ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 102-89: Daryl Macon, ο εκτελεστής!

Ο Daryl Macon πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους στο πιο κρίσιμο σημείο του 1ου προημιτελικού και η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ 102-89, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Η ΑΕΚ είδε τον Keith Langford να αποχωρεί με τραυματισμό στη δεξιά γάμπα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του πρώτου αγώνα της σειράς με τον ΠΑΟΚ για τα Playoffs της Basket League. Από τη στιγμή που είχε πάντως τον Daryl Macon, δεν είχε απολύτως να φοβηθεί. Βλέπετε, ο Αμερικανός έκανε ΟΛΗ τη διαφορά στο ΟΑΚΑ και είναι ο λόγος που η Ένωση νίκησε τον ΠΑΟΚ 102-89 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Τι ακριβώς έκανε ο Macon; Πέτυχε συνολικά 28 πόντους με άψογα ποσοστά ευστοχίας (9/11 σουτ, 3/4 βολές), με τους 12 εξ αυτών να σημειώνονται σε διάστημα 2 λεπτών και 5 δευτερολέπτων! Όταν ο Macon άρχισε το προσωπικό του σόου, το σκορ ήταν 82-79 και απέμεναν 5,5 λεπτά για τη λήξη. Όταν έβαλε τελικά το... όπλο στη θήκη, η ΑΕΚ είχε αποκτήσει προβάδισμα 15 πόντων (94-79 στο 37') με σερί 15-0 και το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Yanick Moreira (16), Matt Lojeski (10, όλους στο 1ο ημίχρονο) για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία έμοιαζε ασταμάτητη επιθετικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ σούταρε με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο παιχνίδι (65% δίποντα, 45% τρίποντα, 88% βολές) και είχε τον πιο clutch παίκτη της βραδιάς με το μέρος της, όταν τον χρειάστηκε.

Στην αντίπερα όχθη, ο Malcolm Griffin (19 πόντοι, 7 ασίστ) και ο Elston Turner (17 πόντοι) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε πρώτος στο σκορ με 15-22 στο 8’ και λίγο αργότερα δημιούργησε τη μέγιστη διαφορά του στο ματς (21-28 στο 11’). Οι γηπεδούχοι δεν τον άφησαν, πάντως, να ξεμακρύνει περισσότερο και ο λόγος είχε ονοματεπώνυμο: Daryl Macon.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε οκτώ διαδοχικούς πόντους σε διάστημα 66 δευτερολέπτων και έδωσε στην Ένωση προβάδισμα επτά πόντων (47-40) στο 18’, μία διαφορά που έφτασε μέχρι το +8 λίγο πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου (52-44 στο 20’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε πάντως μετά την ανάπαυλα.

ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ MACON

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη “έπιασε” τους γηπεδούχους στο σκορ 42’’ πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (69-69) και λίγο αργότερα προηγήθηκε κιόλας έπειτα από πάρα πολλή ώρα με τρίποντο του Turner (71-72). Όλα έδειχναν λοιπόν ότι οδεύουμε προς συναρπαστικό φινάλε μέχρι το 34’, όταν ο Κακλαμανάκης ισοφάρισε το σκορ (79-79). Ο Macon, βέβαια, είχε άλλη άποψη.

Ακολούθησε γκολ-φάουλ του Maciulis και στη συνέχεια ο Αμερικανός γκαρντ το πήρε προσωπικά, αφού πέτυχε 12 πόντους στη σειρά και αίφνης η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 (94-79) με κάτι παραπάνω από τρία λεπτά να απομένουν, ρίχνοντας ουσιαστικά τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

ΑΕΚ (Αγγέλου): Moreira 16 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Langford, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 5 (1), Lojeski10 (1), Macon 28 (7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Maciulis 9 (6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6, Γκίκας 9 (1), Kingsley 4.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Love 11 (1), Griffin 19 (2/7 τρίποντα, 6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 8 (6 ριμπάουντ), Carter 3 (1), Beech 13 (3/5 τρίποντα), Konate 10, Τσαλμπούρης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ).