LUAVI header ad

Δύσκολη νίκη για Bucks, κέρδισαν με εντυπωσιακό Embiid οι Sixers, μεγάλες ανατροπές για Magic και Cavaliers (vids)

Οι Milwaukee Bucks κατάφεραν παρά τη μέτρια απόδοση του Γιάννη Αντετοκούνμπο να περάσουν από την έδρα των Wizards, ενώ κέρδισαν με έναν ασταμάτητο Joel Embiid οι Sixers. Τρομερές ανατροπές έκαναν Orlando Magic και Cleveland Cavaliers.

Με τον Joel Embiid να κάνει ρεκόρ καριέρας και να σταματάει στους 49 πόντους, οι Sixers δεν δυσκολεύτηκαν να κέρδισε με 129-112  τους Atlanta Hawks.

Ο Embiid ήταν μία ομάδα μόνος του, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 49 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 14 ριμπάουντ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Τον ακολούθησαν ο Tobias Harris με 25 πόντους και ο Furkan Korkmaz με 15 πόντους. Από τους ηττημένους, ο  Trae Young είχε 28 πόντους και 10 ασίστ, με το De'Andre Hunter να έχει 22 πόντους και τον John Collins 21 πόντους.

Την τρίτη τους νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πανηγύρισαν οι Cleveland Cavaliers που κατάφεραν να ολοκληρώσουν μία πολύ μεγάλη ανατροπή κόντρα στους Miami Heat. Συγκεκριμένα, κατάφεραν και επέστρεψαν από το -22 (75-97), έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και εκεί επικράτησαν με 125-119. Ο Kevin Porter με 30 πόντους (ρεκόρ καριέρας) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Kevin Love να τον ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 17 πόντους με 14 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Jimmy Butler,  ο Bam Adebayo και ο Goran Dragic είχαν από 22 πόντους ενώ ο Kendrick Nunn τους ακολούθησε με 21 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ στο παιχνίδι των Bucks με τους Wizards, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει μία μέτρια εμφάνιση όντας μόλις 25 λεπτά στο παρκέ. Μάλιστα, αποβλήθηκε δύο λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Ο Έλληνας σούπερ σταρ τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 8/12 δίποντα, 6/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 8 λάθη. Οι Bucks παρά τη μέτρια βραδιά τους Γιάννη κέρδισαν έστω και δύσκολα στην παράταση με 134-137 και ενώ είχαν προηγηθεί μέχρι και 20 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Ο Middleton ήταν ο πρώτος σκόρερ των Bucks με 40 πόντους, με το Bledsoe να προσθέτει 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Beal ήταν και πάλι εξαιρετικός σημειώνοντας τη 2η συνεχόμενη 50άρα καθώς τελείωσε τον αγώνα με 55 πόντους, έχοντας 8/13 τρίποντα αλλά και 9 λάθη.

Μία σπουδαία ανατροπή ολοκλήρωσαν οι Orlano Magic που επέστρεψαν από το -19 κόντρα στους Nets και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 115-113. Μάλιστα, οι Nets είχαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε αλλά ήταν άστοχοι στην τελική τους προσπάθεια. Κορυφαίος των νικητών και αυτός που οδήγησε τους Magic στη νίκη ήταν ο Gordon που τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Ross, Fournier να τον ακολουθούν έχοντας από 21 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Dinwiddie που είχε 24 πόντους και 8 ασίστ.

Οι Houston Rockets μπορεί να μην είχαν το Russell Westbrook αλλά δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν των New York Knicks με 123-112. Και αυτό γιατί ήταν σε τρομερή μέρα ο James Harden, με αποτέλεσμα να μην φανεί η απουσία του συμπαίκτη του. Ο Harden ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης των Rockets, τελειώνοντας τον αγώνα με 37 πόντους και 9 ασίστ, ενώ δεύτερος σκόρερ των νικητών ήταν ο McLemore που είχε 17 πόντους. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Barrett που είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Dallas Mavericks εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των Timberwolves και όντας καταιγιστικοί στην επίθεση, επικράτησαν εύκολα με 139-123. Οι γηπεδούχοι έκαναν το τέλειο πρώτο ημίχρονο καθώς ξέφυγαν με το εντυπωσιακό 81-65 και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Hardaway που είχε 23 πόντους με 8/14 σουτ ενώ παραλίγο να κάνει triple double ο Luka Doncic που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε χωρίς να είναι αρκετός για την ομάδα του, ο D' Angelo Russell που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους.

