Ερυθρός Αστέρας- Efes 64-75 : Τον «έπνιξε» με την άμυνά της

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι εκτυλίχθηκε στο Βελιγράδι, εκεί όπου ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχτηκε την Efes Anadolu, που δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες Misic και Beaubois, με την ίδια όμως να είναι καλύτερη σε, σχεδόν, όλη τη διάρκεια του αγώνα, και να πανηγυρίζει εν τέλει τη νίκη με 75-64, πολύ πιο άνετα από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ.
Ερυθρός Αστέρας- Efes 64-75  : Τον «έπνιξε» με την άμυνά της

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε τρομερά το παιχνίδι με σερί της τάξης του 8-0, έχοντας φανερή διάθεση να κυκλοφορήσει τη μπάλα, αλλά και να πιέζει κάθε χειριστή της Efes, κλέβοντας και 1 φορά την κατοχή. Από την άλλη, οι Τούρκοι, που ξεκίνησαν με 0/4 τρίποντα, σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά, και πλησίασαν στον πόντο (12-11), χάρη σε ένα δικό τους 7-0 σερί, βρίσκοντας λύση τόσο με δύσκολα σουτ (8 πόντοι έτσι) όσο και με transition (3 κλεψίματα). Παράλληλα, ανέβασαν και τα επίπεδα ευστοχίας του (3/3 τρίποντα από το 4' και μετά), με την περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 16-14 υπέρ τους.

Στη 2η περίοδο, ο Ερυθρός άρχισε βεβιασμένα, βουλιάζοντας στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ στον αντίποδα δύο floaters και ένα τρίποντο του Larkin έφεραν τη Efes μπροστά με 6 (17-20). Η ευστοχία των Τούρκων δεν έπαψε ποτέ, και μετά από 5 εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες (8-8 από το 4' της 1ης περιόδου), έφτασαν στη μεγαλύτερη έως τότε διαφορά τους (23-35), με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με το πενιχρό 18% εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα! Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε ποιοτικά, και πέρασαν περισσότερα από 2 λεπτά μέχρι κάποια ομάδα να πετύχει καλάθι. Μετά από αυτό το νεκρό σημείο, ο Ερυθρός πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους που τον έφεραν στους 6 μόλις πόντους από την Efes (29-35), εκμεταλλευόμενος και τα 0-5 τρίποντά της, που έβλεπε τον Moerman και το σόου του (4 τρίποντα) ως τη μόνη της σωτηρία επιθετικά. Τελικά, οι Σέρβοι με μπροστάρηδες τον Walden (10 πόντοι/2 ασίστ) έριξαν τη διαφορά στους 4 στο ημίχρονο (36-40), μην επιτρέποντας στην κακή βραδιά του Loyd (μόλις 2 πόντοι, από βολές, σε 14 λεπτά παρουσίας) να φανεί ιδιαίτερα. Για την ομάδα του Ataman ξεχώρισαν οι Lakrin και Moerman με 10 και 9 πόντους, αντίστοιχα, αλλά και 7 στα 12 σουτ συνολικά!

Οι απαρχές του δεύτερου μέρους στηρίχθηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με τον Walden να σκοράρει 4 δύσκολους συνεχόμενους πόντους για τον Ερυθρό, και το δίδυμο Larkin-Moerman άλλους 8 για την Efes (5 και 3 αντίστοιχα), διαμορφώνοντας το 41-49 στο 24'. Οι άμυνες «έκλεισαν» αρκετά (η Εfes έπαιξε ζώνη αρκετές φορές στην περίοδο), με αποτέλεσμα τους επιτιθέμενους να δυσκολεύονται αρκετά να τις διασπάσουν. Ενώ οι γηπεδούχοι όμως, στηρίχθηκαν αποκλειστικά στο pick n roll με τον Walden, οι Τούρκοι κυκλοφόρησαν τη μπάλα και βρήκαν σκορ τόσο από drives όσο και από απόσταση, με το τρίποντο του Singleton να σταθεροποιεί για περισσότερα από 3 λεπτά τη διαφορά στους 8 (45-53). 4 σερί τρίποντα, ένα floater από τον Simon, 2 βολές από τον Larkin και ένα hoop του τρομερού Moerman (17 πόντοι/5-6 τρίποντα) έστειλαν τη διαφορά στους 19 (48-67), με την Efes να έχει επιβάλλει το ρυθμό της σε κάθε σημείο του παρκέ, και το ρίσκο της με τους χώρους για σουτ που έδινε στον Αστέρα να κρίνεται άκρως επιτυχημένο.

Ο Ερυθρός μπήκε στην τελευταία περίοδο θέλοντας να «χτυπήσει» τα κορμιά της Efes, γι' αυτό και επιχείρησε συνεχόμενες επιθέσεις (4 από τις πρώτες 5) με drive, ενώ στην άμυνα έπαιξε στα όρια του φάουλ, δημιουργώντας παθητικότητα στο επιθετικό μοτίβο των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, αυτό δεν θα κρατούσε για πάντα, με την ομάδα του Ataman να εξακολουθεί να κυκλοφορεί μαεστρικά τη μπάλα και να βρίσκει ανοιχτούς χώρους, με τα τρίποντα των Simon και BalBay από τη γωνία να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (54-75). Το μόνο που κατάφερε στο εξής ο Ερυθρός Αστέρας ήταν να κλείσει τον αγώνα με ένα σερί της τάξης του 10-0 και να χάσει εν τέλει με

Γενικά, ο coach Ataman είχε εκπληκτική συμβολή στη ροή του ματς, και σε κανένα σημείο δεν επέτρεψε να φανεί η απουσία του Misic. Αμυντικά, ρίσκαρε το σουτ των Σέρβων, κάτι που του βγήκε σε τεράστιο βαθμό (5-20 τρ.), και τους άφησε το περιθώριο να πάνε στο drive, όπου τους περίμεναν να μεγάλα και έμπειρα κορμιά των παικτών του (18-39 διπ.). Επιθετικά, διέσπασε το aggresive παιχνίδι του Ερυθρού με συνεχή κυκλοφορία της μπάλας (19 ασίστ) και πάμπολλο spacing, το οποίο επέφερε και 15-27 τρίποντα! Larkin, Moerman και Simon πέτυχαν εν γένει 46 πόντους, μάζεψαν 11 ριμπάουντ και μοίρασαν και 11 ασίστ στους υπόλοιπους, όντας απαράμμιλα οι ηγέτες της Efes σήμερα.

Από τον Ερυθρό, που ίσως πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, απογοήτευσε ο Loyd με μόλις 10 πόντους με 14 σουτ, ενώ ο μόνος που διασώθηκε κάπως ήταν ο Walden, που πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 4 «σκουπίδια» και μοίρασε και 3 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-40, 50-67, 64-75.

Ερυθρός Αστέρας: Walden 14, Reath 7, Dobric 8, Rochestie 5, Kuzmic 6,  Simonovic 3, Loyd 10, Terry 4, Davidovac 5, Jagodic-Kuridza, Lazic 2

Efes Anadolu: Larkin 18, Moerman 17, Tuncer 8,  Singleton 8, Balbay 6, Gecim 2, Simon 11, Anderson 5 Sanli