Μετά κόπων και βασάνων η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου αλλά στο τέλος επικράτησε με 74-68 και συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην ΕΚΟ Basket League.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τελικά τον Ήφαιστο Λήμνου με 74-68 στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε στη 2η θέση της ΕΚΟ Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ αλλά ο Ήφαιστος να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο 5ο λεπτό χάρη στην ευστοχία του από την περιφέρεια με τους Χάμοντς, Γκίλμπερτ (10-15). Ο Ήφαιστος συνέχισε να είναι εξαιρετικός πίσω από τα 6.75μ (5/8) και με δύο τρίποντο από το Σμιθ και 8 συνολικά σερί πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 19-23 στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ μέχρι το 15' κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (26-26) αλλά γρήγορα ο Τσαϊρέλης και ο εξαιρετικός Σμιθ έκαναν το 26-33. Οι νησιώτες μάλιστα διατήρησαν το προβάδισμα τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ 35-42. Ο Λάνγκφορντ βγήκε μπροστά για την ΑΕΚ που έτρεξε 11-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 53-51 στο 30'. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 60-51 στο 33' χάρη στους Τολιόπουλο, Λάνγκφορντ, ενώ στη συνέχεια ο Ήφαιστος μείωσε μέχρι το καλάθι (70-68). Η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη όμως στο τέλος και έφτασε σε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας έτσι στη 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (3), Γιάνκοβιτς 6, Χρυσικόπουλος 14 (2), Μαυροειδής 6, Ρέι, Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8, Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2, Γκραντ

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8, Έβανς 14, Σμιθ 13 (3), Γκίλμπερτ 17 (3), Χάμοντς 6 (2), Σταμάτης 4, Τσαϊρέλης 6, Μούρτος, Τέρνερ

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.