LUAVI header ad

Α2 Γυναικών: Συνεχίζουν ακάθεκτοι ΕΦΑΟΖ και Παναθλητικός

Η δράση συνεχίστηκε στην Α2 Γυναικών με τη 19η αγωνιστική, με τους πρωτοπόρους να κερδίζουν εύκολα και να οδηγούν την κούρσα στους δύο ομίλους.
Α2 Γυναικών: Συνεχίζουν ακάθεκτοι ΕΦΑΟΖ και Παναθλητικός

 Στον πρώτο όμιλο, ο ΕΦΑΟΖ επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Εύνικου με 67-44, ενώ ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης παραμένει ο Πρωτέας που επιβλήθηκε των Δαναών Άργους με το ευρύ 81-49. Νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Αετού είχε ο Αθηναϊκός (49-68), ενώ με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα Ηλιούπολη και Αγία Παρασκευή που κέρδισαν τον Πανιώνιο και το Φοίνικα Πειραιά αντίστοιχα.

 Στο δεύτερο όμιλο, ο ασταμάτητος Παναθλητικός κέρδισε πολύ εύκολα στην Καλαμαριά τον τοπικό Απόλλωνα με 75-44 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκτός έδρας νίκες πανηγύρισε ο Άρης και ο Ηρακλής επικρατώντας με 70-39 της ΜΕΝΤ και 63-51 της Πυλαίας αντίστοιχα. Εύκολο έργο είχε και ο Πανσερραϊκός, κερδίζοντας με το άνετο 70-42 το Πανόραμα, ενώ το εμπόδιο της Ολύμπιας Λάρισας με 55-46 ξεπέρασε στην έδρα της η Ασπίδα. Τέλος, σπουδαίο διπλό σημείωσε ο Πιερικός - Αρχέλαος που κέρδισε στις λεπτομέρειες την Αναγέννηση με 49-44.

1ος Ομιλος – Αποτελέσματα

Ηλιούπολη-Πανιώνιος 74-61
Αετός Καλλιθέας – Αθηναϊκός 49-68
Πρωτέας Βούλας – ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί» 81-49
ΕΦΑΟ Ζωγράφου –Εύνικος 67-44
Αγία Παρασκευή – Φοίνικας Πειραιά 68-54

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

Ηλιούπολη-Πανιώνιος 74-61
Διαιτητές: Γιαννακόπουλος-Αναστασόπουλος
Δεκάλεπτα: 30-20, 44-29, 63-47, 74-61
Ηλιούπολη (Γερεουδάκης, Φέξης): Δασκαλοπούλου 10(2), Νάτσκου, Καρανάσιου 2, Νεαρχάκου 10(2), Γούλα, Χατζηλεοντλη 20, Κορρέ 15, Παπαδοπούλου, Οικονομίδου 13, Δαμουλάκη 4, Νικολαϊδου, Αλεξία.
Πανιώνιος (Χατζηδάκης – Παπασάββας): Κριτσηδημα, Στεργιοπούλου 2, Κάραλη 17(3), Γεροστεργίου 18(2), Ταντουρόφσκα 20(2), Σιγάλα 4, Σταμούλου.

Αετός Καλλιθέας – Αθηναϊκός 49-68
Διαιτητές: Εφραιμίδης-Καλαρέμας
Δεκάλεπτα: 12-24, 27-37, 35-50, 49-68.
Αετός Καλλιθέας (Σταυρακόπουλος, Μηνάς): Γραμματικού, Νάκου, Μηνά 20(2), Μωραΐτη, Σανταμούρη 2, Κουτσοδήμου 14, Ντυμίρση 2, Κατσοχειράκη 5(1), Δρακοπούλου, Τζινλή 6.
Αθηναϊκός: Ξανθόπουλου 2, Οικονομάκη 15, Καμμένου 10(2), Χελιώτη 11, Τριανταφύλλου, Καρυοφύλλη 10(1) Καλημέρη 14, Γκατσούνη, Τσιμπίδη 6.