Την τρίτη τους σερί ήττα και αυτή μέσα στην έδρα τους γνώρισαν οι αγνώριστοι Utah Jazz που δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στους ανώτερους Suns (111-131). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, όντας μπροστά με 35-27 στο 12ο λεπτό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έχασαν τα υπόλοιπα δωδεκάλεπτα και μοιραία ήρθε η ήττα. Από τους νικητές, που βρίσκονται σε αρκετά καλή κατάσταση, ο Devin Booker με 24 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Rubio που είχε 22 πόντους με 11 ασίστ. Για τους ηττημένους προσπάθησε αλλά χωρίς αποτέλεσμα ο Mitchell που είχε 38 πόντους με 11/19 σουτ.

Από τις λίγες φορές που παρατάχθηκαν φέτος χωρίς απουσίες ήταν αυτή κόντρα στους Grizzlies οι Clippers, οι οποίο κέρδισαν εύκολα με 124-97. Οι Clippers μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Χαρακτηριστικό είναι ότι ξέφυγαν με 35-9, με την πρώτη περίοδο να λήγει με το σκορ στο 40-14. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείρηση της διαφοράς που είχαν χτίσει από νωρίς και με ευκολία έφτασαν στη νίκη με 124-97. Ο Kawhi Leonard με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Montrezl να τον ακολουθεί έχοντας 22 πόντους. Από τους ηττημένους που είχαν μόλις 7/27 τρίποντα, ο Morant είχε 16 πόντους.

ΑΝΑΤΟΛΗ

1.Milwaukee Bucks (57 αγώνες, 49 νίκες, 8 ήττες)
2.Toronto Raptors (57 αγώνες, 42 νίκες, 15 ήττες)
3.Boston Celtics (56 αγώνες, 39 νίκες, 17 ήττες)
4. Miami Heat (57 αγώνες, 36 νίκες, 21 ήττες)
5.Philadelphia 76ers (58 αγώνες, 36 νίκες, 22 ήττες)
6.Indiana Pacers (57 αγώνες, 33 νίκες, 24 ήττες)
7.Brooklyn Nets (56 αγώνες, 26 νίκες, 30 ήττες)
8.Orlando Magic (57 αγώνες, 25 νίκες, 32 ήττες)
9.Washington Wizards (56 αγώνες, 20 νίκες, 36 ήττες)
10.Charlotte Hornets (56 αγώνες, 19 νίκες, 37 ήττες)
11.Chicago Bulls (58 αγώνες, 20 νίκες, 38 ήττες)
12.Detroit Pistons (59 αγώνες, 19 νίκες, 40 ήττες)
13.New York Knicks (57 αγώνες, 17 νίκες, 40 ήττες)
14.Atlanta Hawks (57 αγώνες, 17 νίκες, 41 ήττες)
15.Cleveland Cavaliers (57 αγώνες, 16 νίκες, 41 ήττες)

ΔΥΣΗ

1.Los Angeles Lakers (55 αγώνες,43 νίκες, 12 ήττες)
2.Denver Nuggets (57 αγώνες, 39 νίκες, 18 ήττες)
3.Los Angeles Clippers (57 αγώνες, 38 νίκες, 19 ήττες)
4.Houston Rockets (57 αγώνες, 37 νίκες, 20 ήττες)
5.Utah Jazz (57 αγώνες, 36 νίκες, 21 ήττες)
6.Oklahoma City Thunder (57 αγώνες, 35 νίκες, 22 ήττες)
7.Dallas Mavericks (57 αγώνες, 35 νίκες, 23 ήττες )
8.Memphis Grizzlies (57 αγώνες, 28 νίκες, 29 ήττες)
9.Portland Trail Blazers (58 αγώνες, 26 νίκες,32 ήττες)
10.San Antonio Spurs (56 αγώνες, 24 νίκες, 32 ήττες)
11.New Orleans Peliicans (57 αγώνες, 25 νίκες, 32 ήττες)
12.Sacramento Kings (56 αγώνες, 23 νίκες, 33 ήττες)
13.Phoenix Suns (58 αγώνες, 24 νίκες, 34 ήττες)
14.Minnesota Timberwolves (56 αγώνες, 16 νίκες, 40 ήττες)
15.Golden State Warriors (57 αγώνες, 12 νίκες, 45 ήττες)