LUAVI header ad

Γ' Εθνική (2ος Όμιλος): Νίκη ανάσα στην παράταση για το ΒΑΟΛ, «επεισοδιακή» νίκη για τα Χανιά

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΒΑΟΛ Χίου που επικράτησε στην παράταση της XBA με 73-69. Με το δεξί ξεκίνησαν το Β' Γύρο και τα Χανιά που επικράτησαν του Ερμή Σχηματαρίου με 81-74. Πήρε το θρίλερ ο Μίλωνας κόντρα στην Ένωση Ιλίου, ενώ συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα ΕΦΑΟΖ, ΦΕΑ και Αργοναύτης.

Σημαντική νίκη για την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή πήρε ο ΒΑΟΛ που ξεπέρασε το εμπόδιο της ΧΒΑ στην παράταση (73-69). Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησαν και με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι (1/10 βολές). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν καρφωμένο στο 61-60 και στο 62-61 για πάνω από 7 λεπτά, ενώ οι γηπεδούχοι είδαν να αποβάλλεται με 5ο φάουλ ο καλύτερος τους παίκτης, ο Μαρούλης που είχε 24 ποντους. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα και σε νεκρό χρόνο χρεώθηκε φάουλ των γηπεδούχων σε προσπάθεια του Γεωργιάδη, ο οποίος με 1/2 βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί 2 μεγάλα τρίποντα του Παναγιώτη Κωνσταντινάκου και του Χρήστου Ανδρουλάκη έδωσαν ένα προβάδισμα στο ΒΑΟΛ που τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 73-69.

Τα Χανιά επικράτησαν με σκορ 81-74 του Ερμή Σχηματαρίου, με τα νεύρα να μην λείπουν στο τέλος της αναμέτρησης. Όλα κρίθηκαν στο φινάλε όπου οι παίκτες του Παπανικολάου παρά το γεγονός ότι ήταν μπρστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια δέχθηκαν τρίποντο από τον Κοπαλάκη στα 39" για το 72-74. Ωστόσο κατάφεραν όμως επιδεικνύοντας τρομερή θέληση να φθάσουν στην επικράτηση στο τέλος με σκορ 81-74 με ήρωα τον Κιγμέτογλου που μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έκανε το 75-74 στα 25,2" . Στα 10" ο Κατράνας έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο Δημητριάδη με τον ένα διαιτητή να δίνει την μπάλα στον ΑΟΚ, τον άλλο στον Ερμή για να επικρατήσει η πρώτη απόφαση και να ακολουθήσει ένα μικρός χαμός στο κλειστό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χρεωθούν με ντισκαλιφιέ ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Νίκου Οικονόμου και ο Δημητριάδης. Έτσι, οι Κατράνας, Ζανιδάκης με συνεχόμενες βολές έγραψαν το τελικό 81-74.

Ο Μίλωνας πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία εντός έδρας νίκη, καθώς κέρδισε την Ένωση Ιλίου με 66-61 και ο κόσμος να αποθεώνει στο τέλος παίκτες και προπονητή. Οι γηπεδούχοι έκανε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, βγάζοντας πολύ ενέργεια και πάθος και κατάφερε να κάνει το 2/2 με το Νίκο Καραγιάννη στον πάγκο της παρά το γεγονός πως έχανε με 39-46 στο 30'. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ήταν ο Μπελίτσης με 23 πόντους, ενώ από τους ηττημένους δεν ήταν αρκετός ο εξαιρετικός Φουντάς που είχε 22 πόντους με 4 τρίποντα.

Μία πολύ δύσκολη νίκη πανηγύρισε στη Θήβα ο Αργοναύτης, κερδίζοντας τον τοπικό Άρη με 74-71. Με 20 δευτ για να μένουν και το σκορ 71-69, ο Ανέστης σούταρε από μακρινή απόσταση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Καλογερόπουλος κέρδισε φάουλ στην εκπνοή και αυτό έφερε την αντίδραση του πάγκου των γηπεδούχων, ο οποίος δέχτηκε τεχνική ποινή. Ο Καλογερόπουλος με τρεις εύστοχες βολές έγραψε το τελικό 71-74. Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση η ΦΕΑ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Κρόνου (73-59) και συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το 2ο Γύρο. Η ΦΕΑ παρά την απουσία των Ρωμόσιου, Μιχόπουλου, Καστανιώτη κατάφερε να πάρει μία επιβλητική νίκη (η διαφορά είχε φτάσει και στο +20) καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου γύρου σε περίπτωση ισοβαθμίας. Τέλος, ο ΕΦΑΟΖ κέρδισε και το Πέρα εκτός έδρας, καθώς κέρδισε με 77-71 με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζαρμακούπης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και ήταν αυτός που έγραψε το τελικό σκορ με καλάθι στο τέλος.