Πρωτέας Βούλας – ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί» 81-49
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Τσατταλιού
Δεκαλεπτα: 28-13, 41-25, 63-37,81-49
Πρωτέας (Τσεμπερης, Ρουμάνι,) Χατζηβασιλείου 5(1) , Κήτσιου 5, Θεόδωρου 11, Κολλάτου 5(1), Μπουντούρη 9, Χατζηγιακουμή 6(2), Σακελλαρίου 9(2), Παντελή 4, Γκουζέλου 6, Αναστασοπούλου Χ. 10(2), Κουζούκα 11(1), Καλόγερια.
ΑΟ Άργους (Κουλούκης, Καπετάνιου) Μπενέκη 18, Ζαροκώστα 10, Γιαννακούλη 4, Αλμπέρτου, Καπετάνιου, Μέρα 2, Αρβανίτη15.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Ευνικος 67-44
Διαιτητές: Δημουλάς, Θωμά
Δεκαλέπτα: 29-19, 41-30, 52-36, 67-44
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μίχου, Φατούρος): Κυρίου, Μπαλαμπάνη 2, Μούκα, Βαμβακά 19, Λιναρά 2, Ζουρνλη 8, Κεσσέ 16(1), Στεφανίδου 5(1), Κουρούβανη, Κιουρτζίδου, Χόνι, Μυλωνάκη 15.
Εύνικος (Γκουζίνη): Σκαμαντζούρα 8, Παπαδοπούλου 4(1), Μοίρα 12, Θεοδωρομανωλάκη 4, Θωμαϊδου, Ισκιόγλου 2, Δρακοπούλου 1, Μάρκου, Τσέρου 10(2), Πετράκη 3.

Αγία Παρασκευή – Φοίνικας Πειραιά 68-54
Διαιτητές: Βελέντζας-Αντωνέλλου
Δεκάλεπτα: 21-9, 34-22, 55-32, 68-54
ΓΣ Αγίας Παρασκευής (Τασιόπουλος): Κάσδαγλη, Στούπα 18 (4), Σιγιώργη , Κοντογιάννη 2, Γρίσπου 21(4), Ευαγγελάτου 7 (1), Παπαντώνη 2, Αρβανίτη, Πετυχάκη 14, Κριμιτζά , Κόρμπου 4, Μπεζαϊτη
Φοίνικας Πειραιά (Αράπης, Καραγάνης): Γιγουρτάκη , Μαγγίνα 10, Ξεπαπαδέα, Δανδουλάκη Α. 9, Βρακά 9(1), Καψοκόλη 7, Παπαποστόλου,  Καρελά 2, Οικονομοπούλου 1, Ξανθοπούλου , Δανδουλάκη Μ 14, Δράκου 2.

Η βαθμολογία

1. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 34
2. Πρωτέας Βούλας 33
3. ΓΣ Ηλιούπολης 32
4. Αθηναϊκός 29
5. Πανιώνιος 28
6. ΓΣ Αγίας Παρασκευής 27
7. Εύνικος 24
8. Φοίνικα Πειραιά 22
9. Αιγέας Χίου 20
10. Δαναοί Αργους           18
11. Αετός Καλλιθέας 18

Η επόμενη αγωνιστική (20η, 15/3)

Αθηναϊκός-Αιγέας Χίου
Πανιώνιος-Αετός Καλλιθέας
Εύνικος-ΓΣ Αγίας Παρασκευής
Δαναοί Αργους-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Φοίνικας Πειραιά-ΓΣ Ηλιούπολης

Ρεπό: Πρωτέας Βούλας

2ος Ομιλος - Τα αποτελέσματα

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Πιερικός Αρχέλαος 44-49
ΑΕ Πυλαίας-Ηρακλής 51-63
ΜΕΝΤ-Αρης 39-70
Πανσερραϊκός-ΑΣ Πανόραμα 70-42
Απόλλων Καλαμαριάς-Παναθλητικός 44-75
Ασπίδα Ξάνθης-Ολύμπια Λάρισας 56-46

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

ΜΕΝΤ-Αρης 39-70
Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Μπαχτσεβανόπουλος
Δεκάλεπτα: 5-25, 21-45, 32-54, 39-70
ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Γενναίου, Μουμτζή, Σαββίδου 1, Θώμογλου 5(1), Φειδά 5(1), Κουλακιώτη 8(1), Γιαννουσίου 10, Παπαδοπούλου 2, Μπουντούκα 4, Ψαρέλλη, Αβρονιδάκη 4.
Αρης (Συρόπουλος): Στεργάκη 2, Καρβουνιάδου 2, Μαρίνη 19(1), Παπαϊωάννου, Τσαμπούρη 16(4), Ευσταθίου, Σλούκα 3(1), Βεντούρα, Νάστου 15, Κασαπίδη 7, Κυρπιζλίδου 2, Δροσούνη 4.

