Καλωσόρισε... τον Ιωνικό με μεγάλο διπλό το Λαύριο

Η επιστροφή του Ιωνικού στην μεγάλη κατηγορία δεν συνδυάστηκε με νίκη καθώς το Λαύριο με εξαιρετική εμφάνιση από τους Αμερικανούς του προσγείωσε απότομα τους Νικαιώτες.

Το Λαύριο με πολύ καλή εμφάνιση άλωσε το "Σοφία Μπεφόν" έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Αμερικανούς παίκτες του. Ο Άλμαν με 17, ο Ντεκόζι με 18, ο Ουότσον με 14 και ο Ντέιβις με 12 πόντους έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Για τον Ιωνικό, στην επιστροφή του στα "μεγάλα σαλόνια", ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε στους 25 ενώ ο Τζόουνς στους 23 πόντους. Το πρόβλημα για τους γηπεδούχους ήταν αμυντικό πάντως.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον γηπεδούχο Ιωνικό Νίκαιας να παρατάσσει στο παρκέ τους Τζόουνς, Χαραλαμπόπουλο, Λόρενς, Σάφτενααρ και Δημάκο ενώ από την άλλη πλευρά ο Χρήστος Σερέλης για το φιλοξενούμενο Λάυριο επέλεξε τους Άλμαν, Μουράτο, Ντέιβις, Ντεκόζι και Γερομίχαλο. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τον Ντέβιν Ντέιβις να μπαίνει πολύ ορεξάτος για το Λαύριο δίνοντας του το προβάδισμα 6-7. Η είσοδος του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο παρκέ ξεσήκωσε τους φιλάθλους του Ιωνικού και έδωσε ώθηση στην ομάδα της Νίκαιας για να ξεφύγει στο σκορ (15-8) καθώς η μπάλα ακούμπησε στο πόστ με τον έμπειρο ψηλό να δημιουργεί και να σκοράρει. Ο Κάιλ Άλμαν, όμως με δύο τρίποντα του μείωσε γρήγορα γρήγορα για τους "κίτρινους" σε 19-16. Η περίοδος έκλεισε με τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ μόνο με 24-22 χάρη σε τέσσερις αναπάντητους πόντους από τον Ουότσον

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαστρογιαννόπουλος έβαλε μπροστά στο σκορ το Λαύριο αλλά ο Μαυροκεφαλίδης και ο Τζόουνς με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους με 29-25. Το Λαύριο σε εκείνο το σημείο έτρεξε σερί 5-0 με τρίποντο του ασταμάτητου Ουότσον και καλάθι από το low post του Μουράτου, υποχρεώνοντας τον Στέργιο Κουφό να καλέσει τάιμ άουτ. Δύο εξαιρετικές ασίστ του Γιάννη Δημάκου σε Τζόουνς και Χαραλαμπόπουλο για δύο εύκολα καλάθια μετέτρεψαν το 33-38 σε 37-38 αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι εναλλαγές προβαδίσματος συνεχίστηκαν και στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου με τον Στίβ Μπάρτ να μιλάει τελευταίος και με buzzer-beater τρίποντο να στέλνει τον Ιωνικό στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-40.

Το Λαύριο βγήκε εμφανώς καλύτερα από τα αποδυτήρια, και με πρωτεργάτη τον Άλμαν που είτε σκοράρει είτε πασάρει, παίρνει το προβάδισμα με 53-59, 3 λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο την λύση για την ομάδα της Νίκαιας δίνει ο εξαιρετικός Γιάννης Δημάκος που με τρίποντο και ασίστ στον Τζόουνς στο ανοιχτό γήπεδο μειώνει σε 58-59 προτού καταφέρει να ισοφαρίσει σε 63-63 από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Οι άμυνες έχουν σφίξει καθώς οδεύουμε για το φινάλε, με την τελευταία περίοδο να ξεκινάει ιδανικά για τους φιλοξενούμενος με δύο τρίποντα του Άουτλο για το 65-69 του Λαυρίου. Ο Τζόουνς με φόλλοου μειώνει σε 67-69 αλλά ο Μαστρογιαννόπουλος φτάνει στους 10 πόντους με προσωπικό σερί 0-5 για να δώσει στο Λαύριο το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 67-74. Ο Ντέιβις, ο οποίος είχε σιγήσει μετά την πρώτη περίοδο θα δώσει λύση στο Λαύριο για το +8, 69-77 με 5,5 λεπτά να απομένουν. Οι καλές άμυνες του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και το επιθετικό ταλέντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη θα ξαναβάλουν τον Ιωνικό στην διεκδίκηση του αγώνα, 73-77. Ο Άλμαν όμως το βιολί του, με coast to coast ανάμεσα σε πέντε αντιπάλους και 2 βολές θα δώσει ανάσα στο Λαύριο για το 75-81 με 03:30 να απομένουν. Ο Γιάννης Δημάκος θα καρφώσει εντυπωσιακά για το 77-81 προτού αποκαταστήσει την διαφορά στους 6 πόντους ο Άλμαν με δύο βολές, 77-83. Στα 02:11 για το φινάλε ο Τζαμάλ Τζόουνς θα πετύχει μεγάλο τρίποντο για το 80-83 αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ντεκόζι θα πετύχει καλάθι αλλά θα του απαντήσει με εξαιρετικό κάρφωμα ο Τζόουνς, 82-85 με 01:08 για το τέλος. Στα 41 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ουότσον υπέγραψε το παιχνίδι με τεράστιο καλάθι από τα 6 μέτρα για το 83-88. Στα 7" ο Μπάρτ πήγε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι με τρίποντο, 90-92 αλλά στα 4" αστόχησε και στις δύο βολές που είχε με το σκορ στο 90-93 μην δίνοντας στην ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 42-40, 63-63, 90-94

Ιωνικός (Κουφός): Χαραλαμπόπουλος 5, Σαφτενααρ 3, Δημάκος 11 (1), Τζόουνς 23 (2), Λόρενς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 25 (2), Κόττας 2, Μπαρτ 12 (2), Παπαδόπουλος, Στιθ 2.

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 5, Γερομίχαλος 1, Ντεκοζέι 18, Άλμαν 17 (3), Ντέιβις 12 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11 (1), Κουζέλογλου 4, Λεγκίκας, Τσούκου 6, Άουτλο 6 (2), Γουότσον 14 (1), Τσιώκος