλάχος, Hollowell 11 (1τριπ., 9ριμπ.), Τουντζιαράκης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Gaddy 9 (1τριπ., 5ριμπ., 3ασ.), Petteway 8 (5ριμπ.), Βασιλόπουλος 6, Jones 11 (6ριμπ.), Gray 18 (9/10βολ., 3/5διπ., 1/5τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 5 (4ριμπ., 3ασ.), Αθηναίου 8 (1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Καράμπελας, McLean 15 (2τριπ., 6ριμπ.).