Ασπίδα Ξάνθης-Ολύμπια Λάρισας 56-46
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Καντερές
Δεκάλεπτα: 18-13, 30-23, 42-32, 56-46
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 3, Καραλίδου Σ. 10, Τσακίρη 2, Μαμαλίγκατζη 3(1), Βαρελτζή 11, Καραλή 8, Αντώνογλου 5(1), Πετρίδου 2, Σουλιώτη 6, Μπίκου, Καρακώστα 6.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μοδέα 3, Λιάσκου 4, Μιχαηλίδου 9(1), Σολωμού 4(1), Πατούνη 14(3), Κλεισιάρη 2, Τσιούρβα, Τέλιου, Καρτσαμάρη 11(1).

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Πιερικός Αρχέλαος 44-49
Διαιτητές: Ιορδανίδης-Παπαδόπουλος Γρ.
Δεκάλεπτα: 11-21, 21-31, 31-39, 44-49
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μπαλλά 7, Κωστανάκη 9, Σουλιώτη 6, Τσαλή 3(1), Καλογρίδου, Καλομιτσίνη 4, Κανέλλογλου 4, Παπαδάκη 5, Κουλουμπή, Κοκκίνου 6.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου-Ξηρομερίτης): Καραλή, Τελίδου 11(1),  Κιολέογλου 10(1), Μάντζου, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 4(1), Καρατάσιου 7, Αρτεμισίου 13(1).

ΑΕ Πυλαίας-Ηρακλής 51-63
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Τζαγκατζής
Δεκάλεπτα: 25-19, 33-29, 41-41, 51-63
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Χρυσοστομίδου 6, Αντωνιάδου 7(1), Γράψα 13(1), Λάλου 6, Τζιαμπάζη 12(3), Πετρίδου, Παπαρδέλα 4, Κουράτορα 1, Δεληγιάννη 2.
Ηρακλής (Λαμπρόπουλος-Κατωπόδη): Τσουμπερλή 9(1), Παππά, Βαλσαμοπούλου, Μυγδαλιά 15, Τζίκου 10, Σακουλάκη 10(1), Λογδανίδου 3(1), Πετρίδου, Βασιλειάδου 16(1), Θωμά.

Απόλλων Καλαμαριάς-Παναθλητικός 44-75
Διαιτητές: Σελεβός-Κωνής
Δεκάλεπτα: 10-17, 22-37, 37-52, 44-75
Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Οικονόμου 8(1), Σιφναίου 5, Φλώρου 6, Ιγγλέζου 6, Καλαντίδου 1, Διαμαντίδου 6, Καϊμακτσή 13(2), Μαϊδάτση, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 2.
Παναθλητικός (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 10, Σταμπή 8(1), Γιαννοπούλου 5, Μπαξεβάνου, Σαράντη, Τράντα 17(3), Σβορώνου, Γράψα 9(1), Βαντσιούρη 9(2), Καραμπατζάκη 15, Σιδηροπούλου 2.

Πανσερραϊκός-ΑΣ Πανόραμα 70-42
Διαιτητές: Ισιγώνης-Λαζαρίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 21-9, 38-22, 52-35, 70-42
Πανσερραϊκός (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Σ. 5, Γαϊτάνη 11(3), Τσάντα 8, Μπακιρτζίδου 5, Χωλοπούλου Μ. 2, Θανοπούλου 10(2), Κουτούση 19, Πιτσιάβα 7, Δαμιανάκου 3(1), Βαρούτη, Βάννα.
ΑΣ Πανόραμα (Μαυρίδης): Αραμπατζή 2, Ριτζαλέου 15(2), Δέλλιου 3(1), Νάκη 3(1), Αβραμίδου 5, Δαιμονάκου 10, Βασλαματζή 2, Χατζηθεοδώρου, Μουρτετζίκογλου 2.

Η βαθμολογία

1. Παναθλητικός 37
2. Αρης 35
3. Ηρακλής  34
4. Πανσερραϊκός 32
5. ΑΕ Πυλαίας 29
6. Πιερικός Αρχέλαος 28
7. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 28
8. Απόλλων Καλαμαριάς 27
9. ΑΣ Πανόραμα  24
10. Ασπίδα Ξάνθης 24
11. ΜΕΝΤ 22
12. Ολύμπια Λάρισας 21
*Ο Ηρακλής έχει ένα μηδενισμό

Η επόμενη αγωνιστική (20η, 15/3):

Ηρακλής-ΜΕΝΤ
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΕ Πυλαίας
Παναθλητικός-Ασπίδα Ξάνθης
ΑΣ Πανόραμα-Απόλλων Καλαμαριάς
Αρης-Πανσερραϊκός
Ολύμπια Λάρισας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο